Definitivní tečku za podzimní částí první fotbalové ligy udělají dnes na Bazalech fotbalisté Baníku a Jablonce. A v zápase, který začíná v 17.15 hodin, jde ostravskému týmu o upevnění třetího místa v tabulce.

Domácí mají Severočechům co vracet, protože první vzájemný duel prohráli (1:2). „Chceme povedený podzim dobře zakončit. Bude to těžký zápas, ale věřím, že se na něj dobře nachystáme. Musíme se proti utkání na Hané polepšit v koncovce. Bude to zase jiný duel, hodně napoví i terén,“ konstatoval kouč Baníku Karel Večeřa, jehož celek se jistě poučí i z posledního domácího utkání s Budějovicemi (0:0). „Každý chce vycházet ze zajištěné obrany, což Jablonci vyšlo proti Spartě. Je to na nás, abychom dali co nejdříve gól. Snad ale bude soupeř aktivnější než Budějovice. Bušit do takové zamčené obrany, to se nelíbí ani týmům jako jsou Chelsea nebo Barcelona,“ poznamenal trenér Večeřa.

Radost měl z toho, že po delším čase by mohl vybírat z kompletního kádru. „Chtěli bychom vítězstvím i povedeným výkonem dát dárek nejen sobě, ale hlavně fanouškům, kteří byli i v Olomouci výteční. Dodává nám to ohromnou sílu, když nás tak povzbuzují, a doufám, že jim to i v televizním zápase ještě naposledy letos vydrží,“ věřil Karel Večeřa.

Asi největší dilema při skládání sestavy jej čeká při obsazování brankářského postu. Pomalu se uzdravil Petr Vašek, jenže Antonín Buček chytil po jeho zranění šanci za pačesy a mužstvo podržel. „Od pondělí Petr Vašek trénuje, teď už i naplno. Uvidíme, kdo nakonec dostane přednost. Definitivní rozhodnutí padne asi na předzápasové rozcvičce, poznáme, jak se budou kluci cítit. Nechci teď předbíhat,“ uzavřel Karel Večeřa.

Na loučení s fanoušky se těší i hráči ostravského klubu. „Náš cíl je jasný: zisk tří bodů. Jablonec patří k týmům, které nás na podzim porazily, takže jim to chceme vrátit,“ řekl útočník Baníku Václav Svěrkoš, o jehož služby se v posledních dnech opět intenzivně zajímá francouzské Sochaux. „Tyhle věci teď vůbec neřeším, na vše bude dost času v zimní přestávce,“ mávl rukou Svěrkoš. Hodně nabuzený je ale tým trenéra Františka Komňackého, který nepřijede na Bazaly jako sparingpartner. „Chceme hlavně navázat na dobré výkony z posledních kol, předvést pěkný fotbal a každý bodový zisk bude z Bazalů výborný,“ ujišťuje před zápasem gólman Michal Špit.

FC BANÍK OSTRAVA – FK BAUMIT JABLONEC
Pondělí 1. prosince v 17.15 – vysílá ČT2

Odehrané zápasy v sezoně

Baník: Baník – Kladno 1:0, Jablonec – Baník 2:1, Baník – Brno 0:0, Žižkov – Baník 0:3, Baník – Slavia 2:3, Teplice – Baník 1:0, Baník – Příbram 2:0, Plzeň – Baník 1:3, Baník – Liberec 0:0, Baník – Bohemians 5:4, Zlín – Baník 2:5, Baník – Sparta 2:0, Ml. Boleslav – Baník 0:2, Baník – Č. Budějovice 0:0, Olomouc – Baník 2:1.

Jablonec: Zlín – Jablonec 0:1, Jablonec – Baník 2:1, Jablonec – Ml. Boleslav 1:1, Olomouc – Jablonec 1:1, Jablonec – Kladno 1:1, Slavia – Jablonec 2:0, Jablonec – Žižkov 2:0, Č. Budějovice – Jablonec 2:1, Jablonec – Brno 2:0, Liberec – Jablonec 3:0, Jablonec – Teplice 0:2, Plzeň – Jablonec 1:1, Jablonec – Bohemians 2:1, Příbram – Jablonec 2:0, Jablonec – Sparta 1:0.

Nejlepší střelci obou týmů

Baník: Svěrkoš 6, Otepka a Střihavka po 5, Lička a Mičola 3, Mičola a Bolf po 2, Lukeš a Zeher po 1.

Jablonec: Lafata 4, Pavlík 3, Hesek a Michálek po 2, Huber, Klapka, Valenta a Zábojník po 1.

Pravděpodobné sestavy

Baník: Buček – Marek, Neuwirth, Bolf, Tchuř – Lička, Otepka, Galásek, Mičola – Svěrkoš, Střihavka.

Jablonec: Špit - Zábojník, Pavlík, Homola, Hamouz - Michálek, Loučka, Klapka, Žofčák - Klapka – Lafata.

Historická bilance V dosavadních 29 ligových zápasech se devětkrát radoval Baník, hned 16 utkání skončilo bez vítěze a čtyřikrát uspěli Severočeši, skóre je 48:36 ve prospěch ostravského týmu. Na Bazalech to Jablonci nikdy moc nešlo, poslední remízu tady severočeský celek uhrál v roce 2005, a jediná výhra hostů se datuje dokonce až k roku 1997.