Fotbaloví fanoušci ostravského Baníku v tom mají jasno. Reprezentační kouč Petr Rada by měl v únorovém přátelském v utkání s Marokem dát konečně šanci taky opoře týmu Tomáši Markovi. Jasno bude ve čtvrtek, kdy bude oznámena nominace. „Nijak to ale neprožívám,“ říká klidným hlasem sedmadvacetile­tý Marek.

Máte nějaké náznaky, že by to mohlo konečně vyjít?

Něco jsem zaslechl, psalo se o tom v novinách. Abych byl upřímný, velkou šanci si nedávám.

Skromnost stranou, vždyť právě v Maroku by měli dostat hráči širšího kádru.

(pokrčí rameny) Když si vezmu, že v nároďáku hrál dlouhé roky Tomáš Galásek, tak si myslím, že by to byl pro mě obrovský skok. Reprezentace je úplně jiná liga, kategorie. Ne že bych z toho měl strach, ale asi bych na to neměl.

V lize ale patříte už tři roky k oporám Baníku, na jedničku jste obstál i v pohárovém souboji se Spartakem Moskva. To je přece vysvědčení hodné reprezentanta.

Rád bych tam byl, to je jasné. Pro každého fotbalistu je reprezentace absolutním vrcholem. Když to nevyjde, přežiji to. Spíše bych bral pozvánku i jako velkou odměnu za dosavadní výkony a tomu, co jsem fotbalu obětoval. A určitě by to nepotěšilo jen mě, ale i všechny lidi z mého okolí.

Velký ohlas by byl určitě i v Kladně, kde jste s fotbalem začínal.

To v každém případě, vždyť v nároďáku hrál naposledy Honza Suchopárek.

Vybavuje se vám vůbec ještě chvíle, kdy jste se rozhodoval, kam z Kladna přestoupíte?

Angažmá v Baníku bylo pro mě krokem správným směrem. Měl jsem nabídku i ze Slavie, ale pan Petera (šéf Baníku, pozn. red.) byl při jednáních důraznější, takže nebylo co řešit. Ostravský tým vyhrál ligu i Český pohár, pro mě byla motivace i čest jít do takového klubu.

Jak vysoko loňské třetí místo ve své kariéře vůbec řadíte.

Asi úplně nejvýše, byla to paráda. Ale nechtěl bych zapomenout ani na postup s Kladnem do první ligy. To je pro mě taková srdeční záležitost, že jsem byl u toho. V Kladně jsem s fotbalem začínal, prožil tam velkou část své kariéry. Toho postupu si taky moc cením, i když to asi se třetím místem v lize po sportovní stránce moc srovnávat nejde.

Jaké jsou vůbec fotbalové sny Tomáše Marka?

Rád bych se s Baníkem pokusil vyhrát ligu, protože to je věc, které by chtěl dosáhnout každý hráč. V Ostravě jsou navíc skvělí fanoušci a dovedu si představit, jaká nálada a úžasná atmosféra musí ve městě při oslavách panovat. Zažil jsem to po loňském třetím místě a bylo to nádherné. Pak samozřejmě i já toužím, že si jednou zahraji v zahraničí. Reprezentaci bych dal až na třetí místo.

Průběh vaší kariéry v mnohém připomíná cestu na výsluní dalšího bývalého fotbalisty Baníku Zdeňka Pospěcha, který se do nároďáku dostal taky později.

Mám dojem, že on se dostal do reprezentace až po přestupu do Sparty… O tom srovnání jsem už ale taky slyšel, ale většinou se o tom mluvilo spíše kvůli tomu, že jsem i já hrál pravého beka.

To ale není váš jediný post, vždyť v lize patříte k nejuniverzál­nějším fotbalistům vůbec.

Je výhoda, že mám pořád kde hrát. Poslední dobou jsem ale nastupoval na levém bekovi, což mi moc nesedí. Ale jinak mi cestování sestavou nevadí, i u mě se hodí říct, že hraji tam, kde je zrovna potřeba.

Máte žebříček postů, kde hrajete nejraději?

U mě to je jasné: na prvním místě je jednoznačně střed zálohy, pak pravý kraj obrany a následuje stoper, nebo pravá záloha.

Na vaše dva nejoblíbenější posty ale vedení klubu koupilo dvě posily. Jak jste příchod Jana Hableho a Lukáše Váchy vnímal?

Taky jsem na to pomyslel, že to jsou kluci, co hrají na mých postech (usmívá se). Mám z toho strach, ani zatím nevím, kde se mnou kouč počítá. Ale oba to jsou kvalitní hráči, kteří nám, věřím, pomůžou.

