V Česku stále - na rozdíl od zahraničí - nehraje ve fotbalových klubech příliš mnoho cizinců. A když, tak většinou jsou na soupiskách prvoligových celků. V nižších soutěžích je jich pomálu, jednou z výjimek je divizní Poruba, která má ve svém středu dvaadvacetiletého útočníka z Demokratické republiky Kongo Bleriota Kimuenu.
Rodák z hlavního města Kinshasa odešel ze země s celou rodinou kvůli válce a v Česku získal azyl. „Rodiče tady požádali o azyl, protože situace v Kongu je hodně špatná. My jsme pak přijeli za nimi. Chvíli jsme byli i v Belgii, ale nakonec jsme se vrátili. V Česku jsme dva roky,“ popsal svou anabázi fotbalista, jemuž v kabině neřeknou jinak než Kim.

Jako většina Afričanů fotbal miluje, ale je trošku zvláštní, že v Kongu ho nikdy nehrál na vrcholové úrovni. „Nikdy jsem závodně nehrál. Ale vždycky jsem měl fotbal rád a často jsme hráli s kamarády. Ale nikdy v žádném klubu. Prvním mým týmem je až Poruba,“ uvedl Kimuena, který se do divizního celku dostal v podstatě náhodou.

„Chtěl jsem dělat nějaký sport, ale nevěděl jsem, jak na to. Mám ale kamaráda, jehož kamarád v Porubě hraje, a ten mě tady přivedl. Ukázal jsem se trenérovi a asi jsem se mu líbil. Řekli mi, že můžu zůstat,“ smál se fotbalista původem z Konga. Ačkoli u týmu strávil už skoro půl roku, na hřiště se poprvé dostal až v závěru předposledního podzimního kola, ve kterém Poruba deklasovala vedoucí Slavičín. Důvodů bylo několik.

„Na podzim jsem s týmem trénoval, ale hrát jsem mohl až v závěru, protože jsem čekal na vyřízení registrace. A to docela trvalo,“ vysvětlil Kimuena, který se stejně necítil na to, aby mohl odehrát celé utkání. „Fotbal jsem v posledních letech moc nehrál, nebyl na to ani čas. Nejsem ve formě, ale věřím, že přes zimu všechno doženu. A pak týmu pomůžu,“ dodal technický útočník. Uvidíme, jak se mu bude dařit na jaře a kolik branek si nakonec připíše.