Informací o soupeři mají na Bazalech dostatek. Sobotní derby FK Moskva – Spartak (2:1) sledoval přímo v hlavním městě Ruska i asistent trenéra Karel Kula. „Spartak je jasným favoritem,“ říká bez rozmýšlení Kula.

Spartaku se v ruské lize nevede podle představ, sen o mistrovském titulu se tradičnímu klubu už taky rozplynul. Nemohl by Baník využít slabší formy soupeře?

Když srovnám moskevské derby s naším zápasem v Teplicích, bylo v Rusku všechno ještě o stupínek rychlejší a kvalitnější. Spartak má nesmírně silné mužstvo, je tam devět reprezentantů různých zemí, což hovoří za vše. Navíc na hřišti FK Moskva nevyhráli pět let a možná se tato skutečnost projevila i na jejich výkonu.

Jak byste charakterizoval herní projev Spartaku Moskva?

Na to je složité odpovědět, protože podobně u nás doopravdy nikdo nehraje. Ale řekl bych, že Spartak hraje typickým ruským stylem, který vyniká hlavně rychlostí. Jejich přechod do útoku netrvá déle než osm vteřin. Hlavně v prvním poločase derby předváděl Spartak velice dobrý, rychlý a útočný fotbal. Využíval hlavně křídelních prostor, kde operují rychlíci Sajenko a Bystrov. Většinu útočných akcí tým táhne přes ně.

FK Moskva ale po přestávce skóre otočil a derby vyhrál.

Tady by možná mohla být naše cesta k úspěchu, protože Spartak měl v prvním poločase převahu i z toho důvodu, že FK hrál v dost zataženém bloku. Do druhé půle už domácí svěřenci Olega Blochina přišli s úplně jinou, účinnější taktikou.

V čem spočívala?

Domácí hodně vysunuli hru a z napadání plynuly chyby Spartaku. Stranzl pak vyrobil úplně zbytečný faul, po kterém z penalty domácí srovnali, a vzápětí střídající hráč ranou z dálky otočil skóre. Spartak pak sázel hlavně na brejky, ale už se mu vyrovnat nepodařilo.

Po zápase jste se setkal i s českým reprezentantem Radoslavem Kováčem. O čem jste mluvili?

Říkal, že mužstvo prochází generační obměnou, že se hodně omlazuje. Ale svou kvalitu rozhodně má. Fanoušci Spartaku berou dvojzápas s Baníkem skoro jako formalitu a už kvůli tomu, že titul v ruské lize nezískají, myslí na úspěch v Poháru UEFA. Proto si ani žádné komplikace nepřipouštějí. I já považuji Spartak za jasného favorita, i když tým podle všeho není v úplné herní pohodě. Jenže vše kolem - od zázemí po vystupování hráčů nasvědčuje tomu, že jde o skutečný evropský velkoklub. Zranitelný je Spartak v defenzivě, ale bude to pro nás hodně těžké.

Mohl by Spartak Moskva ostravský tým třeba podcenit?

To si nemyslím. I Radek Kováč řadu našich hráčů zná a ví, že i my máme silný a zkušený tým.

Vy jste jako hráč zažil řadu zápasů v evropských pohárech. Myslíte si, že je v silách mužstva, aby se na zápas zformovalo a podalo lepší výkon než třeba naposledy v Teplicích?

Každý zápas je jiný a kluci se určitě na pohárový souboj těší. Ne každý fotbalista si Pohár UEFA zahrál, takže pro celý Baník to bude zase velký svátek. Bude to obtížné, těžké, ale hrát se dá s každým. Hodně bude záležet i na atmosféře, protože hlasitou podporu budeme potřebovat asi jako nikdy předtím. Já věřím, že fanoušci se ještě zformují a na Bazaly přijdou v co možná největším počtu.