VBaníku jste bez přestávky od osmi let. Kdy jste měl kpřestupu nejblíže?

Asi po mistrovské sezoně, kdy mě chtěla ruská Kazaň. Nedohodly se kluby a já zůstal, tehdy jsem to moc neřešil, byl jsem ještěmladý.

Nyní byste už asi neváhal.

Zahraniční angažmá je mým velkým snem icílem. VOstravě jsem spokojený, ale chtěl bych zkusit něco jiného. Navíc si nemá cenu nic nalhávat, chtěl bych se ifinančně zabezpečit, vydělat peníze. Myslím si taky, že by mě zahraniční angažmá mohlo posunout dále ifotbalově. VBaníku jsem od žáků a změna by mi pomohla.

Láká vás to spíše na západ, nebo na východ Evropy?

Vždycky záleží na nabídkách, abych byl upřímný, je mi to vcelku jedno. Každý fotbalista by chtěl hrát vAnglii nebo Španělsku, kde se ale dostanou jen špičky, konkurence je obrovská. Láká mě ruská liga, řada hráčů by tam nešla, ale já bych to zkusilrád.

Itady na soustředění vAntalyi ale vidíte, že to nemají hráči vtěchto klubech zrovna lehké. Prakticky jsou celý rok na soustředění a moc volna si neužijí.

Když něco chcete, musíte toho idost obětovat. Asi to není příjemné, ale když to vydrželi jiní, já bych to zvládltaky.

Máte nějaké náznaky, že ovás ruské kluby stojí?

Od manažera vím, že knějakým kontaktům došlo, ale žádná nabídka zruské ligy, jak se říká, na stole nebyla. Vím ozájmu izraelského klubu Maccabi Tel Aviv, ale vedení Baníku mě nepustilo. Uvidíme, co bude vlétě.

Mrzí vás to?

Nevím, jak vážný zájem to byl. Už jsem říkal, že jsem vBaníku spokojený, máme tým, který to může někam dotáhnout. Proto jsem vrozehrané soutěži ani za každou cenu utíkat nechtěl. Nechávám tomu volný průběh, co se prostě má stát, tak sestane.

Patříte kněkolika hráčům, kteří můžou srovnat stávající tým Baníku stím mistrovským.

Týmy se moc srovnávat nedají, protože vmistrovské sezoně jsme měli vtýmu hvězdy. Radek Látal nebo Martin Čížek hráli vnároďáku, bundeslize a jejich zkušenosti pak na hřišti rozhodovaly. Oni věděli, co nám mladším měli říct, a odpovědnost brali vkritických chvílích na sebe. Skvělou formu měl Marek Heinz, který dal zkaždé šance gól. Byli tam idalší. My mladí jsme se knim přidali. Všechno nám klapalo, vyhýbala se nám zranění, což bylo taky důležité.

Inyní máte ale vtýmu zkušené hráče, ke kterým musíme řadit ivás.

To asi ano, já se tomu ani nebráním. Patřím ke klukům, co by měli tento tým táhnout. Nechci se vymlouvat, ale myslím, že nám chybějí právě ty zkušenosti, kterých měl třeba Radek Látal na rozdávání. Vlétě nám pomohl příchod Vency Svěrkoše, který hrál vNěmecku a tlak médií ifanoušků vezme na sebe. Takových hráčů bychom potřebovali více. Ublížilo nám izranění Martina Lukeše, který je mozkem týmu išéfem vkabině. Zdravotní problémy měli také další kluci, což se asi vsoučtu na podzimních výsledcích projevilo.

Souhlasíte snázorem, že mistrovský tým by vKladně ani Budějovicích 0:3 neprohrál?

To určitě, my jsme šli tehdy na hřiště a nepochybovali otom, že vyhrajeme. Vnitřní síla týmu byla obrovská. Ale kvalitu máme inyní. Jsem přesvědčený otom, že pokud se nám budou vyhýbat zranění, tak se oúčast vpohárech popereme.

Čím si vysvětlujete, že Baník na podzim dokázal odehrát skvělé zápasy se Slavií nebo Spartou, ale ztrácel body spapírově slabšími soupeři?

VBudějovicích jsme si za porážku mohli sami. Naše koncentrace nebyla taková, jak by měla být, a domácí toho využili. VKladně se vše zlomilo po prvním gólu, a mě osobně mrzí idomácí zápas sBoleslaví, který jsme měli vyhrát. Zkušenější tým by vedení 2:0 a 3:1 doma nepustil.

Jasné asi taky je, že podobných herních výpadků se musíte na jaře vyvarovat.

Každý musí začít usebe, to není fráze. My chyby strenérem isami mezi sebou rozebírali, vždycky si vkabině něco řekli, a na hřišti stejně bylo vše jinak. To jsou věci, které se na jaře stávat nesmějí.

