„Mám smlouvu ještě na tři roky, ale pak to bude jedenáct let, co budu v zahraničí. Doma jsem tady v Ostravě a počítáme s rodinou s tím, že se vrátíme. Pokud budu zdravý, rád zakončím fotbalovou kariéru v Česku. V tom případě připadá v úvahu pouze Baník,“ řekl na tiskové konferenci u příležitosti křtu své nové knihy Marek Jankulovski.

Pro křest své knihy jste zvolil symbolicky Bazaly. Co vám problesklo hlavou, když jste sem po letech zase zavítal?

Je to už osm let, co jsem pryč. Mám povinnosti v klubu, nároďáku, domů se dostanu jedn výjimečně. Proto jsem se tady nedostal. Hned po příchodu se mi ale vybavily vzpomínky na staré dobré časy. Vždyť tady jsem začínal hrát fotbal, je to fakt příjemný pocit. Na stěně je vidět dres, ve kterém jsem ještě hrál (usmívá se).

Sledoval jste výsledky Baníku v letošní sezoně?

Jak to jen šlo, ale mám samozřejmě povinnosti v klubu, takže spíše jen okrajově. Ale samozřejmě, že vím, že klukům sezona super vyšla, což potvrzuje i to, že se kluci zahrají Pohár UEFA. Jen se potvrdilo, že se fotbal dělá v Ostravě na vysoké úrovni.

Ostravští fanoušci se už těší na výstavbu nového stadionu, kde by se konečně mohl představit i národní tým. Není vám líto, že jste v Ostravě tak dlouho nehrál.

Určitě, že mě to mrzí, protože v Ostravě fotbalem lidé žijí. Kde jinde přijde na fotbal sedmnáct tisíc fanoušků, je plný dům a super atmosféra? Proto si myslím, že by si to tady všichni zasloužili, aby tady hrála i reprezentace. Bylo dobré i pro národní celek.

Před dvěma týdny jste prohlásil, že až vám za tři roky skončí smlouva v AC Milán, vrátíte se domů. Platí to?

Na tom nemám důvod nic měnit. Za tři roky to bude jedenáct let, co budu v zahraničí. S rodinou jsem dohodnutý, že se vrátíme a doma jsem tady v Ostravě.

Znamená to, že byste mohl znovu obléknout baníkovský dres?

Ono se nemá takhle dopředu nic plánovat, ale pokud budu zdravý, kariéru bych rád zakončil v Baníku. Nebylo by to špatné si tady zase zahrát. Ale jak už jsem říkal, to se všechno teprve uvidí. Baník je ale v Česku mou jedinou volbou.

V Ostravě se ale můžete objevit už na podzim v zápase Poháru UEFA.

To by byl pro mě pikantní zápas, i když pro Baník asi hodně těžký. Uvidíme, jak dopadne los.

Co říkáte tomu, že se do národního týmu dostal i útočník Baníku Václav Svěrkoš?

Určitě si to za výkony zasloužil. Dal hodně gólů a je dobře, že Baník má v národním týmu svého hráče. Uvidím se s ním až odpoledne na srazu.

AC Milán po víkendové porážce v Neapoli 1:3 přišel o účast v Lize mistrů.

V klubu zavládlo obrovské zklamání, protože pro AC Milán je účast v Poháru UEFA málo. Prohráli jsme si to ale sami. Také v Neapoli to z naší strany nebylo ideální. Konečný výsledek byl pro nás ještě příznivý.

Vy jste v Neapoli dlouhé roky hrál. Co se na hřišti stalo?

AC Milán tam nehrál osm let, tím zápasem žilo město několik týdnů. Domácí dali do hry srdce, což rozhodlo. Ono se bohužel pro nás ukázalo, že pouze jméno AC Milán nikoho neporazí.

Kde vidíte hlavní příčiny neúspěšné sezony?

Náš prezident říká, že jednou za několik let i AC Milán může mít sezonu, kdy mu něco nevyjde. Těch důvodů, proč to takhle dopadlo, bylo více. Měli jsme spoustu zraněných a nezvládli řadu domácích zápasů. Liga se i v Itálii hodně vyrovnala. Máme ale dostatek času, abychom se připravili na příští sezonu, která bude, věřím, o hodně úspěšnější.

Řada odborníků tvrdí, že AC Milán má už hodně přestárlý tým.

Tohle já si nemyslím a výsledky za poslední roky v Lize mistrů i italské lize to jen potvrzují. Loni jsme Ligu mistrů vyhráli, v roce 2005 se hrálo finále, ne tenhle tým je hodně silný. Možná má trošku vyšší věkový průměr, ale je i kvalitní.

Hrající legendou je obránce Maldini, kterému je čtyřicet let, ale přesto patří k nejlepším hráčům v lize.

Právě na něm je vidět, že když má hráč jeho kvalit chuť, tak na věku nezáleží.

Bude hrát i v příští sezoně?

Myslím si, že ano, což je dobře hlavně pro AC.

V posledním zápase italské ligy jste nehrál, jak jste na tom před startem Eura zdravotně?

Všichni víme, že koleno není stoprocentní. Věřím, že se dám za tři týdny stoprocentně do pořádku. Podřídím tomu všechno, abych byl 7. června připraven.

Jak vidíte ambice českého týmu na blížícím se šampionátu?

Skupinu máme hodně těžkou, i když si to hodně lidí nemyslí. Jen si vezměte Portugalce, kteří mají hlavně v útočné fázi obrovskou sílu. Švýcary zase moc lidí nezná, ale doma budou nepříjemní. Totéž platí o Turecku. My ale do toho musíme jít se sebevědomím. Naším cílem je postup ze skupiny, což bych bral jako úspěch. Pak se uvidí.

Po Euru zvažujete i vy ukončení reprezentační kariéry. Můžete přiblížit hlavní důvody?

Je jich více, mám povinnosti v klubu, musím hledět na zdraví a hlavně časté cestování mi bere čas, který můžu trávit s rodinou. Když se podívám zpátky, s trenérem Brücknerem jsem v nároďáku prožil krásné a úspěšné roky. Pořád se všude volá po omlazení národního týmu, takže asi nastal čas, aby dostali šanci mladí. Jedna generace končí, druhá nastupující přijde.