Kapitán Baníku Martin Lukeš ale přesto prožívá výjimečnou sezonu. V roli kapitána týmu je blízko velkého úspěchu, kterým by bylo umístění na vysněném třetím místě A nic na tom nemůže změnit ani fakt, že velkou část sezony promarodil. „Všichni víme, o co se bude s Bohemkou hrát,“ říká šéf ostravské kabiny Martin Lukeš, který se do základní sestavy Baníku vrátil po zranění kolene.

V létě jste tvrdil, že hrát o páté místo v Ostravě nikoho nezajímá. Nyní máte ve svých rukou umístění na třetím místě.

Určitě jsme za to všichni rádi, protože nás čeká zápas, o kterém jsme všichni snili. Hráči i fanoušci. Hrajeme doma s Bohemkou a v případě výhry splníme předsezónní cíl. Jsme rádi, že tu šanci máme a budeme se snažit jí za každou cenu využít.

V Ostravě se po výhře na Letné mluví zase jen o fotbale.

Já moc po městě nechodím, takže nevím. Ale od známých jsem zaznamenal hodně pozitivní ohlasy, lidem jsme udělali radost.

Bude proti Bohemce vyprodáno?

Všichni v to věříme. Souhlasím s tím, že kdy jindy by měli lidé přijít než nyní.

Věříte v kouzlo vyprodaných Bazalů, které vždycky zapůsobí na ostravské fotbalisty neuvěřitelným způsobem?

Já těch zápasů několik zažil a musím s tím jenom souhlasit. Když je na Bazalech plno a začne osmnáct tisíc lidí fandit a řvát, fotbal je úplně o něčem jiném. Určitě se taky na ten zápas všichni těšíme, bude to zase zážitek. Zní to jako fráze, ale právě kvůli tomu všichni fotbal hrajeme.

Ve hře o účast v Poháru UEFA jste zůstali hlavně díky poslední výhře na Spartě.

Bylo to hezké, na Spartě se nevyhrává lehce. Líbila se mi atmosféra, bylo plno, hodně fanoušků z Ostravy. Fakt skvělý zážitek.

Jak moc posílí psychiku týmu skutečnost, že jste odvezli z Prahy tři body zcela zaslouženě.

To nevím. Nechci náš výkon nijak degradovat, ale Sparta už není to, co bývala. I proto jsme dokázali vyhrát. Možná v průběhu sezony měli lepší formu, třeba je rozhodila porážka s Brnem, ale proti nám nic moc nehráli. V minulosti vás Sparta doma vždycky dokázala dostat pod tlak, což se nyní nestalo.

K výhře jste přispěl nádhernou přihrávkou na úvodní gól.

Člověku to udělá radost. Někdo prostě góly dává, jiný na ně zase přihrává. Pro mě osobně to bylo příjemné hlavně z toho důvodu, čím jsem si v této sezoně prošel.

Neměl jste strach, že Rudolf Otepka je v ofsajdu?

Já to přihrával z první, takže jsem nad tím nepřemýšlel. Když jsem pak viděl akci na videu, bylo patrné, že se tam někdo zapomněl z obránců Sparty.

Otepka, který přišel na Bazaly až po vašem zranění, vsítil svůj první gól v dresu Baníku. Cítíte v tom symboliku?

Je to osud, asi to tak mělo být. Je ale dobře, že si ho schovával až na Letnou. Tu situaci ale vyřešil skvěle.

Symbolické je ale i to, že jste mu na ten první gól přihrál. Řada lidí po vašem uzdravení tvrdila, že spolu hrát nemůžete.

Já vždycky říkal, že v tom nebude problém, což se na Spartě potvrdilo.

Poslední překážkou při cestě do Poháru UEFA je tým Bohemians. Nepodceníte podvědomě klokany?

To si myslím, že nehrozí. Každý v kabině ví, že nás čeká těžký zápas. Postaví se proti nám jedenáct kluků, kteří nejsou žádní nazdárci. I oni dají do hry srdce a budou se rvát a bojovat. Souhlasím s trenérem, že to nebude lehčí než na Spartě.

Co bude podle vás v zápase nejdůležitjěší?

O tom je těžké spekulovat. Musíme hrát na vítězství a je jedno, jestli to bude na konci utkání 3:0 nebo 5:4. Hlavní je, abychom to zvládli a vyhráli.