Tak jak odezněla mistrovská euforie, vypařil se i pouhý zájem o ostravské fotbalisty. Pozvánky nejprve Bazaly míjely s neuvěřitelnou pravděpodobností a později i z vcelku pochopitelných důvodů. Výsledky týmu i jednotlivců asi nebyly reprezentační. V této sezoně je tomu ale určitě jinak.

Po vlažném podzimu se na jaře ke skvělým výkonům rozehrál především útočník Václav Svěrkoš, který ničí soupeře góly i asistencemi. „Jeho forma je reprezentační,“ řekl po posledním zápase se Žižkovem jeho spoluhráč Martin Lukeš. A stejně hovoří i pohled do jarních statistik: Svěrkoš nastoupil v pěti zápasech (odehrál 377 minut), ve kterých toho stihl doopravdy hodně. Kromě pěti branek stihl ještě na další tři přihrát (Slavia 2 Žižkov 1). Navíc v Plzni po jeho střele a teči Malchárka skončil míč taky v síti.

Jinými slovy Baník na jaře vsítil pouze tři branky, ve kterých ostravský útočník neměl prsty. „Jsem rád, že se daří. Nejdůležitější jsou ale stejně výsledky mužstva. Když budeme vyhrávat, vyniknou i jednotlivci,“ schoval se za tradiční frázi Svěrkoš.

Spokojeno musí být vedení klubu i kouč Karel Večeřa. Právě individuální výkony jednotlivců v lize rozhodují a v klubech jako Baník to platí dvojnásob. „Jsem rád, že se nám útočníkům daří, ale to je celé. Naše cíle jsou jasné, chceme bojovat o třetí místo a to je pro mě daleko důležitější než osobní úspěchy. I když jsem samozřejmě moc rád, že mi to tam padá.“

Svěrkoš těží z rodinné pohody, začátkem února se mu narodila dcera Nina. „Góly dávám pro malou a přítelkyni Janu. Jsou to moje zlatíčka,“ vyznal se Svěrkoš. Sám přiznal, že se mu s rolí otce změnil život. „Člověk se začne dívat na některé věci trošku jinak. S malou je sranda, je úžasné pozorovat, jak roste a pořád dělá nové věci,“ směje se hrdý otec, který vyslovil i jedno tajné přání. „Rád bych malé vystřílel korunu pro krále střelců,“ říká odhodlaně. Momentálně ztrácí na vedoucího Sparťana Slepičku gól.

Pokud mu forma vydrží, nereálné to rozhodně není. Stejně jako to, že se dříve nebo později objeví v české reprezentaci. Za trenéra Brücknera, nebo jeho následovníka. Ve 24 letech patří stále k hodně perspektivním útočníkům, kteří mají kariéru před sebou. I proto na otázky ohledně případné nominace moc rád neodpovídá. „Co k tomu mám říct. Podle mě to fakt nemá cenu řešit, já se musím soustředit jen na své výkony. Neznám fotbalistu, který by nechtěl v národáku hrát, pro každého to je čest,“ opakuje dokola Svěrkoš. „Byl by ale taky nesmysl po jednom povedeném utkání vykládat, že bych měl hrát za národní tým. Nominace je věcí trenéra Brücknera, který má o reprezentaci určitě své představy,“ poznamenal Svěrkoš.

Vedení Baníku se na celou věc dívá asi stejně, i když v minulých dnech generální manažer klubu Verner Lička v tisku prohlásil, že jej mrzí, že je ostravský klub přehlížen. „Kolikrát v této sezoně přijel někdo na Bazaly, aby se přišel přesvědčit o výkonnosti našich hráčů? Ani jednou,“ krčí rameny Lička. V žádném případě nechci na trenéry národního týmu útočit. „Chci jen vyvolat diskusi. Dostali jsme se do ligové špičky, názory odborníků na naše výkony jsou vynikající, a reprezentace neprojevila vůbec žádný zájem,“ nechal se slyšet Lička. S jeho názorem je třeba jen souhlasit.

Fanoušci Baníku mají ještě v živé paměti třeba případ obránce Zdeňka Pospěcha, který zářil v dresu Baníku v památné mistrovské sezoně, ale do národního týmu se dostal až po přestupu na Letnou. I proto je řada lidí z Ostravska přesvědčena, že kdyby Svěrkoš v létě dal před návratem do mateřského klubu přednost Spartě, dnes by v Dánsku určitě hrál …