„Mimo jiné jsme se dozvěděli, jak by rozhodčí ve druhé polovině sezony měli některé situace posuzovat. Jedná se hlavně o penaltové zákroky, ofsajdy, ale také i o udělování osobních nebo týmových trestů,“ řekl záložník Baníku Rudolf Otepka. Náročnější pasáže prokládal Kureš zajímavými i humornými videy z trávníků. Do debaty se občas zapojili i hráči. Například obránce Daniel Tchuř se zajímal o to, co se považuje za nepovolené stažení dresu při oslavě gólu. „Žlutá karta má přijít podle UEFA ve chvíli, kdy si hráč jen přetáhne dres přes hlavu. Důvodem bylo, že někteří hráči pod dresem propagovali své sponzory nebo hlásali nějakou třeba náboženskou myšlenku,“ vysvětloval Jiří Kureš.

Novinka například je, že pokud si hráč sám nastřelí v pokutovém území nezaviněně ruku, nemá se pískat penalta. Trenéra Karla Večeřu zajímalo, jak se klub proti špatnému verdiktu může bránit. „Na hřišti by mohl kapitán požádat o konzultaci i asistenty, ale když prostě udělá rozhodčí chybu, těžko ji lze vrátit zpět,“ řekl šéf pravidlové komise.

Hráče pak zaskočil i tím, že komise připravila kluby na nečekanou novinku. „Pokud fotbalista leží na trávníku, měl by rozhodčí posoudit dle svého uvážení jeho stav a případně přerušit, či nepřerušit hru. Pokud to neučiní a spoluhráči zakopnou míč do zámezí, neměli by se divit ve chvíli, kdy soupeřící tým pak nevrátí míč. Tohle není porušení fair play, ale je třeba bojovat proti filmování a taktickému simulování,“ dodal Jiří Kureš.

(is)