Dva tradiční tuzemské kluby s úspěšnou historií dnes zkříží cestu a pouze jeden tábor fanoušků se bude po zápase radovat. Na druhý čeká obrovské zklamání se spoustou slz. Velké a jistě i emotivní fotbalové představení začíná na Bazalech v 15 hodin.

Atraktivitě utkání pomohla i skutečnost, že oba celky musejí hrát na výhru. Baník hraje o třetí místo resp. účast v Poháru UEFA, Bohemka o záchranu. „Remíza nic neřeší,“ říká jasně kapitán Baníku Martin Lukeš.

Jeho týmu může při klopýtnutí Brna stačit i nerozhodný výsledek, ale na to nikdo spoléhat nechce. „Máme vše ve svých rukou, tři body znamenají konečné třetí místo a účast v Poháru UEFA,“ podotýká kouč Karel Večeřa.

V nadsázce by se dalo klidně říct, že ostravští fotbalisté v sobotu odpoledne složí přijímací zkoušky k účasti v Poháru UEFA. „Máme dostatek zkušeností, abychom to zvládli, zní jasný hlas z ostravské kabiny.

Na výhru musí hrát i Bohemka, které by zisk tří bodů při očekávané porážce Kladna v Teplicích stačil k záchraně. „Do Ostravy jedeme vyhrát a zachránit pro naše skvělé fanoušky první ligu,“ říká obránce Bohemky Lukáš Marek a jedním dechem dodává: „Bude to na krev, do posledního zápasu sezony dáme všechno a soupeři nedarujeme ani centimetr hřiště zadarmo.“

Odhodlání je ale cítit z obou velků. Ostravští jsou v předzápasových prohlášeních pokornější. „V novinách se žádný zápas nevyhrává, rozhodne se na hřišti. Všichni víme, o co se bude hrát,“ řekl třeba kanonýr Baníku Václav Svěrkoš.

Obdobně mluví i kouč Karel Večeřa. „Nestarám se o soupeře, chci dobře připravit náš tým. Je to vrchol sezóny. Máme šanci udržet třetí místo a děláme pro to maximum. Jsem přesvědčen, že jsme schopni utkání i s pomocí fanoušků zvládnout. Čekám nádhernou kulisu,“ uvedl trenér Karel Večeřa.

Radostná zpráva je, že se do sestavy vrací Lukáš Magera, připraven je obránce Radim Řezník. Hrát naopak nemůže Rudolf Otepka, který viděl na letné osmou žlutou kartu. „Drobné problémy měl v týdnu i Dan Tchuř,“ připomněl Večeřa.

Mužstvu bezmezně věří. „Je to na nás. Teď už všichni v Brně a Teplicích říkají, že Baník bude hrát Pohár UEFA, ale nic jistého není. Je před námi devadesát pětadevadesát minut, ke kterým musíme přistoupit s pokorou a respektem k soupeři jako na Spartě,“ řekl kouč. „Nikdo si nesmí myslet, že to bude snadné a vyhrajeme 5:0. Musíme být připraveni a soustředěni jako na Spartě, pak to zvládneme,“ dodal trenér Baníku Karel Večeřa.

FC Baník Ostrava – FC Bohemians 1905

Sobota , 15 hodin.

Podzimní zápas: 0:2 (0:1). Branky: 15. Svěrkoš, 87. Magera. Jarní bilance soupeře: Olomouc – Bohemians 1905 1:1, Bohemians 1905 – Plzeň 2:2, Žižkov – Bohemians 1905 2:1, Bohemians 1905 – Jablonec 1:1, Slavia – Bohemians 1905 2:1, Bohemians 1905 – Ml. Boleslav 1:1, Č. Budějovice – Bohemians 1905 2:0, Bohemians 1905 – Kladno 1:1, Most – Bohemians 1905 2:4, Bohemians 1905 – Brno 3:1, Bohemians 1905 – Sparta 0:0, Zlín – Bohemians 1905 0:0, Bohemians 1905 – Teplice 0:2. Bilance: 2 výhry, 7 remíz, 4 porážky, skóre 15:17.

Nejlepší střelci obou týmů Baník: Svěrkoš 15, Magera 8, Zeher 7, Bystroň 4, Mičola a Rajtoral po 3, Metelka 2, Neuwirth, Tchuř, Marek, Otepka a Bolf po 1.

Bohemians 1905: Škoda 4, Morávek a Ordoš po 3, Slezák, Rezek a Kotyza po 2, Sňozík, Lukáš, Turtenwald, Kunášek, Matůš a Bartek po 1. Pravděpodobné sestavy

Baník: Vašek – T. Marek (Řezník), Neuwirth, Bolf, Čoupek – Rajtoral, Lukeš, Bystroň, Mičola – Svěrkoš, Magera. Bohemians 1905: Sňozík – L. Marek, Rada, Pavel Lukáš, Šmarda – Škoda, Karal, Morávek, Rezek – Ordoš, Slezák.

Bilance: Z 15 ligových duelů české ligy vyhrál šest Baník, sedmkrát se hrálo nerozhodně a „klokani“ uspěli dvakrát při skóre 20:9 ve prospěch modrobílých barev. Varovním je ovšem vzájemná bilance na Bazalech. Bohemians tam poprvé prohráli až v posledním utkání při sestupu v roce 2003, předchozích šest zápasů v Ostravě skončilo nerozhodně.