„Všechno tam bylo fajn, zástupci klubu se chovali korektně, Saturn má špičkový stadion i tréninkové centrum. Přesto jsem se ale nakonec rozhodl, že smlouvu nepodepíšu. Byl to nějaký vnitřní pocit, intuice,“ uvedl Svěrkoš.

Řada fanoušků se ptá, co se v Rusku stalo? Váš přestup vypadal jako hotová věc.

Je pravda, že jsem se zástupci Saturnu jednal už v Salzburku a také v Moskvě. Ale poprvé v kariéře jsem mohl zčásti i sám rozhodnout o své další budoucnosti. Opravdu bych chtěl poděkovat panu Peterovi, že na mě nijak nenaléhal, abych přestoupil. Nebyl jsem pod tlakem, nevnímal jsem ani náznak nucení do odchodu. Děkuji za to. Pan Petera mi řekl, že se mám rozhodnout sám, že mě nikam „na sílu“ prodávat nechce a nemusí.

Kdy se to ve vás zlomilo, že kontrakt nepodepíšete? Do Ruska jste odlétal s tím, že tam možná už i zůstanete.

Jak už jsem říkal, hodně jsem o tom přemýšlel, probíral klady i zápory. Nechtěl jsem udělat něco, čeho bych potom třeba litoval. Ono v tom hrálo roli více faktorů. Je mi čtyřiadvacet, kdybych měl o deset let víc, zachoval bych se třeba jinak. Prostě si myslím, že to nebyla ze sportovního hlediska nabídka, kterou bych musel za každou cenu akceptovat. Navíc mám malou dcerku Ninu, chci hodně času trávit s ní, a tam by to asi nebylo až tak možné.

Znamená to, že Rusko je pro vás už navždy uzavřená kapitola?

To určitě ne, ale prostě nyní se chci porvat o angažmá v západní Evropě. Opravdu hrálo roli, že chci být sportovně šťastný. I proto jsem šel loni do Baníku. Myslím, že ve čtyřiadvaceti letech si musím klást ještě sportovní cíle. Loni jsem dostal svou kariéru zase na nějaký příznivější level a chtěl bych v té cestě pokračovat. Vůbec ale netvrdím, že by ruská liga byla špatná. Ostatně výsledky Petrohradu nebo CSKA v pohárech i tamní reprezentace na EURO hovoří jasně. Přesto mě to spíš táhne do Anglie, Španělska, Itálie… Cítím, že bych si o takové angažmá svou sportovní formou mohl říct.

Jak vidíte šance, že byste podzim odehrál v dresu Baníku?

Hodně reálně, i když situace se může změnit ze dne na den. Přestupní termín končí na konci srpna, takže času pro další jednání je relativně dost. Pokud nepřijde pro klub a pro mě jiná nabídka, rád budu v Baníku pokračovat. Čeká nás Pohár UEFA, pak je tady samozřejmě národní tým. Do něj mám podle mě blíže z Baníku než ze Saturnu Moskva.

Do konce srpna budete vyčkávat?

To určitě ne a rozhodně bych nechtěl, aby se každý týden psalo jenom o tom, kam Svěrkoš přestoupí. Těch fám bylo dost, naposledy třeba se zájmem Fulhamu. Já se chci v klidu připravit na novou sezonu, proto jsem v takovém duchu mluvil i s mým manažerem panem Poschnerem. Teď musím rychle dohnat tréninkové manko, mám do toho velkou chuť. Na přípravu se těším a budu makat naplno. Věřím, že na začátek sezony budu připraven, jak to má být. Asi mě teď čeká hodně individuálních tréninků s naším fyziologem Paolem Terziottim.