O místo v sestavě se bát nemusíte, vždyť Karel Večeřa si sestavu bez vás nedokáže představit. Uvědomujete si, že v Baníku působíte stejně dlouhou dobu?

Jo, před časem jsem o tom dokonce přemýšlel. Když jsem do Baníku přišel, neznali jsme se. Kouč Karel Večeřa byl ze začátku trošku odměřený. Po těch dvou a půl letech ho vnímám samozřejmě úplně jinak.

Patříte k fotbalistům, kteří moc popularitu nevyhledávají. Vyhovuje vám spíše ten klid a pohoda?

Kdyby to tak nebylo, asi bych se choval jinak. Já jsem byl vždycky raději někde v ústraní.

Je to i tím, že jste se do vrcholového fotbalu dostal později?

Je to možné, ale má to své výhody. Vážím si toho, kam jsem to dotáhl. Vždyť není to tak dávno, co jsem neuspěl v Plzni a hrál divizi a třetí ligu. Tehdy jsem už nevěřil, že bych mohl ve fotbale něco dosáhnout.

Na jaře čeká váš tým jasný úkol: opět vybojovat účast v evropském poháru. Jak vidíte šance?

Naší výhodou je, že máme dva pokusy, v lize a Poháru ČMFS. Tam hrajeme se Slováckem, což je při vší úctě hratelný soupeř. Ale lehké to mít nebudeme, přišli jsme o Vencu Svěrkoše a Tomáše Galáska, což bude znát.

Která ztráta je podle vás citelnější?

Určitě ta Venci Svěrkoše. Jeho góly i asistence budou týmu chybět. To je jasné. Nechci, aby to vypadalo, že nevěřím našim útočníkům, ale prostě Venca dokázal podržet balón a dával góly v důležitých momentech zápasů. Odchod Tomáše Galáska mě taky mrzí. My jsme si sedli nejen fotbalově, ale taky lidsky, hodně jsme se kamarádili. Za ten půlrok mi hodně dal, sledoval jsem ho při trénincích a snažil se něco odkoukat. Pořád mluvil a týmu dal doopravdy hodně.

Vraťme se k ambicím. Oslabily i další špičkové české kluby…

Sparta má zcela nový tým. Slavia prodala tři klíčové hráče, kterými Krajčík, Necid i Tavarez rozhodně byli. Z Boleslavi odešel zase Rajnoch. My přišli o dva, takže každý celek sčítá ztráty. Rozhodující asi bude, jak se každý tým se situaci vyrovná. Máme na jaře těžké protivníky venku, kdy hrajeme na Slavii i Spartě. Ale může to být třeba i naše výhoda, protože venku můžeme spoléhat na brejky, což by mohlo týmu sedět.

Zajímavý bude i boj na opačném konci tabulky. Věříte, že se Kladno zachrání?

Bude to mít těžké, ale už se mu to dvakrát podařilo. Kladno si už zvyklo, že je řada odborníků předem odepisuje a označuje jako jistého sestupujícího. To tým zase nabudí, nebude pod takovým tlakem jako ostatní celky hrající o záchranu.

Jako kladenský patriot určitě sledujete i hokejovou extraligu.

Když hraje Kladno v Ostravě, tak se jdu podívat. Mám tam i kamaráda, protože s útočníkem Martinem Frolíkem jsme ze stejné vesnice a vyrůstali jsme spolu. Jeho brácha Michal hraje ve Floridě, takže sleduji i NHL.

Řekli o něm…

Tomáš Marek mi v mém odborném životě udělal pořádný binec, protože s tak univerzálním hráčem jsem se ještě nesetkal. To, že zvládl defenzivního záložníka, pravého beka a třeba i stopera, jsem ještě chápal. Hodně mě ale překvapil a šokoval, jak dobře si vedl na pravé straně zálohy, kde byl na podzim hodně efektivní. (Verner Lička, generální manažer FC Baník Ostrava)
Tak pracovitého a poctivého fotbalistu jsem v kariéře ještě nepotkal. Tomáš Marek jde vždycky do všeho naplno, v tréninku i zápase. I proto je pro Baník nepostradatelný. Každého jiného hráče se dá nahradit, ale tým bez něj je slabší. Souhlasím s názorem, že by si zasloužil pozvánku do reprezentace. Co jsem hrál v Baníku, tak jsem ho snad neviděl odehrát špatný zápas. Drží si stabilně výbornou formu. (Václav Svěrkoš, bývalý spoluhráč z Baníku Ostrava)