Levý obránce Baníku Daniel Tchuř především v minulém roce ukázal, jak kvalitní fotbalista je. Hned po svém příchodu dokola slýchával, že právě post levého obránce je nejslabším článkem v týmu. „Tyhle věci šly a jdou mimo mě. Já se vždycky soustředím na svůj výkon. Vím, že fotbal hrát umím, tak mě takové věci nerozházejí,“ říká dvaatřicetiletý Tchuř.

I když z Baníku v zimě odešli dva klíčoví hráči (Svěrkoš, Galásek), podle ostravského rodáka, který si zahrál s Artmedií Bratislava i Ligu mistrů, ambice týmu by to ovlivnit nemuselo. „Přišli jiní hráči, šanci dostanou další kluci z kádru. To je fotbal. Vše se pozná až v lize, ale špatné to být nemusí. Máme třicet bodů, jsme třetí a naše výchozí pozice pro jaro je dobrá,“ poznamenal Tchuř, jehož zkušenosti a přehled při rozehrávce budou pro ostravskou obranu opět klíčové.

Rád by navázal na kalendářní rok 2008, ve kterém se mu dařilo. Už v jarní části ligy patřil k pilířům bronzového týmu a stejně úspěšně si vedl taky na podzim. „Až na ten start do nové ligy to bylo dobré. Ono se hodně mluvilo o sehrávání, mně se ale spíše zdálo, že nám to všem nešlo. Pak jsme se ale chytili a vše zlomili.“

I jeho muselo potěšit, že si na podzim zahrál v jednom týmu s bývalým kapitánem nároďáku i reprezentace Tomášem Galáskem, který stejně jako Václav Svěrkoš hrál i na posledním Euru. „Ale stejně oni museli být rádi, že si zahráli s Danem Tchuřem,“ usmál se.

Věří, že na jaře bude jeho tým opět předvádět útočný a kvalitní fotbal. „Vždycky jsou k němu ale zapotřebí dva týmy, což bývá někdy problém. Baník je odjakživa klub, který chce hrát útočně, chce dávat góly a bavit diváky. Proto nám sedí zápasy se Spartou, Boleslaví nebo Slavií, což se na podzim potvrdilo. Když k nám ale přijely třeba Budějovice, fotbal se hrát nedal,“ vzpomenul bezbrankovou domácí remízu.

Souhlasil s názorem spoluhráče Rudolfa Otepky, že takový fotbal, jako produkovali Jihočeši, se mu příčí. „Ono se sice říká: Účel světí prostředky, ale takovou hru neuznávám. Chápu lidi, kteří jsou pak v ochozech zklamaní. Jdou na fotbal, chtějí vidět góly, pěkné akce, a pak sledují, jak deset lidí na velkém vápně jen brání a kopou míče po tribunách. Proti takovým týmům se všeobecně hraje hodně špatně.“

Právě v dnešním (31. ledna) druhém přípravném zápase v Antalyi proti srbskému celku Vojvodina Novi Sad by si měl odbýt letošní premiéru.

Na umělé trávě totiž v Ostravě stejně jako třeba René Bolf nehrál. „Umělka má svoje nevýhody. Samozřejmě je to lepší než hrát na ledu nebo zmrzlé škváře, ale kdo měl někdy nějaké zranění, má na umělém povrchu problémy. Noha tak nesklouzne jako na přírodní trávě, je to větší nápor na tělo, zranění opravdu hrozí víc. Proto jsem raději neriskoval,“ vysvětlil Tchuř, který je na herním soustředění v Turecku už popáté. „Když jsem hrál v Petržalce, tak jsme byli i dvakrát na Kypru. Ona ta soustředění jsou v podstatě vždycky stejná, dobře vím, co nás čeká. Létá se sem hlavně proto, že je tu tepleji. Další výhodou je, že jsou tady zajímaví soupeři z celé Evropy.“