Desítky gratulací přijímal včera odpoledne útočník ostravského Baníku a nejlepší střelec ligy Václav Svěrkoš, který se objevil v nominaci pro závěrečnou přípravu na blížící se EURO.

Václave, o své nominaci víte několik minut. Co na ni říkáte?

Mám z ní samozřejmě velkou radost, pro každého fotbalistu je snem zahrát si v nároďáku. Pevně věřím, že se objevím i v konečné nominaci a na EURO se podívám. Udělám pro to maximum.

Od koho jste se radostnou zprávu dozvěděl?

Okolo jedné hodiny mi telefonoval Jakub Kahoun (člen představenstva Baníku – pozn. red.).

Ještě v sobotu na Letné jste ani netušil, že právě ve středu by mohl být váš šťastný den.

To je pravda, ale pak se v médiích o nominaci začalo psát a já cítil, že by to třeba i mohlo vyjít.

Byl jste nervózní?

Nebyl, fakt ne. Prostě jsem si říkal, že to buď vyjde, nebo ne. Spal jsem i dneska dobře.

Byl byste zklamaný, kdyby to nevyšlo?

Spíše smutný. Ale já měl fakt výhodu, že jsem se celé jaro soustředil hlavně na svou hru v Baníku. Dařilo se týmu i mě osobně, tohle mě hřálo a stále hřeje u srdce. Do konce ligy zbývá poslední zápas a já věřím, že se nám podaří Bohemku porazit a skončíme třetí. To je taky věc, která mě momentálně nejvíce zajímá.

Co říkají nominaci spoluhráči v kabině?

Zatím nic, ještě jsem s nimi nemluvil. Ale už po dopoledním tréninku kolem mě chodili a usmívali se. Asi to věděli všichni, kromě mě. Ale chtěl bych taky říct, že to je i jejich zásluha. A věřím tomu, že z toho mají stejnou radost jako já.

Mluvil s vámi trenér Karel Brückner?

Zatím ne, spíše si myslím, že to nechává na pondělní sraz.

Komu z národního týmu zavoláte?

Asi nikomu, nechám to až na pondělí. Znám se s kluky z Baníku – Milanem Barošem, Tomášem Galáskem, Markem Jankulovskym.Těším se na sraz a věřím, že tam bude příjemná atmosféra.

Co říkáte konkurenci v útoku?

Je obrovská, ale já se budu snažit se o svou šanci poprat. Když dostanu od trenéra šanci, budu se jí snažít využít. Rád budu za každou minutu, každý start, to je jasné. Národní tým má v posledních letech skvělé výsledky a jsem fakt rád, že jsem se do této vybrané společnosti dostal.

V národním týmu jste si ještě start nepřipsal. Může to být vaše nevýhoda?

Každý někdy začínal (usmívá se). Byl jsem na jednom soustředění v Turecku, kde jsem ale hrál za druhý tým. Ale že bych byl nervózní to rozhodně ne, spíše se na to těším.

Do Baníku jste se vrátil v létě ze zahraničí. Hrála ve vašich plánech i možnost porvat se o nominaci na EURO?

To určitě ne, v létě jsem měl mnohem skromnější plány. Chtěl jsem se dostat do psychické pohody, která je pro útočníka nejdůležitější. Sám to nyní poznávám na sobě. Jsem hlavně rád, že ten krok jít zpátky do Baníku byl správný, i když mi ho řada lidí rozmlouvala. Měl jsem nabídku ze Sparty, mohl zůstat v zahraničí, ale já se rozhodl jít domů. Nyní můžeme skončit třetí, což bych bral jako velký úspěch, který by určitě potěšil i naše fanoušky.

Podzim ale z vaší strany nebyl tak dobrý.

Všichni víte, že jsem byl vyloučený, nemocný. Ale pořád jsem věřil, že to přijde.

Na jaře jste nastřílel už jedenáct branek, kdy se vše začalo zase otáčet k lepšímu?

To je těžké říct. Moc mi nevyšla ani zimní příprava, kdy jsem měl taky menší zdravotní problémy. Pak se nám ale s přítelkyní Janou narodila dcera Nina a začalo mi to tam padat.

První jarní kolo v Liberci jste ale začínal na lavičce náhradníků.

Hodně mě to mrzelo, ale na druhé straně i motivovalo. Po té zimní přípravě to ale v prvním jarním kole asi ani jinak dopadnout nemohlo. Já odehrál snad méně zápasů než náš vedoucí mužstva a třetí gólman Tomáš Bernády (směje se). Od trenéra Večeři to byl ale správný tah. Přišel jsem na hřiště, dal gól a získal i sebevědomí.

Vaši nominaci oslavují také fanoušci Baníku, kteří vám účast na EURU moc přejí.

Moc jim za to děkuji, je to určitě i jejich zásluha. Já teď věřím, že zvládneme sobotní zápas s Bohemians, a zajistíme si tak třetí místo. To je jediná věc, která mě nyní zajímá. Věřím, že bude vyprodáno, že nás lidi k výhře doženou. O všem ostatním budu přemýšlet až potom.

Berete účast na EURO i jako možnost se ukázat zahraničním zájemcům?

O tom fakt nepřemýšlím. V Baníku mám smlouvu ještě na rok plus na další sezonu má klub opci.

Víte o nějakých nabídkách?

Já se o to teď nezajímám a ani o nich nechci vědět. Takhle jsem se domluvil i s manažerem. Chci se soustředit jen na poslední zápas ligové sezony.