Zápas o naději, hrdost a čest je tady! Ostravské Bazaly uvidí velkou fotbalovou bitvu mezi Baníkem a moskevským Spartakem.

Utkání 1. kola Poháru UEFA začíná v 18.45 hodin a provázejí ho mimořádná bezpečnostní opatření. Tým trenéra Karla Večeři vstoupí do dvojutkání v roli outsidera, a to z mnoha důvodů. V lize se mu vůbec nedaří a také pohled na poslední zápasy v evropských pohárech nenaplňují fanoušky přílišným optimismem.

Třemi pohárovými vystoupeními se ostravský celek chlubit doopravdy nemůže, vždyť byl pokaždé vyřazen a navíc na hřišti soupeře neskóroval - Leverkusen 0:5 a 2:1 (doma), Middlesbrough 0:3 a 1:1 (doma), Heerenveen 2:0 (doma) a 0:5. I proto fanoušci v žertu a možná z prozíravosti z moskevské odvety klub během pohárových zápasů přejmenovali na Baník 05. „Máme zkušený a kvalitní tým. Právě v zápasech Poháru UEFA by se měly osobnosti ukázat. Naše šance na úspěch jsou však určitě vyšší než v minulosti,“ uvedl ještě před startem sezony šéf Baníku Tomáš Petera.

I on si ale nyní hlavně přeje, aby měl ostravský tým po utkání reálnou šanci na případný úspěch.

O síle Spartaku nemá cenu diskutovat, hrají tam obránce Martin Jiránek a jeho český parťák, reprezentant Radoslav Kováč. Celkem se v kádru vyjímá devět reprezentantů různých zemí. Nejslavnější fotbalové jméno ale bude dnes sedět na lavičce. A pochopitelně ne jako náhradník. Pikantní je, že na tu moskevskou se posadí poprvé. Ano, slavný Dán Michael Laudrup si v Ostravě odbude premiéru. „Chceme postoupit do další části Poháru UEFA, což znamená vyřadit Baník. Důležité bude, zda se s těmito cíli ztotožní i hráči,“ prohlásil Laudrup.

„Fanoušci Spartaku berou dvojzápas s Baníkem skoro jako formalitu a už kvůli tomu, že titul v ruské lize nezískají, myslí na úspěch v Poháru UEFA. Proto si ani žádné komplikace nepři-pouštějí,“ prohlásil asistent ostravského trenéra Karel Kula. Právě on na vlastní oči sledoval poslední duel Spartaku na půdě FK Moskva. „Zranitelný je Spartak v defenzivě, ale bude to pro nás moc, moc těžké,“ přiznal Kula. Baník se „sovětským“ klubem střetne potřetí v historii. Hned dvakrát se utkal ještě před rozdělením SSSR s Dynamem Kyjev. Dnes už ukrajinský klub oba souboje vyhrál – 1979, 2. kolo Poháru UEFA: 1:0 (doma) a 0:2. 1989, 2. kolo: 0:3 a 1:1 (doma). Bude platit v případě Baníku „Potřetí to vyjde“?

Pokud ano, rovnalo by se to velké fotbalové senzaci!