Příští týden začne evropský šampionát devatenáctiletých fotbalistů, který se koná v západních, severních a středních Čechách. V nominaci trenéra Jakuba Dovalila nechybí ani brankářská jednička druholigových Vítkovic Tomáš Vaclík.

„Splnil se mi sen. Vždy jsem toužil dostat se do reprezentace a zahrát si na nějaké takové akci. A navíc se šampionát koná doma, takže o to je to nádhernější,“ rozplýval se nad nominací devatenáctiletý brankář, který na jaře patřil do základní sestavy národního týmu. „Zatím nevím jestli budu chytat já nebo Míša Bárta. Trenér nám ještě nic neřekl, ale měli bychom se to dozvědět v nejbližších dnech. Snad se do branky dostanu,“ uvedl Vaclík.

Ten o šampionát málem přišel, když se během jara zranil a několik utkání musel vynechat. „Bylo to nepříjemné a měl jsem strach, jestli se stihnu uzdravit. Ale doktor mě ujišťoval, že se to zvládne a potěšilo mě i to, že se mi několikrát ozval trenér, že se mnou počítá. Naštěstí to dopadlo dobře a do nominace jsem se dostal,“ oddechl si hráč, který se i přes svůj mladý věk stal pilířem hry Vítkovic.

Ve skupině české mladíky čeká postupně Anglie, Řecko a Itálie, přičemž postup si zajistí pouze první dva celky. „Soupeři to jsou hodně kvalitní, vždyť jinak by se na mistrovství ani nedostali. Hlavně Anglie a Itálie mají ve svém kádru i kluky, kteří už jsou na soupiskách týmů, jako jsou Manchester, Chelsea nebo Inter Milán. Takže by to měly být vynikající zápasy,“ těší se brankář, který by si chtěl zachytat především proti Anglii. „To je tým, který má obrovské jméno a navíc to bude první zápas turnaje. Byl bych rád, kdybych proti nim mohl nastoupit.“

Šampionát bude v centru zájmu fotbalových agentů a může být i vstupenkou do velkého fotbalu. Například Vaclíkův velký kamarád Libor Kozák už před akcí podepsal Laziu. „Libor měl nabídky už v zimě a teď už je v pohodě. Já ale tyto věci teď neřeším. Slyšel jsem, že i o mě byl nějaký zájem, ale žádná jednání mezi kluby snad ani neproběhla. Teď se musím soustředit na turnaj, který by pro mě mohl být odrazovým můstkem,“ řekl Tomáš Vaclík.

Česká devatenáctka má na co navazovat. Ve hře je i světový šampionát dvacítek, který se bude konat příští rok v Egyptě a kvalifikuje se na něj šest nejlepších celků. A český tým by měl obhajovat stříbro z Kanady. „Postoupit je náš cíl. Potřebujeme skončit ve skupině nejhůře třetí a to by se snad mělo povést. Ale my myslíme výše. Chceme postoupit a získat medaili,“ věří týmu ostravský brankář, kterému ale poslední zápas před šampionátem nevyšel. V přípravném utkání Vítkovic proti Baníku odchytal šedesát minut a dostal tři branky.

„Tři góly nejsou moc příjemné. Ale bylo vidět, že Baník je v úplně jiné fázi přípravy a my jsme nestíhali. Aspoň jsem si pořádně zachytal a věřím, že na turnaji branky dostávat nebudu,“ dodal Tomáš Vaclík.