I když jeho tým v přípravě žádnou výsledkovou díru do světa neudělal, kouč ostravského Baníku Karel Večeřa zůstává klidný. Také během herního soustředění v rakouském Kapfenbergu kladl daleko větší důraz na tvrdý trénink. Dobře totiž ví, že jeho tým čeká náročná sezona, kterou budou opět provázet velká očekávání vedení klubu i samotných fanoušků. „Věřím, že pokud se týmu vyhnou zranění, máme na to, abychom se opět pohybovali v tabulce do třetího místa,“ poznamenal v rozhovoru pro Deník Karel Večeřa.

Je Baník silnější než loni?

Já věřím, že ano. Pokud budeme kompletní a budeme hrát kolektivně, měli bychom být silnější. Hodně ale bude záležet na tom, aby kostra týmu byla zdravá. Jsme sehranější, zkušenější. Těžké bude nahradit Lukáše Mageru, který byl velkou osobností týmu, když odváděl černou práci i v defenzivě. Vrátili se ale David Střihavka a Mario Lička. Jsou tam zkušení René Bolf a David Tchuř, takže kvalita by měla být i v defenzivě.

V této chvíli to vypadá tak, že budete moci spoléhat také na schopnosti Václava Svěrkoše. Věřil jste vůbec, že by mohl v Baníku zůstat?

Samozřejmě jsem vnímal a sledoval, co se kolem něj událo. A když se mu povedlo Euro, spíše jsem čekal, že už tady s námi nebude. Když přišla nabídka z Ruska, bylo to skoro definitivní. Všechno se ale zlomilo a my máme stále naději, že zůstane. Chtěl jsem, aby se jeho situace vyřešila co nejrychleji a aby se už nespekulovalo o tom, zda odejde, nebo zůstane. Nebylo by to dobré pro trenéra i mužstvo.

Přestupový termín ale končí až na konci srpna.

Pořád existuje možnost, že může odejít. Ale my bychom samozřejmě byli raději, pokud by zůstal a pomohl nám. Má v sobě to, co dělá fotbal fotbalem, umí střílet góly.

V létě posílili Baník Mario Lička a David Střihavka, kteří v minulosti v Ostravě působili. Je to velká výhoda, že znají tým i prostředí?

Plus v tom vidím a stejně to cítí i samotní hráči. Vždycky ale říkám, že až na hřišti se ukáže, jestli budou skutečnými posilami. Jsou to už zkušení hráči, ale musejí to prokázat i v zápasech, protože fanoušci od nich určitě očekávají kvalitu.

Upravil jste letní přípravu programu, který Baník letos čeká?

Je náročnější, protože už minimálně dva zápasy v Poháru UEFA navíc hrát budeme. Dá se očekávat, že budeme pod větším tlakem. Zároveň je ale strašně důležité, aby se všichni kluci v týmu dokázali navzájem pohlídat. Aby se neobjevovalo falešné kamarádství. Hráči si musejí i mezi sebou říct, že když hrajete dvakrát v týdnu, musíte se podle toho chovat. Vzájemná kontrola tam musí být, protože všem by mělo jít o jedno.

Je kádr Baníku na náročný program dostatečně široký?

Mám k dispozici čtrnáct až patnáct doopravdy kvalitních hráčů. Ale už jsem říkal, že bude hodně důležité, aby byli všichni kluci zdraví a nestalo se nám to, co loni na podzim, kdy jsme o opory přišli.

Je výhoda, že 1. kolo Poháru UEFA hrajete až v září?

Určitě ano. Ostatně to potvrdily třeba Teplice v Intertoto Cupu. Ono není úplně optimální začínat tak brzy. Já jsem to zažil v Brně. To najednou spadnete do těžkého utkání s nepříjemným soupeřem a musíte ho zvládnout. V našich podmínkách nejde nechat deset dvanáct hráčů pořádně trénovat, a odehrát zápas se zbytkem kádru. To si může dovolit tak Real Madrid nebo Arsenal. Ale i to je na druhé straně obrovská zkušenost. My jsme naštěstí měli čas se soustředit na ligu, pohár přijde až pak.

Těšíte se už na zápasy Poháru UEFA?

Zatím to vůbec nevnímám, nadneseně bych řekl, že to mám tak trošku v pozadí. Prvním krokem je dobře potrénovat, a druhým úspěšně vstoupit do ligové sezony. Když ty dva kroky zvládneme, bude pak příjemnější předstoupit před třetí úkol, kterým je právě Pohár UEFA.

V loňské sezoně se Baník nevyvaroval propadáků s papírově slabými soupeři.

Po loňsku bychom měli být všichni zkušenější. Platilo to především o zápasech v Kladně a v Českých Budějovicích, kde jsme selhali. Domácí v obou případech vyhráli hlavně proto, že k utkání lépe přistoupili. Tentokrát snad všichni hráči, ale i já budeme před takovými zápasy daleko ostražitější.

