„Hráli jsme spolu i v reprezentaci, vždycky nám to spolu šlo. Věřím, že to vyjde a zase si spolu zahrajeme,“ říká staronová posila Baníku, šestadvacetiletý záložník Mário Lička

Jak se změnil Mario Lička za čtyři roky strávených v zahraničí?

Změnil jsem se hodně, vždyť jsem o čtyři roky starší, zkušenější. Zahrál jsem si v dresu Livorna italskou ligu, okusil druhou anglickou soutěž, která mi hodně dala. Dva roky v Southamptonu byly skvělé.

Na první pohled je patrné, že jste zesílel. O kolik kilogramů jste za čtyři roky přibral?

Když jsem odcházel z Baníku, měl jsem 76 kilogramů, teď mám o pět kilo více. Takže jsem nabral pět kilo svalové hmoty. Přibral jsem právě v Anglii, kde jsem chodil do posilovny pravidelně a cvičil hodně vršek i nohy.

Je to poznat i na hřišti?

Určitě jsem silnější v osobních soubojích.

To bylo poznat i během přípravného utkání s amatéry Kapfenbergu, kdy jste si nenechal nic líbit a pořádně se s nimi pokopal.

Asi jsem se otrkal. (usmívá se)

Před svým odchodem vám právě menší agresivitu někdo i vyčítal…

V Anglii se takhle hraje tělo na tělo i na tréninku. Tam se šlapáky a tvrdé souboje vůbec nepískají. Mně tvrdá hra nikdy nevadila.

I vy jste ale ukázal, že dokážete do protivníka pořádně zajet, což u vás v minulosti moc časté nebylo.

Tak to někdy v přátelských zápasech bývá, že se občas pokopete. Hodně záleží na sudím, jaký zvolí metr. Když se moc nepíská, občas ujedou každému nervy.

Další zásadní změnou ve vašem životě byla svatba.

Ženil jsem se loni v létě na zámečku v Šihleřovicích. Byla to krásná svatba, přijelo hodně kamarádů z Itálie, Anglie, Francie a Portugalska. Moc jsme si to s manželkou Barborou užili.

Pojďme zpátky k fotbalu, co předcházelo vašemu příchodu do Baníku?

V Southamptonumi mi končila smlouva. Poslední tři měsíce jsem pod koučem Nigelem Pearsonem hrál, zachránili jsme se a já byl připraven nadále pokračovat. Jenže klub se dostal do ekonomických problémů, změnil se také prezident, který už neměl prostředky na to, aby udržel kouče. Také mně sdělili, že by mi nebyli schopni nabídnout stejnou smlouvu, takže jsem neměl motivaci v Southamptonu dál setrvat.

Měl jste i jiné nabídky?

Ještě v době, kdy jsem byl přesvědčen o svém pokračování v Southamptonu, se ozval PAOK Soluň. Odmítl jsem. Po skončení sezóny projevil velký zájem Leicester, kam přešel právě náš kouč Pearson. Jenže Leicester spadl do třetí anglické ligy, což nakonec rozhodlo.

Kdy se do hry vložil Baník?

Přišlo to hodně nenápadně. Já neměl vůbec v úmyslu vracet se domů, chtěl jsem zůstat v cizině. Jenže jsem byl volným hráčem a jednou mi táta doma řekl, že se na mě ptal pan Petera. To bylo asi před dvěma měsíci. Pak už to šlo všechno vcelku rychle. Mluvil jsem s panem Peterou a byl v kontaktu i s trenérem Večeřou.

Nabídku jste měl i ze Španělska, kde působí starší bratr Marcel.

Je to tak. Zájem měl pátý celek loňské druhé španělské ligy Castellon. Bylo to hrozně těžké rozhodování. Ono se to našemu fanouškovi moc nezdá, ale druhá liga ve Španělsku nebo Anglii se tam bere úplně jinak. Dlouho jsem to konečné rozhodnutí odkládal, aby však nakonec dostal přednost Baník. Sehrálo tam roli více faktorů.

Povídejte?

