VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Petera: Věřím, že to fanoušci cítí jako já

Ostrava - Šéf ostravského klubu je s letním posílením maximálně spokojený. „Z pohledu vedení klubu si dokonce myslím, že nešlo udělat více,“ říká.

15.8.2008 1
SDÍLEJ:

Tomáš Petera (vlevo) a Tomáš Galásek Foto: www.fcb.cz

Velkou premiéru měl ve čtvrtek na Bazalech šéf Baníku Tomáš Petera, který slavnostně představil novou posilu – záložníka Tomáše Galáska. „Na tiskovky do Ostravy nejezdím často, ale tohle jsem si nenechal ujít. Jsem moc rád, že se nám povedlo získat do týmu takovou osobnost. Tomáš Galásek toho ve fotbale dokázal opravdu moc a jsem šťastný, že se rozhodl pro náš klub. Máme velmi silný tým, ale také rozpočet je na nejvyšší úrovni. Proto věřím, že teď nám ještě více pomohou i fanoušci a do konce sezony bude na každém zápase plný stadion,“ uvedl Petera. Po oficiální části tiskové konference poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.

Pár minut po podpisu smlouvy s Tomášem Galáskem je asi zbytečné ptát se, zda je Baník silnější než loni.

Silnější je v každém případě. V létě jsme stáli před zásadním rozhodnutím, jestli budeme hrát o poháry, nebo se pokusíme jít ještě o stupínek výše. V minulé sezoně bylo vidět, že to je rozdíl. I když jsme hráli dobře, k tomu, abychom zaútočili na první místo, nám něco chybělo. A nic na tom nemění ani fakt, že konečný bodový rozdíl mezi prvním a třetím místem nebyl velký. Herně jsme na to neměli.

Řada fanoušků čekala, že po třetím místě propukne na Bazalech hromadný výprodej.

My jsme doopravdy měli dvě možnosti: buď být bohatí, nebo se pokusit odehrát sezonu naplno. Rozhodli jsme se pro druhou variantu a chceme pro úspěch udělat maximum. Z mého pohledu máme jedinečnou šanci se porvat o mistrovský titul a uspět v Poháru UEFA.

Co bylo pro rozhodnutí klíčové?

Asi to, že se nám podařilo udržet Vencu Svěrkoše, kterého považuji za nejlepšího hráče ligy. On tomu doopravdy nikdo nevěřil, že by mohl v Ostravě hrát i na podzim. My ho ale pořád máme a já i dnes věřím, že zůstane. Dalším krokem samozřejmě byla dohoda s Tomášem Galáskem. Hráč jeho kvalit a zkušeností nám chyběl. Tady nemá cenu chodit kolem horké kaše. Když byl nepostradatelný pro český národní tým, tak je jasné, jak velkým přínosem bude pro Baník. Jeho profesionální přístup, povaha i zkušenosti, to jsou věci každému známé. S ním vzroste síla týmu o mnoho procent.

Baník ale disponuje i dalšími skvělými fotbalisty.

Vidím to naprosto stejně (důrazně). Je tady Lukeš, Otepka, Vašek a další. Síla týmu je podle mě neoddiskutovatelná. Když se ohlédnu zpátky, tak třeba v roce 2004 jsme měli pět výborných fotbalistů. Nyní jich máme třináct. To je hodně pozitivní i pro trenéra Karla Večeřu. Tým je variabilnější a už nemusíme mít strach, že když se někdo zraní, onemocní nebo bude mít disciplinární trest, nebude kam sáhnout.

Zdá se, že jste s letním posílením maximálně spokojený.

To jsem! Z pohledu vedení klubu si dokonce myslím, že nešlo udělat více. (dlouze přemýšlí) Ani se mi nevybaví, koho dalšího bychom to mužstva měli přivést. Vše je ale úměrné i tomu, že letos budeme hrát s rozpočtem, který Baník nepamatuje. Je ještě o dvacet procent vyšší než v mistrovské sezoně. (v kuloárech se mluví o částce přesahující sto milionů korun, pozn. red.).

Dá se tenhle celek srovnat s tím, který vybojoval mistrovský titul?

