Na druhý pokus se vydal dobýt Evropu. Tu západní. V Německu se mu to před lety skoro povedlo. „To už jsou čtyři roky, ten čas ale letí,“ říká s úsměvem pětadvacetiletý útočník Václav Svěrkoš, který v dresu Mönchengladbachu vsítil v bundeslize v úvodních dvou sezonách 17 branek.

Pak se mu ale postavil do cesty nepříjemný osud. Přišel pád a neúspěšné angažmá v Herthě Berlín a Austrii Vídeň. „Návrat domů byl pro mě ve všech směrech vysvobozením. V Ostravě se nám narodila dcera Nina, s Baníkem jsme skončili třetí, dostal jsem se na Euro, prostě paráda,“ rozplývá se nová akvizice francouzského Sochaux.

V létě jste ale trošku zariskoval, když jste odmítl lukrativní smlouvu v Saturnu Moskva.

To je možná pravda, ale prostě jsem to tak vnitřně cítil.

Neříkejte, že vás známí nevarovali, že se můžete zranit, což by se ve vašem případě rovnalo malé katastrofě. V Rusku jste údajně nechal ležet pohádkový plat.

V takových chvílích žádný sportovec nemyslí na zranění a podobné věci. Vždyť to bych ani nemohl vyjít na ulici. Já se rozhodl, že si počkám, že se nevzdám možnosti zahrát si kvalitní soutěž v západní Evropě. Peníze jsou pro každého důležité, ale někdy je prostě lepší mít méně a být šťastný.

Rusko je pro vás uzavřená kapitola?

Nikdy se nemá říkat nikdy. Muselo by se ale jednat o špičkový ruský klub, což Saturn při vší úctě nebyl. Kdyby ta nabídka přišla dejme tomu ze Spartaku Moskva, asi bych šel.

Pojďme k Sochaux. Nevyčítali vám lidé z vedení klubu, že jste je v létě odmítl?

Vůbec ne, protože dobře věděli, že se vše řešilo narychlo. My hráli v poslední den přestupního termínu na Bazalech se Slavií a já se měl dopoledne během hodiny rozhodnout. Bylo to hektické, neviděl jsem stadion, město, nic. Takhle jsem odcházet nechtěl. Nešlo to, což i oni chápali. Výhodou bylo, že jsem přestupovat nemusel. Nikdo na mě netlačil. Pan Petera (šéf Baníku – pozn. aut.) byl v pohodě, moc si vážím toho, jak se zachoval.

V prosinci to bylo jiné?

V prvé řadě jejich zájem trval, možná ještě zesílil. I když jsem měl s manažerem dohodu, že mi to nemá říkat, tušil jsem, že se na mě jezdí zástupci klubu dívat. Vše do sebe nějak zapadalo. V létě mi v Baníku končila smlouva, takže bych mohl odejít teoreticky i zadarmo. To jsem rozhodně nechtěl, Baník mi pomohl a já mu to chtěl vrátit. Na přestup byl ideální čas.

Kdy jste se definitivně rozhodl?

Právě v prosinci, když jsem se byl ve Francii podívat s manažerem Gerhardem Pöschnerem a Tomášem Peterou. Utvrdil jsem se, že to je krok správným směrem.

To někomu může znít jako fráze. Co na vás zapůsobilo?

Spíše šlo o přijetí. Každý fotbalista pozná, když vás klub doopravdy chce. To je někdy více než peníze nebo momentální postavení v tabulce. Zase nechci vypadat jako úplný dobrák, podmínky mně i Baníku nabídly taky hodně slušné. Ve hře byl ještě Real Zaragoza. Bohužel ale spadli do druhé ligy, jinak to byl můj favorit. S manažerem jsme se ale dohodli, že budeme preferovat to, abych se udržel v českém nároďáku.

Může fotbalista při rozhodování těžit i ze svých zkušeností?

To víte, že ano. Vždycky jdete k jednání s nějakou představou, která je vždycky jiná než ta od klubu. Je to takový poker. Nesmíte být při zdi, ale taky nesmíte přestřelit.

Takže jste při licitování využil toho, že jste jednal o smlouvě už v Německu?

