Obrovskou smůlu měli včera fotbalisté ostravského Baníku v odvetě 1. kola Poháru UEFA v moskevských Lužnikách, kde byli blízko velké senzace. Pokusy hned trojice hráčů Mičola, Marek a Svěrkoše skončila na tyčích. Proto taky po remíze 1:1 slavil Spartak.

Ostravský tým věrný své tradici v evropských pohárech začal i v Lužnikách hrozně a tentokrát inkasoval už ve 4. minutě. Středem obrany se jako tank prohnal Prudnikov, který lehce obešel i Bolfa, a po jeho přihrávce střílel Baženov do prázdné branky. Ostravský tým se z direktu dlouho nemohl sebrat a stálo při něm i štěstí. Nejprve sudí neuznal gól kvůli ofsajdu Sajenkovi a o chvíli později Prudnikov orazítkoval tyčku. „Po inkasovaném gólu naše situace nebyla ztracená. Postupová matematika pro nás byla jasná, i tak jsme museli vsítit dva góly. Je to škoda, šancí jsme měli dost,“ uvedl kapitán Baníku Rudolff Otepka, který v 33. minutě přepsal banikovskou historii. Po chybě domácí obrany se totiž po brejku právě po jeho nádherné trefě radoval ostravský celek po dlouhých sedmnácti letech z pohárové branky na soupeřově hřišti.

Druhý poločas začal hodně divoce. Nejdříve prošel domácí Maidian přes tři ostravské hráče, přesně odcentroval, ale osamocený Sajenko a Prudnikov nad Vaškem nevyzráli. Pak se ve dvou obrovských šancích ocitl Mičola. Necelé dvě stovky fanoušků v Lužnikách pořádně mrzela hlavně ta druhá. Po průniku Svěrkoše se totiž k němu odrazil míč a osamocený ostravský záložník, před kterým byla prázdná branka, mířil z hranice velkého jen do břevna! Nikdo v tu chvíli nečekal, že právě horní tyčka brankáře Pletikosy se bude otřásat ještě dvakrát.

Ostravský tým vycítil šanci, měl převahu, ale postupový gól se mu už vsítit nepodařilo. Blízko k němu ale hosté měli při sérií rohů i po střelách Zehera a Otepky. V 88. minutě dokonce Markova hlavička skončila na břevně. V nastaveném času, kdy už šel při rohovém kopu do pokutového území i gólman Vašek, se štěstěna opět otočila od Baníku zády – Svěrkošův pokus totiž skončil opět na břevně…

Prvních třicet minut bylo z naší strany skvělých, pak ale Baník ožil a zaslouženě vyrovnal. Ve druhém poločase jsem svůj celek nepoznával,“ zhodnotil zápas kouč Spartaku Michael Laudrup.

Ostravský kouč Karel Večeřa byl hodně smutný. „Jsme hodně zklamaní, jak souboj dopadl, protože jsme sahali po postupu. Bohužel jsme začali zakřiknutě a chvíli nám trvalo, než jsme se rozkoukali a dostali do zápasu. Po vyrovnání jsme začínali mít herně navrch. Ve druhém poločase jsme Spartak přehrávali, bohužel jsme neproměnili velké šance,“ litoval Večeřa, který se s černým humorem bral i tři trefená břevna. „Myslím, že by se tady měli přeměřit branky, protože kdyby byly o dva centimetry nižší, určitě bychom vyhráli a postoupili. Ale je třeba vidět na dvojzápase to pozitivní. I z pozice outsidera jsme byli hodně blízko k senzaci,“ dodal Večeřa.

FC Spartak Moskva – FC Baník Ostrava 1:1 (1:1) Branky: 4. Baženov – 33. Otepka. Rozhodčí: Asumaa – Koskela, Poikselkä (všichni Finsko). Žluté karty: Kováč – Neuwirth, Bolf. Diváci: 18 000.

První zápas: 1:0, postupuje Spartak.

Spartak Moskva: Pletikosa 2 – Paršivlujk 3, Filipenko 2, Dědura 2, Rodriguez 3 – Maidana 3 (66. Bystrov 2), Kováč 3, Mozart 2, Sajenko 3 – Baženov 2, Prudnikov 1 (58. Pavlenko 2). Trenér: Laudrup
Baník Ostrava: Vašek 1 – Řezník 2 (83. Lička), Neuwirth 3, Bolf 3, Tchuř 2 – Marek 2, Galásek 2, Otepka 1, Mičola 3 (83. Lukeš) – Svěrkoš 2, Střihavka 2 (56. Zeher 3). Trenér: Večeřa