VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Pražáků už Kahounovi nikdo nenadává

Ostrava - Někdo by mohl říct, že se stahuje ze scény nebo odchází do pozadí. V případě Jakuba Kahouna to ale rozhodně neplatí.

15.2.2008 2
SDÍLEJ:

Jakub Kahoun (uprostřed) se raduje ve společnosti dalších klíčových bossů ostravského klubu Tomáše Petery (vlevo) a Daniela VackaFoto: Aleš Krecl

"Mám nové úkoly, které přede mne postavil majitel klubu. Beru je stejně vážně jako ty, co jsem dostal před pěti lety, když jsem do Ostravy přicházel," říká nový člen dozorčí rady Baníku. V Ostravě nedostal někdejší vicemistr České republiky v tenise a ve squashi nikdy nic zadarmo, a právě proto by o začátcích ve funkci šéfa klubu mohl vyprávět dlouhé hodiny.

Pamatujete si vůbec ještě na svou první návštěvu Bazalů?
Jasně, bylo to na podzim roku 2002, kdy jsme přijeli s Tomášem Peterou na domácí zápas Baníku. Tehdy jsem už věděl, že je dohoda o koupi klubu reálná. Seděli jsme na tribuně, lidi začali někomu nadávat a my nerozuměli ani slovo. V duchu jsem si říkal, kam to, Kubo, lezeš.

To horší vás ale ještě čekalo.
Asi to ke všemu patřilo. Těžko se mi o tom teď mluví, ani se k tomu nechci moc vracet. Dostával jsem každý večer na mobil výhružné sms zprávy, časté byly i anonymní telefony… Bylo to nepříjemné, ale když jsem šel ráno na Bazaly, nemyslel jsem na to.

Neměl jste někdy chuť to zabalit a vrátit se zpátky do rodné Prahy?
To bych bral jako svou porážku. Majitel klubu dobře věděl, že to v Ostravě není lehké, a snažil se mě podpořit. Stejně na tom byli i moji blízcí, kamarádi. V jednom to ale poučné období určitě bylo.

Povídejte…
Až tehdy jsem pochopil, co pro zdejší lidi Baník znamená. Že to není jen fotbalový klub, ale něco, co k Ostravsku patří. Teď už přesně vím, z čeho měli fanoušci asi největší obavy. Baník patřil vždycky lidem, co měli ke kraji vztah. Přišli jsme ale my, "Pražáci", a sáhli na něco, co bylo desítky let nedotknutelné. Nechci tady zmiňovat třeba Spartu, ale tam to bylo podobné. Když klub koupil Slovák Rezeš, řadě lidí na Letné to nešlo pod vousy.

Neuvědomil jste si s odstupem času, že právě v době protestů jste si s fanoušky paradoxně vybudovali vcelku korektní vztah i respekt?
Něco na tom bude, protože i my jsme ukázali, že si dokážeme stát za svým. Na druhé straně by bylo hloupé tvrdit, že jsme nedělali chyby. A byla jich spousta. Některé věci se daly řešit jinak, řekněme citlivěji. Nezastírám, že jsme se učili za pochodu.

Protest s tenisovými míčky se navždy zapsal do klubové historie. Vzpomenete si na něj?
Určitě. A už tehdy jsem věděl, že to nejhorší máme za sebou. Ten protest byl vtipný, nebyl vulgární, nikoho neurazil. Potom se alespoň mně začalo zdát, že se začal vzduch pomalu vyčišťovat.

Pojďme ještě na začátek. Nepodcenili jste ostravské klima, kde se při slově Pražák dělá lidem husí kůže?
Tady bych se určitě Ostraváků zastal. Není to tak hrozné, jak si lidé v Čechách myslí. Spartu nebo Slavii nemusí nikde v republice, a je jedno, jestli jde o fotbal nebo hokej. Na Ostravsku lidé sport více prožívají a hlavně ho mají raději než jinde. A určitě jsou i větší patrioti. Myslím, že všeobecně držíte více při sobě. Mně osobně se to líbí.