Asi jsem nebyl tak vyplašený. Když jsem šel do Mönchengladbachu, bylo mi devatenáct. Viděl jsem na smlouvě cifru a podlomila se mi kolena. Po dvou měsících zjistíte, že to, co jste v Ostravě v nadsázce považoval za výhru ve sportce, je v Německu běžný plat. Ale musí si tím podle mě projít každý. Souhlasím s názorem kamaráda hokejisty Vládi Vůjtka, který říká, že kdo nezkusil angažmá v zahraničí, neví, co je sport. On sice i na můj vkus měnil působiště hodně často, ale něco na tom bude (směje se).

Zmínil jste, že o vás vedení Sochaux hodně stálo, takže se vám jednalo dobře.

Byly to zdánlivé maličkosti, ale když si je pak dáte dohromady, najednou zjistíte, že o vás vědí skoro vše. Obě strany cítily, že se dohodneme, takže se spíše bavili manažeři. Se sportovním ředitelem klubu jsme hovořili nejen o fotbale, ale i o přítelkyni, malé a tak. Byl jsem fakt překvapený, co si o mně zjistili.

Povídejte…

Třeba věděli, že mám rád pěkná a rychlá auta. Měli připravené katalogy s peugeotem, který je naším generálním partnerem, hned jsem si měl vybrat. Fabrika je tady odsud kousek a v klubu má podíl, proto mám ve smlouvě, že na tréninky i zápasy musím jezdit peugeotem. Sportovní ředitel mi pak říkal, že své porsche mám raději nechat v Ostravě. Nechápal jsem, že to ví. Pak mi řekl, že mě viděl, když se byl podívat na zápas se Spartou, a já odjížděl po zápase z Bazalů.

V čem je vaše pozice jiná než v Gladbachu?

Určitě v tom, že jsem v české reprezentaci. To jsem tady poznal hned v přípravě. Český nároďák tady má vynikající jméno, doopravdy (důrazně). To, že jsem jeho součástí, mně strašně pomohlo.

Před šesti lety bylo Sochaux čtyři body od titulu. Ještě v předminulé sezoně jen o skóre nenakouklo do evropských pohárů. Nyní se bojuje o záchranu. Proč podle vás přišel takový pokles?

Asi je to stejné jako u nás doma. Sochaux prodalo hodně hráčů a tým se potřebuje zase nastartovat.

Sochaux postoupilo mezi elitu v roce 2002, když druhou ligu vyhrálo. Poprvé od té doby se potácí na dně tabulky. Je v týmu, ale i v řadách fanoušků cítit napětí?

Zatím mi to přijde v pohodě, fanoušci věří, že se zachráníme. Možná se výsledky spíše odrazily na nižších návštěvách. Taky v kabině panuje dobrá nálada, ani mi to zatím nepřijde, že hrajeme o záchranu. Možná to je tím, že jsem tady chvilku.

Můžete srovnat atmosféru na stadionu Augusta Bonala a na Bazalech? V čem se liší?

Kouzlo vyprodaných Bazalů je pro mě nepřekonatelné, to myslím naprosto vážně. Ve Francii jsem měsíc, nechci to zatím moc porovnávat.

Docházíte povinně na hodiny francouzštiny? Jak se vůbec v kabině bavíte?

Už mám za sebou asi šest lekcí, jde to pomalu. Francouzština je těžší než němčina nebo angličtina. V kabině se mluví francouzsky a anglicky, takže bojuju, jak se dá.

Co cestování? Město leží na východě, u hranic se Švýcarskem. Třeba do Nantes nebo Rennes je to ještě dál než z Ostravy do Prahy. Jak se ve Francii vlastně k zápasům dopravujete?

Až na dva zápasy všude létáme, což je vcelku vítaná změna. Nevadí mi to, spíše vyhovuje. Na letiště jezdíme auty, takže pohoda.

Kde bydlíte?

Zatím stále v hotelu, ale už jsem se byl dívat na pronájem nějakého menšího domku. Snad by se to mělo příští týden pohnout. V Ostravě jsem byl sice už dvakrát, ale hodně se mi po Janě i malé stýská, ale musím to vydržet. Hotelový pokoj je dobrý, dokonce tady spím i před zápasy, protože ho využívá i klub. Jenom se mě vždycky ptají, jestli tu Jana s malou náhodou není. Asi bych musel jít na jiný pokoj (smích).

Máte problémy s kolenem, na začátku týdne jste s týmem netrénoval. Nastoupíte v neděli proti Marseille?

Rád bych, má být totiž plný stadion. Problém je bohužel v tom, že mě koleno pořád trápí. Snad se dám do pořádku a hrát budu. Udělám pro to maximum.