Na pohárové příčky budete útočit ze zadních pozic, může to být výhoda?

To se pozná až vlize, ale snad jo. Loni na jaře nám tahle role seděla, rozhodovat budou maličkosti, podle mě to bude boj až do konce. Liga je hodně vyrovnaná a rozdíly mezi týmy nejsou velké. Musíme chytit začátek, který bude zase důležitý.

Herní soustředění se blíží ke konci, jak se těšíte na ligový start vLiberci?

Žádný hráč zimní přípravu moc nemusí, ale už to máme skoro za sebou. Na ligu se těšíme všichni, protože pauza byla vcelku dlouhá.

Trenér Karel Večeřa vpřípravných zápasech zkouší vedle vás ve středu obrany Aleše Neuwirtha. Jak vnímáte boj středních obránců omísto vzákladní sestavě?

Vprvé řadě ani já nemám nic předplacené. Kouč dává šanci zatím všem hráčům, zkouší různé varianty složení obrany.

SAlešem Neuwirthem ale bydlíte na pokoji, jste kamarádi, takže zjeho návratu na trávník máte určitě radost.

To je jasné. Je super, že Aleš je zase vpořádku, je to typ obránce, který může mužstvu hrozně pomoci. Je tvrdý vosobních soubojích a umí kluky před sebou ihlasitě dirigovat, což je určitě výhoda. Kdo ale bude nakonec hrát, je věcíkouče.

Jaká byla vaše dovolená?

Byl jsem spřítelkyní Kájou na přelomu roku uMíši Papadopulose vNěmecku. Teď vsobotu jedeme do Německa na dva dny znovu. Michal bude hrát svůj první zápas vdresu Chotěbuze, takže nás tam pozval. Hrají sLeverkusenem, tak se tam těším. Bude to pro mně hodně pikantní zápas, sehnal nám super lístky, tak věřím, že mu přineseme štěstí. Moc bych mu přál, aby se vChotěbuzi chytil a začal dávatgóly.

Je ovás známo, že máte rád taneční hudbu. Kdy jste si ji oblíbil?

Chvíli po seznámení spřítelkyní, která ji taky poslouchá. Mně se podobný žánr vždycky hodně líbil. Když máme volno, tak si rád zajdu ina party. Byl jsem třeba na Sensation White Party vpražské Sazka Areně, což byl obrovský zážitek. Teď na Silvestra jsme byli na podobné akci vDüsseldorfu, kde se nám sKájou taky moc líbilo. Mám tyhle party rád, je tam vždycky super atmosféra. Lidi tam jsou vpohodě, přátelští. Není to jako vOstravě na Stodolní, kde se to co chvílipere.

Rád si taky zatancujete?

To je jasné, ktěmto akcím to patří. Když se dostane deset tisíc lidí do varu, strhne vás to. Někdo chodí na koncerty, mu se zase líbí tyhle tanečníparty.

Patříte vtýmu kvýjimkám, které stále nevlastní řidičský průkaz. Už jste se rozhodl, kdy si ho uděláte?

Teď do toho musím vletět (smích). Bavil jsem se smanažerem, že by to bylo kvůli případnému přestupu do zahraničí potřeba. VOstravě jsem vpohodě, tady jsem auto nepotřeboval, bydlím celý život ve městě, takže jsem všude jezdil trolejbusem nebo tramvají. Venku by to asi bylo horší, řidičák si na jaře udělám.

VIZITKA

David Bystroň

Narozen: 18.listopadu 1982

Výška a váha: 189cm/88 kg

Místo narození: Levoča (Slovensko)

Počet ligových startů/gólů: 170/7

Značka a velikost kopaček: Adidas, 8

Dosavadní působiště: Baník Ostrava (1990-)

Znamení: Štír

Stav: svobodný, ale zadaný

Oblíbené jídlo: kuřecí maso a hranolky

Oblíbené pití: Coca-cola

Oblíbená barva: všechny

Jakou muziku poslouchám: taneční, například Davida Guettu a další přední dýdžeje

Koníčky: hodně času trávím spřítelkyní Kájou, rád jdu nahokej

Vysněný vůz: Audi Q7

b spřítelkyní na Bahamách

Věc nebo činnost, kterou mám rád: nakupování oblečení

Fotbalový cíl: zahraniční angažmá

Fotbalový vzor: dříve Fernando Redondo a teď Frank Lampard

Nejsilnější fotbalový zážitek: titul sBaníkem vroce 2004a zápasy vevropských pohárech

Nejsilnější mimofotbalový zážitek: Sensation White Party vPraze spřítelkyní

Trenér, který mi nejvíc dal: Pavel Vrba

Agent: Pavel Zíka