Řada z nich si totiž uvědomovala a tušila, že svého miláčka vidí v dresu Baníku na nějakou dobu zase naposledy. „Jsem hlavně rád, že se vyhrálo. Máme v tabulce třicet bodů, což je více než loni. S podzimem můžeme být spokojeni, i když všichni cítíme, že to mohlo být lepší. Mrzí mě hlavně porážka z Olomouce, kde jsme hráli výborně,“ poznamenal Svěrkoš.

I když to nechtěl říct mezi novináři nahlas, jeho dny v ostravském Baníku jsou po roce a půl s největší pravděpodobností sečteny. V pětadvaceti letech je už natolik zkušený, že cítí, co je pro něj i mateřský klub nejlepší.

A stejně jako v květnu 2003, kdy odcházel do německého Mönchengladbachu, se rozloučil s fanoušky domácím vítězstvím nad Jabloncem. Zatímco tehdy neproměnil při výhře 2:0 penaltu, nyní měl ze svého výkonu určitě daleko lepší pocit. „Lhal bych, kdybych řekl, že jsem na to před zápasem nemyslel. Je doopravdy možné, že to byl můj poslední zápas,“ připustil Svěrkoš, kterého od léta láká do svých služeb francouzské Sochaux. „Ten zájem je doopravdy velký, ale stát se může ještě cokoliv. Třeba se zase zapojím do zimní přípravy pod trenérem Večeřou,“ usmál se Svěrkoš, který vábení francouzského klubu odolal už v létě. „Tehdy se ozvali pár hodin před koncem přestupního termínu. Nyní je jiná situace, jejih zájem od té chvíle trvá,“ přiznal Svěrkoš.

Nakročeno do zahraničí měl taky hned po Euru, kde vsítil vítězný gól do sítě Švýcarska. Tehdy odletěl do Ruska podepsat lukrativní smlouvu se Saturnem Moskva, ale nakonec se ale vrátil a rozhodl se zůstat v Baníku. „Sním o angažmá v západní Evropě. Saturn je při vší úctě k němu průměrný ruský klub, chtěl bych si pokusit vybojovat lepší angažmá,“ vysvětloval po návratu.

Teď se mu sen může splnit. Sochaux sice patří v tabulce předposlední pozice, ale intenzívně shání střelce. „Pokud bych dostal kontrakt platný pro první ligu, budu o něm hodně přemýšlet. Bylo by to jednodušší, nové angažmá si chci vybrat i s ohledem k reprezentaci, kde se chci v každém případě udržet,“ poznamenal Svěrkoš, který za rok a půl odehrál v ostravskému dresu 38 zápasů a vsítil 22 branek. „Ať už to dopadne jakkoliv, poděkovat chci hlavně fanouškům za přízeň, protože jsem se utvrdil, že v české lize je pro mě pouze jeden klub a tím je Baník,“ vyznal se Svěrkoš.

Zda doopravdy do Francie přestoupí, bude jasno za několik dní. Koncem týdne totiž letí Svěrkoš společně se svým manažerem Gerhardem Pöschnerem a šéfem Baníku Tomášem Peterou přímo do Sochaux jednat o možném přestupu. „Chci si prohlédnout město i stadion, mám dost času se rozhodnout,“ dodal Svěrkoš.

Ať už jeho volba dopadne jakkoliv, může si být jistý tím, že všichni fanoušci ostravského klubu mu vysněný přestup přejí.