I když se proti Bohemce neprosadil, sklidil od fanoušků na vyprodaných Bazalech bouřlivý aplaus vestoje. „Bylo to krásné, já si ale v té chvíli hlavně přál, aby už byl konec a my výhru udrželi,“ uvedl Svěrkoš.

Dá se slovy popsat, co právě cítíte?

Obrovskou úlevu a radost zároveň. I když to tak asi kvůli únavě nevypadá, jsem strašně šťastný, že jsme splnili cíl, který jsme si před sezonou dali. Budeme hrát Pohár UEFA, což je super pro nás i naše skvělé fanoušky.

Spokojený musíte být i sám se sebou…

To je asi pravda, ke třetímu místu jsem přispěl góly i přihrávkami, což je pro každého útočníka důležité. Všichni ode mě branky čekali a mě těší, že jsem nějaké dal.

Kam řadíte tenhle úspěch?

Určitě hodně vysoko, je to pro mě osobně vůbec nejlepší umístění, které jsem s Baníkem uhrál. Jsem rád a svým způsobem i hrdý na to, že jsem byl součástí tohoto týmu. Nebyla to pro nás vůbec lehká sezona, protože hlavně na podzim nás potkala neuvěřitelná smůla. Zranil se Martin Lukeš, fit nebyl Renda Bolf. I já měl problémy. Před zápasem na Spartě moc lidí – a hlavně naši největší soupeři – nečekalo a nevěřilo, že tam vyhrajeme. To se ale trošku přepočítali. My jsme ukázali, že náš tým má obrovskou vnitřní sílu.

Řada lidí tvrdí, že kdybyste byli celou sezonu kompletní, mohlo být umístění ještě lepší.

Když se podíváte na konečnou tabulku, tak to k těmto spekulacím může svádět. Ale je třeba se na to dívat realisticky, se třetím místem jsme maximálně spokojeni. Podobné dohady, co by, kdyby… mohou mít i soupeři za námi. Proto je ani nemá cenu řešit.

S patnácti góly jste se stal nejlepším střelcem ligy.

Lhal bych tady, kdybych říkal něco ve stylu, že jsem pořadí nesledoval. Ale jsem fakt spíše rád, že máme to třetí místo, protože bez něj by to byl hodně smutný triumf. Ono to zní jako fráze, ale na mých gólech má zásluhu celý tým, to je bez debat. A mě těší, že branky pomohly k úspěchu týmu. Tak to má být.

Před odchodem do Německa vám triumf mezi střelci utekl o jediný gól, neměl jste strach, že by vás mohlo potkat něco podobného?

Měl jsem náskok (směje se). Ale fakt to bylo to poslední, co jsem v posledních týdnech ligy řešil. Tři kola před koncem jsme věděli, že musíme získat devět bodů, což se nám nakonec i povedlo. Soustředění na tyhle zápasy mi ani nedovolilo myslet na tabulku střelců. Proti Bohemce se potvrdilo, že poslední krok bývá nejtěžší. Zápas se nám nepovedl, Bohemka byla lepší, více toho hlavně naběhala. Asi se na nich projevilo i to, že neměli co ztratit. Hráli sice o všechno, ale tíha odpovědnosti ležela na nás. Nám hodně pomohl ten šťastný vedoucí gól Lukáše Magery, který nás trošku uklidnil. Byli jsme ale u všeho o krok později. Výhra to byla šťastná. Na druhé straně si zase myslím, že za výkony v celé sezoně jsme si třetí místo zasloužili.

Kdy vám bylo v zápase nejhůře?

Určitě v prvním poločase, protože hosté si na hřišti dělali, co chtěli, a měli i řadu šancí. Petr Vašek chytal výborně a hodně nás i tentokrát podržel. O přestávce jsme si jasně řekli, že musíme hrát jinak. Byli jsme hodně roztažení, což se po pauze zlepšilo. Soupeř už neměl tolik prostoru pro kombinaci a my už hráli i chytřeji.

Projevil se na vašem výkonu i velký tlak, který na vás byl fanoušky a médii vytvářen?

To je těžké posoudit. Na jaře jsme ale domácí zápasy zvládaly výborně a soupeře jsme porážely po hodně dobrých výkonech. Tentokrát nám to tolik nešlo, což se taky ve fotbale stává. Proto znovu říkám, že je nejdůležitější, že jsme vyhráli.

Byl to váš poslední zápas v dresu Baníku?

Mám tady ještě rok smlouvu a na další sezonu opci. O zájmu Chelsea (směje se, pozn. red.) zatím nic nevím. Fakt to teďka neřeším, mám radost z úspěchu. Stát se ale samozřejmě může všechno, když přijde zajímavá nabídka pro mě i pro klub.

Těšíte se tedy na start v Poháru UEFA?

Určitě je to pro všechny kluky i vedení klubu obrovská motivace se ukázat v Evropě. Já bych si ho v dresu Baníku zahrál hodně rád, ale fakt nad svou budoucností teďka nepřemýšlím. V závěru sezony jsem i manažerovi jasně řekl, že o žádných nabídkách nechci ani vědět. Soustředil jsem se hlavně na závěr ligy, uvidíme, co se bude dít. Z Baníku utíkat nechci, ale jak už jsem říkal, stát se může všechno.

Vám sezona nekončí, čeká vás už v pondělí sraz národního týmu.

Těším se moc, je to pro mě pocta i odměna za práci. Tajně samozřejmě věřím, že se třeba na mě usměje štěstí a já se na hřiště dostanu. V každém případě to beru jako obrovskou zkušenost.