Kromě sportovních úspěchů na hřišti se vám podařilo pozvednout také image klubu. Nemít ve skříni alespoň jednu věc s logem Baníku se bere na Ostravsku skoro jako hřích.
Je to jedna z věcí, na kterou musíme být právem hrdí. Už když jsme do Ostravy přicházeli, byli jsme si vědomi obrovského potenciálu fanoušků. U nás jsou jen tři kluby, které se mohou s Baníkem rovnat. Je to Sparta, Slavia a Brno. Nikde jinde nepřijde na fotbal dvacet tisíc lidí. Tohle jsme při koupi klubu věděli. Tomáš Petera už Ostravsko a zdejší sportovní publikum dobře znal a měl s ním jenom dobré zkušenosti. Pořádal zde Zlatou tretru, Davis Cup. Fanouškovský potenciál jsme využili nejen v mistrovské sezoně a potvrdili, že v kraji nemá Baník konkurenci.

O oslavách mistrovského titulu i triumfu v poháru ČMFS toho bylo napsáno hodně. Kdy vám ale bylo ve funkci šéfa Baníku nejhůře?
Po prohraném finále poháru ČMFS v Liberci. Hrozně mě zklamal náš výkon, kdy jsme za celý zápas nevystřelili na branku Sparty. Hodně smutno mi ale bylo i proto, že skončila jedna velmi úspěšná éra. Porážka na penalty pro nás znamenala i to, že po dvou letech nebudeme hrát evropské poháry.

I když jste opustil post předsedy představenstva, stále patříte ke klíčovým mužům ve vedení klubu. Jaké máte nové cíle?
Stojí před námi těžký úkol: vybudovat moderní tréninkové centrum, kterým předběhneme v České republice dobu. Fotbal někam směřuje a my cítíme, že potřebujeme udělat důležitý krok k tomu, aby Baník i v dalších letech dokázal vychovat nové Slončíky, Galásky, Jankulovské, Baroše, Svěrkoše. Nové tréninkové centrum považuje majitel klubu za hlavní cíl pro nejbližší období.

Máte koordinovat i případné stěhování Baníku na Městský stadion.
Říkal jsem to už několikrát: Ostrava nový fotbalový stadion potřebuje, protože bez něj nemůže při pořádání vrcholných akcí držet s ostatními městy krok. Navíc si myslím, že pro celý český fotbal je obrovská škoda, že v Ostravě nemůže hrát nároďák. Ale už podle názvu jde o městskou aktivitu, do které Baníku přímo nic není. Ze strany Baníku je však zapotřebí intenzivně pracovat na všem, co je potřeba s případným stěhováním připravit. A vůbec toho není málo.

Řada Ostravanů pracuje a žije v Praze, vy jste opačný příklad…
Nikde jinde než v Praze jsem tak dlouho nežil, a proto každému říkám, že jsem tady našel druhý domov. Jsem tu pět let a mám tu kamarády i přátele, na které se můžu spolehnout. Myslím to tak, že i v Ostravě už můžu jít na pivo s lidmi, kteří neřeší, co dělám v Baníku. Fotbalem žiji skoro celý den a nakonec jsem rád, když se můžu s kluky pobavit o normálních věcech, o dětech.

Pět let v Ostravě jde trošku poznat i na vaší řeči. Už jste se docela přizpůsobil…
V Praze si ze mě dělají srandu, že už mluvím jako rodilý Ostravák. Já si to ale nemyslím. Je ovšem pravda, že někdy se třeba u rodičů v Praze přistihnu, jak se na sebe při rozhovoru táta s mámou jen podívají, co tím zrovna myslím (směje se). Už se ale u písniček Jarka Nohavici nemusím nikoho ptát, co dané slovo znamená. Rozumím všemu.

Byl jste na jeho koncertu v Ostravě?
Hned na dvou, jednou v Porubě a pak v Parníku. Byl to úžasný zážitek. Nejsem žádný hudební odborník, ale Jarka uznávám. Jeho nové album Ikarus mi už hraje v autě, byli jsme si pro něj s kamarádem už první den, kdy ho začal prodávat v agentuře. Je to kousek od Bazalů, i proto jsem to nemohl vydržet.

Která písnička se vám z nového alba nejvíce líbí?
Určitě patnáctka Mám jizvu na rtu. Jak Jarek zpívá, že by chtěl vidět, když Baník porazí Barcelonu. Slyšel jsem ji živě a běhal mi mráz po zádech. Kéž bych se i já dočkal toho, když bude Baník hrát s nějakým španělským mužstvem.