Hlavní asi bylo to, že Baník bude hrát Pohár UEFA a touží přinejmenším zopakovat loňské třetí místo. Navíc je v české lize šance myslet na start v reprezentaci, kam bych se asi ze druhé ligy ze Španělska anebo Anglie nikdy nedostal. Podepsal jsem smlouvu na dva roky, tak uvidíme.

Otec působí v Baníku ve funkci generálního manažera, přemlouval vás hodně?

Táta se do mého angažování moc nevkládal, cítil, že se chci rozmyslet a rozhodnout sám. Je to teď mé rozhodnutí, a kdyby se moje angažmá v Baníku třeba nepovedlo, tak se mohu bít do hlavy jenom já sám. Nikomu nemohu nic vyčítat.

Návraty hráčů do české ligy jsou nyní v módě. Myslíte si, že tento trend bude pokračovat?

Asi jo, ale je to vždycky individuální. Někomu to vyjde, jinému zase ne. U mě ale hrály spíše sportovní ambice, které Baník má.

Vzpomenete si ještě někdy na chvíle před vaším odchodem z Baníku, který byl hodně hektický.

Spíše si vzpomínám na to dobré, co jsem v Baníku prožil. Mám na mysli hlavně mistrovskou sezonu. Samozřejmě mám v paměti i další rok, který se nám nepovedl. Vyhořeli jsme v Lize mistrů i Poháru UEFA, po sedmi kolech odešel kouč Komňacký. Přišel pan Jarabinský a já dalších sedm kol nehrál. Ale i to byla zkušenost. Kdyby mě Jarabinský nevyhodil, nehrál bych půl roku v Livornu italskou Serii A.

Po letech se v Baníku potkáváte s Václavem Svěrkošem. Jak moc se na spolupráci těšíte?

Hodně moc, věřím, že Vašek zůstane v Baníku a spolu si zahrajeme. Vždyť my spolu v lize začínali a pak hráli i v reprezentaci.

Právě v Baníku jste ještě společně s Martinem Lukešem vytvořili ofenzivní osu, která patřila k ozdobám ligy.

To je pravda, byla to sezona před titulem. Vašek pak šel v létě do Německa a Martin do Slavie. Moc si přeji, abychom na to navázali. V Baníku je ale celá řada dalších super fotbalistů, máme hodně silný tým.

Jak moc se za ty roky klub změnil?

Určitě hodně a k lepšímu. Můžu mluvit jen o té fotbalové stránce a je vidět, že nyní se v klubu pracuje koncepčně. Prostě to má hlavu a patu.

Jak se těšíte na fanoušky Baníku?

Hodně moc, Věřím, že když budeme hrát dobře, tak patnáct tisíc lidí chodit bude. Asi horší zápasy budou třeba v Kladně a podobně, protože jsem byl z Anglie zvyklý na plné stadiony, ale aspoň budu koncentrovaný na hru a nebudu si moc všímat okolí. Na hodně komorní atmosféru platí vyhrát ten zápas a myslet už hned na další.

Mario Lička

Narozen: 30.4.1982
Výška: 182 cm
Váha: 81 kg
Místo narození: Ostrava-Fifejdy
Značka a velikost kopaček: Adidas, 8.5
Počet ligových startů / gólů: 93/13
Znamení: býk
Stav: ženatý
Děti: zatím nejsou
Vzdělání: bakalářské, sportovní management
Oblíbené jídlo: krevety, paella
Oblíbené pití: coca-cola
Oblíbená barva: modrobílá
Jakou muziku poslouchám: r´n´b, hip hop
Koníčky: kino, cizí jazyky
Vysněný vůz: Aston Martin
Dovolená snů: Maledivy
Věc nebo činnost, kterou mám rád: chození s manželkou do kina
Co bych dělal, pokud bych nehrál fotbal: překladatele
Fotbalový cíl: španělská Primera Division nebo anglická Premier League
Fotbalový vzor: Zinedine Zidane
Nesilnější fotbalový zážitek: titul s Baníkem
Nejsilnější mimofotbalový zážitek: svatba
Trenér, který mi nejvíc dal: táta