Letošní druhá liga zatím nabízí fanouškům nervy drásající drama na obou pólech tabulky. Zatímco na špici to vypadá, že favorité snad s výjimkou Bohemians dělají maximum proto, aby nepostoupili, ve spodních patrech zuří nelítostná bitva. Outsideři ve velkém stylu kosí kandidáty postupu a čtyři kola před koncem hraje o záchranu ještě minimálně šest mužstev. Tři z nich jsou z Moravskoslezského kraje, Vítkovice, Třinec a Hlučín.

Nejlepší výchozí pozici před posledními čtyřmi koly má paradoxně Třinec, po podzimu jasně nejhorší mužstvo soutěže. Trenér Kouřil, který se může opřít o peníze hutního gigantu, poskládal přes zimu velmi dobrý tým a na jaře s ním uhrál už jednadvacet bodů. Připsal si skalpy například Slovácka, cenné body přivezl i za remízy na hřištích Příbrami a Bohemians a naposledy přetlačil Opavu.

„Vítězství nad Opavou bylo z kategorie šťastných. Při vyrovnanosti celé druhé ligy nám ale stále nic neřeší. Musíme bezpodmínečně porazit Krč. Potom se k záchraně přiblížíme. Letošní ročník druhé ligy je abnormálně vyrovnaný. Vždyť i bodový rozdíl mezi týmy bojujícími o postup a těmi o záchranu je minimální. Podle mne se bude rozhodovat o vrchu i spodku v posledním kole,“ řekl k problému třinecký kouč Miroslav Kouřil, jehož mužstvu do karet hraje i solidní los. Třinec doma přivítá poslední Krč a předposlední Duklu, venku se pak utká s HFK Olomouc a Hradcem Králové.

Mnohem horší rozlosování čeká na oba zbývající celky z regionu. Hlučín i Vítkovice ovšem podobné starosti řešit ani nemuseli. Oba celky totiž měly už docela solidní odstup, ale pak vybouchly v zápasech proti mužstvům ze spodních pater tabulky. Vítkovice vyhrály v Ústí nad Labem a pak přivítaly Duklu. A kdyby vyhrály, měly by klid. A výsledek? 0:1 pro hostující tým. Hlučín prožil stejnou situaci. Po cenné remíze v Jihlavě prohrál doma s Ústím a v sobotu v přímém záchranářském duelu nestačil na Vítkovice. „Zbývají nám čtyři kola a my hraje s kompletním vrchem tabulky. Máme ale ještě určitý bodový náskok, který nesmíme promarnit. Je ovšem třeba, aby hráči u fotbalu uvažovali a zahráli na úrovni druhé ligy,“řekl hlučínský kouč Petr Samec, jehož svěřence čekají zápasy v Příbrami, se Slováckem, v Opavě a s Fulnekem.

Podobně těžký los mají i Vítkovice. Ve středu hrají na Slovácku, pak přivítají Příbram, jedou na Bohemians a soutěž ukončí doma proti Sokolovu. „Pro nás mají body z Hlučína cenu zlata, ale vyskakovat si pořád nemůžeme. Před zápasem na Slovácku je to ale vzpruha a vše máme ve svých rukou,“ dodal trenér desátých Vítkovic. Ty mají náskok bodu na jedenáctý Třinec a ještě o jeden více ztrácí dvanáctý Hlučín.