Kahoun hodnotí pětiletku pozitivně

Přesně 20. ledna 2008 to bylo pět let, kdy se naposledy měnil vlastník FC Baník Ostrava. Co se za tu dobu událo v klubu i na stadionu? Zde je přehled nejzásadnějších okamžiků, které ovlivňovaly dění v klubu. "Myslím si, že těch pět let přineslo víc plusů než minusů. Vytyčili jsme si určité cíle veřejně i vnitřně, a většinu z nich se nám podařilo splnit," uvedl člen dozorčí rady Jakub Kahoun. Celých pět let stál v čele představenstva FC Baník. "Klub je stabilizován po všech stránkách, navíc jsme v poslední době posilovali v oblasti lidských zdrojů. Všechno to začalo příchodem generálního manažera Vernera Ličky a posledním krokem bylo posunutí Tomáše Truchy do pozice výkonného ředitele," dodal Jakub Kahoun.

Chronologie důležitých okamžiků
FC Baník Ostrava za uplynulých pět let
1. Vstup nových vlastníků do klubu 20. ledna 2003
2. Výhra 3:2 nad Spartou před vyprodaným hledištěm v roce 2003, zároveň drtivá porážka 0:7 na Slavii a "tenisákový protest" fanoušků
3. Přestavba stadionu, instalace nových sedaček a světelné tabule, rekonstrukce zázemí
4. Příchody Marka Heinze, Radka Slončíka a trenéra Františka Komňackého
5. Rozpoutání fotbalové euforie v sezoně 2003/2004 a památný výjezd 4500 fanoušků na duel na Spartě na jaře roku 2004
6. Série 21 utkání bez porážky v letech 2003 a 2004
7. Zisk mistrovského titulu v sezoně 2003/2004 po 23 letech
8. Účast ve finále Poháru ČMFS 2004 po 13 letech
9. Odchody Reného Bolfa (Auxerre), Jana Laštůvky (Doněck) a Marka Heinze (Borussia Mönchengladbach).
10. Účast v evropských pohárech po 13 letech
11. Ne zcela vydařené přestupové léto 2004
12. Triumf v Poháru ČMFS v Olomouci v roce 2005 v nádherné atmosféře, soutěž vyhrál Baník po 14 letech
13. Výhra na Spartě v sezoně 2005/2006 po 24 letech
14. Přestup Michala Papadopulose do německého Leverkusenu
15. Potřetí v řadě finále Poháru ČMFS 2006
16. Angažování trenéra Karla Večeři v létě 2006
17. Odchod Davida Střihavky do anglického Norwiche
18. Příchod generálního manažera Vernera Ličky
19. Návrat útočníka Václava Svěrkoše ze zahraničí
20. Začátek přípravy výstavby nového tréninkového centra a koordinování případného stěhování na Městský stadion

Autor: Aleš Uher

15.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 570 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Těšínská 41/98, Slezská Ostrava , Životopis zašlete do 31.7.2018 na e-mail ps-jeseninova@volny.cz, , Pracovní doba pondělí - čtvrtek 10:30 - 19:00 hod., Praxe v oboru vítána.. Pracoviště: Základní škola, ostrava - slezská ostrava, těšínská 98, příspěvková organizace, Těšínská, č.p. 41, 710 00 Ostrava 10. Informace: Petra Poláčková, +420 596 238 035.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Projektový manažer/ka - vzdělávací projekty. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bílovecká 483/44, Ostrava - Svinov, Oslovila Vás naše nabídka? Pak očekáváme Váš profesní životopis a motivační dopis na emailu: dombek@cct.cz. , Více informací o společnosti získáte zde: www.czechcooltrade.cz , , Jste tvůrčí typ a nebojíte se výzev? Troufnete si na přípravu a realizaci vzdělávacích projektů z ESF? Jsme společnost Czech Cool Trade s.r.o. zabývající se poradenstvím s dotacemi pro podnikatele. Pomáháme firmám v ČR s přípravou a realizací dotačních projektů. , Rozšiřujeme náš tým a hledáme schopného a výkonného kolegu/kolegyni na pozici: , Projektový manažer/ka - vzdělávací projekty. , , - Umíte dobře pracovat s textem a přesně se vyjádřit? , - Máte kreativní myšlení?, - Zvládáte komunikaci s lidmi různých profesí a různého profesního postavení? , - Práce s čísly Vám není úplně cizí? , - Zvládáte si dobře rozplánovat řadu úkolů, určit priority a vše úspěšně dotáhnout? , - Chcete pracovat v přátelském kolektivu s možnostmi Vašeho osobního rozvoje? , , Pokud můžete odpovědět "ano" na výše uvedené otázky, pak možná hledáme právě Vás! , , Co Vás čeká: , -zpracování dotačních vzdělávacích projektů z ESF, -poradenství při realizaci projektů, -jednání s klienty, -zaškolení pod dohledem mentora, -možnost seberealizace , -kreativní a vstřícný kolektiv, -nadstandardní systém odměn, -místo výkonu práce v Ostravě , -komunikace a péče o zákazníky , , Požadavky: , -SŠ/VŠ (ekonomický směr výhodou), -samostatnost, -organizační schopnosti , -pozitivní myšlení a přístup, , Benefity:, -přátelský pracovní kolektiv, -motivující platové ohodnocení , -příspěvek na sportovní aktivity , -mobilní telefon, notebook, -flexibilní začátek/konec pracovní doby, -možnost občasné práce z domova, -účast na společenských a sportovních akcích podnikatelského klubu Czech Cool Trade, , Vy budete právě ten/ta, kdo bude s klienty posunovat jejich vize v reálné projekty. Budete přímo ovlivňovat, jak bude výsledný projekt vypadat a zodpovídat za to, aby byl formálně i věcně v pořádku. Stanete se odborníkem a získáte široký rozhled., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na sportovní aktivity, mobilní telefon, notebook, flexibilní prac. doba, občasná práce z domova, účast na společenských a sportovních akcích podnikatelského klubu Czech Cool Trade.. Pracoviště: Czech cool trade s.r.o. - pobočka ostrava, Bílovecká, č.p. 483, 721 00 Ostrava 21. Informace: Pavel Dombek, .