To je záludná otázka. Když si ale na papír napíšu jména na jednotlivých postech, tak je stávající tým lepší. To ale neznamená, že titul získá. Nyní musí potenciál prokázat i na hřišti. Hlavní rozdíl vidím v tom, že v památné mistrovské sezoně s námi nikdo nepočítal. Než začali brát vážně, že bychom mohli ligu vyhrát, tak už bylo pozdě. I kvůli tomu to má toto mužstvo těžší. Jeho síla je jasná, všichni si nás budou všímat. Bohužel jsme to pocítili už v pondělí v Jablonci.

Baník také čeká start v Poháru UEFA, ve kterém v minulých letech moc velkou díru do světa neudělal. Nemáte obavy z dalšího debaklu na soupeřově hřišti?

Pro pohárové zápasy by měla být právě postava Tomáše Galáska klíčová. Byl jsem na zápasech posledního Eura, kde mě Tomáš přesvědčil o svých schopnostech a kvalitách. Bylo úžasné ho sledovat v zápase s Portugalskem, jak dokázal bránit Ronalda. S ním v sestavě půjdu na stadion mnohem klidnější. Dokonce jsem přesvědčen, že v tomto složení nám nemůže dát Leverkusen pětku. Jasně, v Poháru UEFA bude hodně záležet na losu, protože můžeme dostat hodně silné, ale také i hratelné soupeře. Naše šance na úspěch jsou však určitě vyšší než v minulosti.

Jak moc si ceníte toho, že Svěrkoš zůstal v Baníku?

Za to, že se nám podařilo udržet Svěrkoše, je třeba poděkovat hlavně jemu. Já jsem ho v Baníku nedržel, ani ho neprodával. Hodně jsme ale o tom spolu mluvili. Mé argumenty byly vcelku jasné.

Povídejte…

Já mu opakoval, že Baník bude tak silný, že bude hrát o titul. A ambice bude mít v Poháru UEFA. To byly také pro něj pádné argumenty, protože se chce udržet v národním týmu. Já doopravdy věřím, že jeho chvíle na velký transfer ještě přijde. Loni dokázal, jak skvělý hráč je.

Určitě jste ale musel mít i variantu, že by Svěrkoš v Moskvě kontrakt podepsal.

Mně se líbilo, že se takhle rozhodl. Když člověk po sezoně přemýšlí koho prodat, koho si zase nechat, tak mu vycházejí různé varianty. Já se ale řídím ve fotbale i byznysu jasným heslem, že polovičatá řešení jsou k ničemu. K čemu by nám bylo angažování Galáska, kdybychom v týmu neměli Svěrkoše? To by přece nebylo ideální řešení. Z mé pozice chci říct, že do toho teď musíme jít všichni, jak se říká, na plný kotel. V poločase pak zhodnotíme, jak na tom jsme, a rozhodneme o dalších krocích.

Tahle varianta je ale i hodně riziková …

Samozřejmě, že klub jde do obrovského rizika. Vždyť nám po trávníku běhá dejme tomu 400 milionů korun, které by klub v případě prodeje zabezpečily na dlouhé roky dopředu. Já jsem ale přesvědčený, že to byl správný krok, že se nám sezona podaří. Když budeme mít výsledky, poroste i cena hráčů a hlavně celý image klubu. Navíc tenhle tým má obrovskou šanci opět Ostravu zviditelnit.

Jak to myslíte?

Tak, jak to říkám. Město je náš strategický partner, a to říkám zcela otevřeně. A otevřeně se vší vážností taky přiznávám, že když jsem přemýšlel o tom, zda Svěrkoše prodáme nebo ne, bral jsem v potaz i to, jak velkou reklamu pro Ostravu na Euru udělal. Město podporuje klub významnou částkou, bez které bychom se neobešli! Když prodávám hráče, mám v hlavě odpovědnost nejen k divákům, ale i městu. A budu to muset nejen fanouškům, ale také klíčovým partnerům, tedy i zástupcům města, vysvětlit. Fotbal nechci dělat tak, že se řekne – hoďte nám peníze a pak se o nic nestarejte.

S klíčovými hráči týmu máte proti jiným šéfům vcelku dobré vztahy. Nemůže nastat problém? Třeba po zápase v Jablonci řada z nich potřebovala vyčinit.

V tom problém nevidím. Já se snažím s každým hráčem jednat na rovinu, a když mám pocit, že na hřišti nenechal všechno, tak mu to na rovinu řeknu. A stejně přímou odpověď čekám od něj, proč tomu taky bylo. Spíše to beru tak, že cíl Baníku je pro nás všechny stejný.

To zní trošku jako fráze.

Nemyslím si. Pokud chceme být nejlepší v republice, tedy vyhrát ligu, nebo se na špici tabulky delší dobru držet, potřebujeme, aby všichni odváděli maximum. Myslím, že to stejně cítí i hráči. Dobře vědí, že když něco ošidí, dříve nebo později se jim to vrátí. Jsou to profíci a snad se i z loňské sezony poučili. Pět zbytečně prohraných zápasů jim pak zkazí celou sezonu nebo lépe řečeno možnost celou ligu vyhrát.

Otevřeně mluvíte o titulu a vysokých ambicích, což se určitě bude fanouškům Baníku dobře číst. Co čekáte od nich?

Já bych hrozně chtěl, aby lidé opravdu správně vyhodnotili situaci, že lepší tým na českých trávnicích neběhá. Já si dokonce myslím, že taková šance vidět tolik hvězd pohromadě v baníkovském dresu se už v budoucnu nemusí opakovat. Nedělám fotbal dlouho, ale takhle silný celek jsem hrát ještě neviděl. Fanoušků Baníku si vážím a čekám, že se na to dívají stejně. Nechci taky, aby to vyznělo, že vyhlašujeme do světa – vyhrajeme ligu! Velkohubá prohlášení ještě nikdy žádnému týmu zápas nevyhrála. Musíme tvrdě pracovat a nezříkat se odpovědnosti. V Jablonci ostatně bylo vidět, že samo se to nikdy neuhraje.

Baník se může pyšnit tím, že má v týmu dva přímé účastníky letošního Eura, což je svým způsobem unikát.

S tím jednoznačně souhlasím, navíc když se podívám o pět let zpátky, jak Baník vypadal tehdy a jak vypadá dnes. Je na čase, aby fanoušci poznali, že i oni musejí zabrat.

V čem konkrétně? Vždyť loni měl Baník nejvyšší návštěvnost v lize!

To ano, ale tady jde přece i o další věci. Před pěti lety hrál Baník s polovičním rozpočtem, nyní jsme klub posunuli dále. Máme skvělé internetové stránky s webovou televizí. Otevřeli jsme nový fanshop v centru města, čímž se nemůže pochlubit žádný jiný klub v republice. Ceny vstupenek jsme ponechali v rozumných relacích a snažíme se i pomocí nejrůznějších akcí lákat lidi do ochozů. Já měl ale spíše na mysli to, že prostě se už nemůže stát, že si fanoušek Baníku, půjde jako v mistrovské sezoně koupit dres nebo šálu někde na tržnici. Přece když si koupím originální dres Baníku, vím, že tím přispěji na plat Svěrkoše, Galáska, Bolfa nebo na chod klubu.

Věříte, že se Baník může někdy vyrovnat třeba Partizan Bělehrad, který každou sezonou prodá 12 tisíc replik dresů Kappa?

Před pěti lety nikdo nevěřil, že by mohla jít značka a celkový image Baníku tak nahoru. Na Ostravsku lidé fotbal milují a já věřím, že tady je potenciál, abychom se i v tomto ohledu evropskému standardu přiblížili. Samozřejmě, že vnímám nářky fanoušků na ochozech, kteří oprávněně kňučí, že občerstvení na stadioně je katastrofální. Já jim chci tady říct, že nechci, aby čekali půl hodiny na pivo nebo párek. To mi připadá taky stupidní, protože tuhle věc omlouvat tím, že máme starý stadion ani já neberu. A chci, aby se i v tomto směru sjednala náprava.

Myslíte si, že příjmy z marketingu a marchendesingu mohou v budoucnu hrát v rozpočtu ještě zásadnější roli?

Samozřejmě, což se v poslední době taky ukazuje. Nechci tady uvádět přesná čísla, ovšem v tomhle ohledu šel Baník za poslední roky hodně nahoru. Je ale taky jasné, že ještě dva silné partnery bychom přivést potřebovali. Věřím, že se nám to v brzké budoucnosti podaří, protože v tom momentě bychom byli v situaci, že bychom kvůli naplnění finančního rozpočtu prodávat hráče ani nemuseli.

Autor: Aleš Uher

15.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení