Pohled do historie jim jistě dodá sílu! Fotbalisté Frýdku-Místku se ve čtvrtek pokusí oprášit jednatřicet let starou pověst týmu, který v ligové sezoně (1976-1977) dokázal hned dvakrát Spartu porazit.

Lipina, jak se klubu ze Stovek od nepaměti přezdívá, se ve své jediné ligové sezoně sice nezachránila, ale přesto zanechala velmi sympatický dojem. A právě dvě výhry nad Spartou jsou navždy zapsány zlatým písmem v historii klubu. „Hodně rád vzpomínám hlavně na domácí zápas, který jsme vyhráli ve Stovkách 3:2,“ uvedl bývalý hráč klubu Ivan Kopecký (na snímcích), který si už nevzpomněl, že se jeho tým radoval po dvou brankách Levinského a trefě kanonýra Marchevského. „Je to přece jen už dávno. Utkání se hrálo na sněhu, okolo hřiště byly sněhové bariéry,“ vybavil si Kopecký. S nostalgií vzpomíná na báječnou atmosféru, která 10. dubna 1977 ve Stovkách panovala. „Zápas sledovalo deset tisíc fanoušků, kteří nás nakonec dohnali k výhře,“ poznamenal Kopecký, jehož tým dokázal vyhrát (1:0) i podzimní zápas na Letné. „Pro mě osobně to byly se Spartou vždycky hodně vyhecované duely. Jako odchovanec Slavie jsem proti ní měl vždycky velkou motivaci. V sešívaném dresu jsem si při vzájemných zápasech se Spartou moc radosti neužil, ale v tom frýdecko–místeckém jsem si vše vynahradil,“ usmál se Kopecký. Frýdek-Místek změřil se Spartou síly dvakrát i rok předtím ve druhé lize, kdy doma remizoval 0:0 a na Letné prohrál 0:3. „Tehdy jsme do první ligy postoupili z prvního místa, Sparta byla o bod druhá,“ řekl Kopecký.

Ze stávající funkce čestného předsedy Frýdku-Místku se těší, že se po dlouhých letech nejúspěšnější tuzemský fotbalový klub ve Stovkách představí. „Sice to neprožívám tak intenzivně jako fanoušci, ale v každém případě to je pro celé město velký svátek. Vždyť k nám přijede lídr ligy s řadou reprezentantů,“ podotkl Kopecký, který věří, že si utkání užijí diváci, hráči, trenéři i všichni funkcionáři klubu. „Je to pro všechny velká odměna. Není to totiž tak dávno, kdy to s fotbalem ve Frýdku–Místku nevypadalo dvakrát růžově,“ připomněl i smutné období fotbalového klubu z Frýdku-Místku. Pod vedením trenéra Radka Látala ale tým herně pookřál a kromě slušných výsledků ve třetí lize i podruhé v řadě trápí favority v Poháru ČMFS.

Loni ve Stovkách vypadl Baník a hodně se trápil Jablonec. Jak na tom bude pražská Sparta?

ALEŠ UHER

ROBERT SCHEDLING

Program 3. kola Poháru ČMFS
Dnes – 16.30: Fulnek – Plzeň. Středa – 16.30 hodin: Sezimovo Ústí - Sokolov, Uničov - Jablonec nad Nisou, Mutěnice - České Budějovice, Boskovice - Baník Ostrava, Ústí nad Labem - Kladno, Velim - Hlavice, Opava - Liberec, Karviná - Sigma Olomouc, Hradec Králové - Bohemians Praha. Čtvrtek – 16.30 hodin: Frýdek-Místek - Sparta Praha, Votice - Slavia Praha.

Pohled do historie

VP Frýdek-Místek v první lize (1976-1977): Skončil na předposledním 15. místě, když vybojoval 23 bodů. Na čtrnáctou Trnavu ztrácel tři body. Soupiska: A. Jurásek, J. Pasyk - J. Barčák, V. Coufal, J. Čermák, T. Duda, Fabík, Z. Gál, L. Juřica, P. Kokeš, I. Kopecký, L. Kubalák, M. Levinský, M. Lovíšek, J. Marchevský, J. Markusek, M. Mička, J. Mrázek, V. Pěcháček, J. Šeděnka, M. Targoš, D. Zbončák. Trenér: Ján Zachar