Výroba - Provozní pracovníci Provozní v mateřské a základní 18 000 Kč

Provozní pracovníci Provozní v mateřské a základní škole. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Zš, ostrava - vítkovice, Erbenova, č.p. 782, 703 00 Ostrava 3. Informace: Roman Valošek, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 30 000 Kč

Dopravní dispečeři Manažer/ka dopravy, dispečer/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Ostrava, V případě zájmu předem volat na č. 603 101 050, ososbně po předchozí tel. domluvě., , Náplň práce:, Plánování kamionových přeprav v rámci ČR a EU se zaměřením na severské země. Řízení a kontrola provedení zakázek. Využití internetových spedičních platforem. Spoluodpovědnost za plnění obchodních cílů. Administrativní činnost., , Profil uchazeče/ky:, Min. SŠ vzdělání, dopravní zaměření výhodou, praxe v oblasti plánování přeprav a logistiky, znalost spediční problematiky, používání systémú řízení dopravy, samostatné v realizaci procesů, výhodou je znalost AJ/NJ, výborné komunikační a organizační schopnosti, flexibilita., , Nabízíme:, Možnost individuálního rozvoje a podílu na hospodářských vásledků rozvíjející se společnosti s vazbou na finanční ohodnocení, stravenky.. Pracoviště: Staplan s.r.o. - ostrava, Soukenická, č.p. 877, 702 00 Ostrava 2. Informace: Tomáš Beinhauer, +420 603 101 050.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Návštěvníci zoo mohou nově obdivovat i bonsaje

Tomáš Vaclík.

Brankář Vaclík po přestupu do Sevilly: Škoda, že s Ronaldem jsme se minuli

OBRAZEM: Začala demolice Bazalů

Demolice hlavní budovy včetně kryté tribuny a také protější části fotbalového stadionu Bazaly ve Slezské Ostravě o tomto víkendu nabrala na obrátkách.

Rekreanti si stěžují i na malé hrníčky, mouchy a osamělost

Mezi reklamacemi se objevují i kuriózní stížnosti. Po loňských dovolených si lidé stěžovali i na to, že při snídani měli na čaj jen malé hrníčky nebo že v restauraci létala moucha. Další rekreantka pak byla zklamána tím, že ručník nebyl složen do labutě. Jeden z nespokojených klientů si pak v reklamaci posteskl, že v penzionu byl sám a cítil se osamělý.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

OBRAZEM: Zvuk motorů ovládl Radvanice, domácím závodníkům se ale příliš nedařilo

/FOTOGALERIE/ Desátý ročník mají za sebou závody silničních motocyklů na okruhu Františka Bartoše v Ostravě-Radvanicích. A vavříny tentokrát doma nezůstaly.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT