Organizátoři se nechali inspirovat zahraničními zkušeností. Tento systém se například osvědčil při posledním mistrovství Evropy či světa. Cílem je jednodušší identifikace návštěvníků a také omezení černého trhu s lístky.

Kvůli pohárovému utkání se již minulý týden na ostravské radnici konala koordinační schůzka představitelů města, státní policie, městské policie, Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, fotbalového klubu FC Baník Ostrava, Dopravního podniku Ostrava, Ostravských komunikací a dalších institucí. „Cílem jednání bylo připravit bezpečnostní a dopravní opatření v souvislosti s blížícím se utkáním Poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Spartakem Moskva, které se uskuteční na ostravských Bazalech 18. září,“ vysvětlila Pavla Bittnerová z ostravského magistrátu s tím, že vedení ruského týmu má pro své fanoušky k dispozici čtyři sta vstupenek.

„Na rozdíl od předchozích utkání tyto vstupenky nebudou anonymní. Na každé z nich bude vepsáno číslo občanského průkazu nebo pasu, což umožní zjednodušit identifikaci fanoušků i práci cizinecké policie, která tak bude schopna rychleji prověřit, zda nemá majitel vstupenky zakázán pobyt na území republiky,“ popsal nové vstupenky náměstek primátora Zdeněk Trejbal.

Opatření by mělo mimo jiné zabránit i tomu, aby se na Bazaly dostali polští rowdies ze spřátelených GKS Katovice. Policisté v této souvislosti požádali o spolupráci i polské kolegy, kteří by v Ostravě měli pomoci s případnou identifikací polských výtržníků. Také samotné Bazaly čekají náročné technické přípravy. Návštěvníci budou muset projít bezpečnostní zónou, organizátoři se také rozhodli snížit počet míst v domácím kotli.

Samotný zápas ovlivní i obyvatele moravskoslezské metropole. „V průběhu utkání musejí obyvatelé města počítat s dopravními omezeními, zejména v oblasti kolem stadionu. Plánována je uzavírka Michálkovické ulice u stadionu pro individuální dopravu. Provoz městské hromadné dopravy zůstane zachován,“ doplnila Bittnerová.

V pohotovosti budou i desítky policistů a strážníků včetně těžkooděnců a hlídek na koních. Jejich úkolem je zabránit výtržnostem a potyčkám ve městě a poblíž stadionu. Pokud si to situace vyžádá, zasáhnou i přímo na Bazalech.