Obstojný, i když trošku bojácný výkon, porážka a minimální šance do moskevské odvety. Tak by se dalo shrnout úvodní utkání 1. kola Poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Spartakem Moskva. Tým trenéra Karla Večeři neuspěl kvůli mizerné koncovce i špatnému bránění standardních situací.

Úspěšnou premiéru dánského kouče Michaela Laudrupa ke všemu obstaral vlastní gól Bolfa, který po trestném kopu Mozarta nešťastně tečoval míč za Vaškova záda. „I takové momenty bohužel k fotbalu patří,“ pokrčil rameny smolař utkání.

Nikdo ze spoluhráčů mu po utkání nic nevyčítal. Baník totiž hlavně v prvním poločase měl dvě výborné šance (Otepka, Střihavka), a kdyby alespoň jednu proměnil, zápas by dopadl určitě jinak. „Beru to na sebe, takovou šanci musím proměnit,“ litoval Střihavka, který z hranice velkého vápna Pletikosu neprostřelil.

Ostravský útočník přitom mohl skórovat i v úvodu utkání. Otepkův trestný kop vytáhl Pletikosa na břevno, ale odražený míč ostravský útočník do sítě neuklidil. „V zápasech proti tak kvalitnímu soupeři si moc šancí nevypracujete. Když se už do nich dostanete, musíte je proměnit. Baník to bohužel nedokázal, a proto prohrál,“ uvedl bývalý kapitán Baníku a dnes kouč Frýdku–Místku Radek Látal.

Ostravský tým tak má před odvetou v Moskvě, která je na programu za čtrnáct dní, malou šanci na úspěch. „Budeme se ale rvát, i když to bude hodně těžké. Spartak bude doma ještě nebezpečnější,“ tušil gólman Petr Vašek.

Moskevský klub prostě drží všechny trumfy v rukou, navíc v Lužnikách se bude hrát na umělé trávě, na kterou nejsou Ostravští zvyklí. „To je jen další výhoda na straně soupeře. Ale určitě se ještě pokusíme Spartaku postup co možná nejvíce znepříjemnit,“ poznamenal Vašek.

Situace ostravského týmu tak ani po pohárovém utkání není moc růžová. Možnost, že by se Baník výhrou nad Spartakem konečně chytil, padla. „Myslím si, že jsme podali jasně nejlepší výkon v sezoně,“ poznamenal Vašek. I tak to ale mělo k ideálu daleko. Pochvalu zaslouží snad defenzivní činnost týmu, která vyjma standardní situace pracovala spolehlivě.

Hůře už vypadala ofenzivní hra celého mužstva, kdy hodně těžkopádná je především profesorsky a chvílemi i bez nápadu hrající záloha.

Výkon, jaký předvedl ostravský celek, by ale mohl být příslibem pro ligové boje. „Pohárový duel je teprve v polovině. Spartak vede jedna nula a jako veliký favorit má teď asi šedesátiprocentní naději na postup, my čtyřicetiprocentní. Ale i o to se v Rusku popereme,“ dodal Karel Večeřa.

Za co ale Baník zaslouží velkou pochvalu, je zvládnutí pořadatelství rizikového utkání. I když nakonec do Ostravy obávaní chuligáni Spartaku Moskva a Lechu Poznaň vůbec nedorazili a v sektoru hostí bylo jen něco málo přes sto fanoušků, na Bazalech se kvůli opatřením cítili všichni bezpečně.