Budete se soustředit i na Pohár ČMFS, kde se to v předešlých sezonách nepovedlo?

Ty zápasy bych oddělil, protože před dvěma roky ve Zlíně to prostě celému týmu vyloženě nesedlo. Loni ve Frýdku-Místku to bylo jiné, vše se nějak nakumulovalo dohromady. Měli jsme pár zraněných, několik hráčů odjelo na duely reprezentace. Čtyři až pět hráčů vypadlo ze základní sestavy. Už to pro mě byl signál, že to není dobré. Kvalita šla dolů, a proto jsem žádal i odložení utkání. Pro soupeře to je naopak jakoby mezistátní zápas, do kterého dává všechno. Já jsem ale chtěl, abychom k tomu přistoupili stejně. Naštvaný byl na mě gólman Tonda Buček, že jsem ho v poháru nepostavil, jak se to často dělává. Já jsem si ale nemohl dovolit vyslat týmu signál, že by to měl být slabší soupeř. V poháru není žádné utkání snadné.

Už tušíte, jaké cíle před vás vedení klubu postaví?

Pokud si to celé sedne a nebude velká fluktuace hráčů, tak máme tým na to, abychom se v tabulce drželi do třetího místa. Takhle jsme se o tom i tady v Rakousku bavili s hráči. Byl bych ale moc rád, kdybychom předváděli fotbal, který přitahuje diváky. Chtěli bychom navázat na minulou sezonu, kdy jsme kromě dvou zápasů na hřišti soupeřů mohli předstoupit před naše fanoušky s čistým svědomím, že jsme odvedli na hřišti maximum.

Dá očekávat, že budete hrát opět hodně ofenzivně?

Jistě, máme mužstvo složené tak, že je v něm obrovská kvalita pro útočnou fázi. Obrana se nesmí nikdy podceňovat, i nejlepší celky světa vycházejí z pozorné defenzivy. Všechno musí být vyvážené. Můžeme být třeba týmem, který ze šedesáti procent sází na útok a ze čtyřiceti na obranu. Ale kdyby byl ten poměr třeba osmdesát ku dvaceti, přinášelo by to problémy. Ale i tak dobří hráči, jaké máme, musejí mít na paměti, že je důležité, aby své schopnosti podřídili kolektivu. Pokud se sehraje obrana, kde budou působit třeba Řezník, Bolf, Neuwirt, vypomůže jim Marek, tak by tam ta kvalita měla být. Při zbývajícím složení týmu je jasné, že budeme hrát útočně. Ostatně neznám trenéra, který by nechtěl hrát fotbal, kde padají góly.

Jasné je i to, že Baník bude po loňském třetím místu pod daleko větším tlakem.

Tlak na nás musí být, to je vždycky prospěšné, člověk se může zase někam posunout. Musíme se s tím naučit žít.

Co očekáváte od jednotlivců?

Když před rokem a půl přišel do Baníku Petr Vašek a vybojoval si post jedničky, dostal jsem spoustu dopisů. Fanoušci se mě ptali, jestli jsem slepý, když mu dávám přednost. On ale ukázal, že je skvělým gólman. Loni měl druhý největší počet nul a nyní od něj budou minimálně stejné výkony už automaticky čekat. V tréninku ale tvrdě maká, aby to zvládl. Lepší sezonu by měl mít Franta Rajtoral. Měl loni zdravotní problémy, ale na předminulou sezonu nenavázal. Rezervy má třeba i Tomáš Mičola. Pod velkým tlakem bude Venca Svěrkoš, který si střelecky povedeným jarem na sebe upletl bič. Pokud se ale bude schopen připravit minimálně jako na jaro, branky střílet bude. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby měl stejnou fazonu i na podzim, a nepřišel v takovém stavu, jako přišel, vyhráli bychom ligu.

Jak moc vás mrzí, že v Rakousku nemůžete sledovat evropský šampionát do 19 let, kde patří k velkým hvězdám českého týmu Radim Řezník?

Samozřejmě, že hodně. Před rokem jsem MS dvacetiletých hráčů pozorně sledoval. Každého kouče potěší, když tam má svého zástupce. Je to vizitka samotného kluka, práce trenéra, ale i fungování celého klubu.

Radim Řezník právě pod vámi před rokem a půl začal pravidelně hrát ligu.

Je důležité, aby hráč pochopil, co velký fotbal obnáší. Jsem rád, že to Radim zvládl, a že chce na sobě dále tvrdě pracovat. Z řady takových talentů nakonec devět zapadne a jeden se prosadí. Já věřím, že Radimovi se to může povést. Takový hráč se rodí v klubu jednou za deset let.