Právě na něm by měl od sezony 2012/2013 hrát nejpopulárnější sportovní klub na Moravě a ve Slezsku - FC Baník Ostrava. „Bude to trvat trochu déle, ale pak to bude stát opravdu za to. A navíc bude tato varianta levnější,“ řekl k novému plánu města, který minulou středu schválilo i ostravské zastupitelstvo, investiční náměstek primátora Zdeněk Trejbal.
„Ostrava si fotbalový stadion zaslouží a myslím, že nejsem sám, který potvrdí, že se tohle rozhodnutí jednou ukáže jako hodně dobré,“ říká největší hvězda Baníku, útočník Václav Svěrkoš.
Zprávě o novém čistě fotbalovém stadionu přitom v první chvíli moc lidí nevěřilo. Pár dní před volbami do kraje se to spíše zdálo jako populistický krok. V Ostravě totiž žijí lidé hlavně fotbalem a některé příznivce atletická dráha na zrekonstruovaném stadioně ve Vítkovicích doslova budila ze sna. „Nešlo o žádná gesta a sbírání politických bodů, což se potvrdilo i na hlasování zastupitelstva města. Projekt výstavby ryze fotbalového stadionu našel podporu napříč politickým spektrem, což je určitě do budoucna hodně pozitivní zpráva,“ upozornil Zdeněk Trejbal.
Kdo před čtrnácti dny pochyboval, po výsledku hlasování připíjel šampaňským. Rozhodnutí města bylo ale svým způsobem logické, a to z mnoha důvodů. „Samozřejmě, že jsme vnímali i negativní reakce fotbalových fanoušků na to, že by měl hrát Baník na stadioně s atletickou dráhou,“ připustil Trejbal.
Nejen on přitom věděl, že pokud by se Ostrava pro rekonstrukci Vítkovic přece jen rozhodla, nešla by jen proti fotbalovým příznivcům, ale taky evropským trendům. „Je pravda, že jsme si nechali zpracovat analýzy z Německa, kde je situace přesně opačná. Stadiony s atletickou dráhou se za desítky milionů eur přestavují na čistě fotbalové,“ poukázal Trejbal na situaci ve Stuttgartu. Tam prochází rozsáhlou rekonstrukcí stadion Gottlieba Daimlera, kde bude nově hrát pouze místní fotbalový VFB.
Utajená myšlenka výstavby ryze fotbalového stadionu pak u zástupců města dozrála během pohárového utkání Baníku v Moskvě. „Je pravda, že stadion v Lužnikách se nám líbil, je doopravdy úžasný. Bohužel ale ne pro fotbal,“ přiznal otevřeně Trejbal. „Neříkám, že právě v Moskvě by se rozhodlo, ale ta dálka mezi fanoušky a hráči byla doopravdy velká. Navíc i v Rusku se už stavějí fotbalové stadiony, což nám zástupci Spartaku Moskva jasně potvrdili,“ poznamenal Trejbal.
Rozhodnutím města nemusejí být zklamáni ani příznivci mítinku Zlatá tretra. Atletický stadion ve Vítkovicích bude upraven tak, aby na něm mohly být pořádány světové mítinky. Kapacita bude asi dvanáct tisíc lidí a dostavba tribun by měla přijít zhruba na dvě stě padesát milionů korun. Hotovo by mělo být do roku 2011, kdy se v Ostravě koná mistrovství Evropy v atletice do třiadvaceti let.
Nový fotbalový stadion má podle představ ostravských radních stát jednu a půl miliardy korun, což je o miliardu méně, než se počítalo ve Vítkovicích! Navíc město nebylo v jednání o městském stadioně vůbec v jednoduché situaci, protože ho svými nároky částečně tlačili ke zdi i majitelé přilehlých pozemků a nemovitostí, kteří chtěli za výkupy neúměrné částky. „V tuto chvíli máme vytipovány tři lokality, z nichž jedna je městská a dva jsou soukromé pozemky. S jejich majiteli se už jednalo, je ale předčasné tato místa nyní zveřejňovat,“ uvedl Trejbal. Podle kuloárních informací, které nechtěl nikdo potvrdit, dokonce dvě leží ve Slezsku! Tahle možnost zní v uších fanoušků Baníku jako pohádka, protože právě v letošní sezoně ohlásil klub návrat k tradicím.
Svěrkoš: Ostravští příznivci si to zaslouží!
Dobře si vybavuje i to, jak celé město výstavbou stadionu žilo. „To bylo něco neskutečného, lidi se tam chodili během výstavby dívat. Klub pořádal dny otevřených dveří, ve Fanshopu jste si dokonce mohl koupit i ochrannou stavební přilbu s logem Borussie. Jednu mám doma jako památku,“ usmál se Svěrkoš, který je přesvědčen o tom, že na Ostravsku to může být podobné. „Je jasné, že fotbalový stadion si právě ostravští fotbaloví fanoušci zaslouží. Z Mönchengladbachu jsem šel na hostování do Herthy Berlín, která hraje domácí zápasy na olympijském stadioně. Nikdy tam atmosféra nebyla taková jako v Mönchengladbachu,“ připomněl Svěrkoš a jedním dechem dodal: „Ono vlastně ani nemusíme chodit do Německa, jen si vezměte jako příklad Slavii, která nyní hraje v Edenu a právě ze skvělé atmosféry hodně těží,“ dodal Svěrkoš.