Po dlouhých jednatřiceti letech zavítala včera do Frýdku-Místku pražská Sparta a na ani na třetí pokus ve Stovkách v normální hrací době nevyhrála (1975 – II. liga: 0:0, 1976 - II. liga: 3:2).

Více než deset tisíc fanoušků dohnalo Lipinu, jak se domácímu klubu od nepaměti přezdívá, k fantastickému výkonu. I když nakonec favorit z Letné po penaltovém rozstřelu postoupil, diváci vyprovázeli svěřence trenéra Radka Látala do šaten jako hrdiny a za bouřlivého aplausu. I kouč Sparty Vítězslav Lavička po zápase vyseknul soupeři velkou poklonu. „Máte můj obdiv, Radku,“ řekl na tiskové konferenci Lavička.

Frýdek-Místek pochválil i obránce Tomáš Řepka. „Hráli dobře a odpovědně v obraně. Navíc jim hodně pomohli skvělí fanoušci,“ uvedl Řepka, který i ve Stovkách úspěšně dirigoval obranu Sparty. „Ve druhém poločase jsme ale domácím několikrát dovolili hru jeden na jednoho, což by se stávat nemělo. I proto měl Frýdek šance,“ uznal Řepka.

Hodně spokojený byl po utkání gólman Jaroslav Blažek. „Za postup jsme hodně rádi. Čekali jsme podobně těžký zápas, už když jsme na stadion přijeli. Terén byl hodně měkký a vyhovoval spíše domácím,“ uvedl Blažek. Před penaltovým rozstřelem jako správný kapitán týmu věřil. „Hlavně jsem jim říkal, ať nevymýšlejí a střílejí jednoduše. Věřil jsem, že někdo z domácích nedá,“ usmál se Blažek.

V kabině Frýdku-Místku panovala i po vyřazení dobrá nálada, což potvrdil i obránce Zdeněk Staněk. „Chtěli jsme Spartu co nejvíce potrápit, což se nám i podařilo. Každý od toho utkání čekal hodně a naší velkou výhodou bylo i to, že jsme neměli co ztratit. Nešli jsme do toho s tím, že musíme vyhrát,“ uvedl Staněk, který považoval za důležité to, že jeho tým brzy neinkasoval. „Sparta byla nebezpečná ze standardek. Ve druhém poločase i po několika kombinacích, ale jinak jsme, myslím, v obraně obstáli,“ podotkl nejzkušenější hráč domácí sestavy. Staněk si v dresu mateřského Baníku zahrál ligu i evropské poháry a v kabině i spoluhráče nabádal, aby nebyli zbytečně nervózní. „Společně s Lubošem Němcem jsme klukům říkali, že bude hlavní si ten zápas užít. V takové atmosféře se hraje vždycky dobře a dneska nás lidé málem dohnali až k další senzaci. Celý tým makal na doraz a možná si i při trošce toho štěstí zasloužil i vyhrát. I tak se ale nemáme za co stydět,“ podotkl Staněk.

Mrzelo jej, že sudí Paták nepochopitelně nenechal střílet pokutové kopy na branku u východní tribuny, kde se tísnily tisíce fanoušků. „Asi by ten rozstřel dopadl stejně, ale kdo ví? Za druhou brankou žádní fanoušci nebyli, což mi připadalo divné. Fotbal se má hrát přece pro lidi. Rozhodčího jsem se na to ptal, ale on mi řekl, že to rozhoduje sám. Nevím, jak je to přesně v pravidlech, takže to nemá cenu řešit,“ dodal Staněk.