Na začátku kruhový objezd vedoucí na dálnici, tři hotely, supermarket, pár obchůdků, hrstka domů a muzeum Peugeot. Ani lidé se sem nehrnou. Před čtyřiceti lety bylo ve městě, jen několik kilometrů vzdáleného od švýcarské hranice, dokonce o více než tisícovku obyvatel více.

„Možná tu není kdovíjaká zábava, ale to mi nakonec vyhovuje. Aspoň se můžu plně soustředit jen na fotbal,“ říká nová posila FC Sochaux Václav Svěrkoš, který zatím bydlí na hotelu, který je vzdálen asi kilometr od stadionu. „Už jsem se byl na bydlení podívat. Chci si pronajmout nějaký malý domek v dosahu dvaceti kilometrů. Zatím jsem viděl dva, ale s interiérem jsem nebyl úplně spokojen. Hledám dál. Do týdne už snad budu z hotelu pryč,“ doufá. Ač ještě nenajdete v klubovém fanshopu jeho fotku, o jeho přítomnosti místní dobře vědí.

„Kde máte snímek Svěrkoše?“ ptá se v klubovém odchodě jeden s fandů v šále Sochaux. „Bohužel zatím není,“ zní odpověď prodavače. „Na fotce se už dělá,“ uklidňuje smějící se Svěrkoš. Pětadvacetiletý třinecký rodák je rád, že ho všichni berou. „Přijetí bylo super. Každému se hraje lépe, když mu fanoušci dokáží odpustit nějaké chyby a při podařené akci mu nadšeně tleskají,“ tvrdí.

Při krátké návštěvě města jej v restauraci při pití kávy a u čtení novin decentně okukují téměř všichni v podniku. Na víc si nikdo netroufne. Že se tady hraje nejvyšší francouzská fotbalová soutěž, pozná člověk až při cestě podél obrovské továrny na výrobu vozů značky Peugeot (Peugeot je majoritním vlastníkem – pozn. aut.) do sousedního, přibližně třicetitisícového města Montbéliard.

Na jeho okraji v těsně blízkosti filiálky (západní stranu tribuny a továrnu od sebe dělí dva metry – pozn. aut.) stojí již od roku 1931 tamní fotbalový stadion. Stánek s kapacitou dvaceti tisíc míst, který prošel před deseti lety kompletní renovací, je chloubou obou měst. Dvě velkoplošné obrazovky přímo na stadionu, pohodlné sedačky, špičkové novinářské centrum, široký výběr občerstvení, na které se nestojí fronty.

Jen ten trávník není nic moc, o čemž se přesvědčujeme už na prvním tréninku. Namrzlý těžký balon dělá hráčům na nerovném terénu velké problémy. Není to zase takové překvapení, kalendář ukazuje začátek února. „Terén je tady hodně těžký. Zápasy jsou v tomhle období spíše velký boj. Zato modernímu stadionu se dá těžko něco vytknout,“ dodává útočník Sochaux.

FC Sochaux-Montbéliard byl založen v roce 1928 pro pracovníky automobilky Peugeot. O rok později ale klub nakoupil fotbalisty, aby se v roce 1932 stal prvním profesionálním fotbalovým klubem v zemi.