Za vše hovoří stručný pohled do statistik. Pětadvacetiletý reprezentant přestoupil do Sochaux v lednu a zatím odehrál sedm zápasů, ve kterých vsítil čtyři branky.

Jeho tým ale hlavně čtyřikrát vyhrál (!). „I když jsme stále na sestupové pozici, po víkendu se nám dýchá mnohem lépe. Vždyť sedmnácté Caen je před námi jen díky lepšímu skore,“ uvedl Svěrkoš, jehož jméno se naučili vyslovovat i příznvici Sochaux.

Bouřlivý aplaus sklidil i po sobotním domácím utkání s Nice. Český reprezentant totiž další existenční duel brankou rozhodl. „Celý zápas jsme byli lepší, výhra byla zasloužená,“ poznamenal Svěrkoš, jenž se prosadil parádní ranou pod břevno. „Ale velký podíl na mém gólu má spoluhráč z útoku Turek Erdning, který potáhl míč po straně a našel mě volného v pokutovém území. Já si jen míč posunul a trefil to.“

Utkání přitom pro něj málem skončilo už v prvním poločase, kdy byl po souboji s protihráčem dlouhé minuty ošetřován. „Šli jsme do hlavičkového souboje a srazili se. Já to odnesl tržnou ráno v temeni hlavy a on roztrženým obočím,“ řekl Svěrkoš, který ale ani na chvíli neuvažoval, že by z utkání odstoupil. „Hlava se mi nemotala, věděl jsem s kým hrajeme, i které je minuta. Doktor mě zkoušel, ale já mu hned řekl, že je vše v pohodě, že jdu zpátky na hřiště,“ usmál se Svěrkoš.

Rána byla ale hluboká a dost otevřená. „O přestávce to spravilo pět stehů, zápas jsem dohrával s obvázanou hlavou. Něco podobného jsem zažil ještě v německém Mönchengladbachu, kdy mi ve Stuttgartu klubový doktor šil tržnou ránu v hlavě přímo na hřišti. Už jsem na něco zvyklý, nemyslel jsem na to,“ mávl rukou Svěrkoš, jehož tým čeká příští víkend další důležitý zápas na půdě beznadějně posledního Le Havru. „Tam potřebujeme vyhrát, ať se konečně dostaneme v tabulce na nesestupová místa.“

Po dvou měsících ve Francii je přesvědčený, že přestup do Sochaux byl krokem správným směrem. „Cítím velkou důvěru trenéra, daří se. Konečně už mám pronajatý i baráček, takže v pondělí letím na den do Ostravy si něco vyřídit. Zpátky už se mnou poletí už i holky – přítelkyně Jana a malá Nina. Už se na ně tady těším, s nimi to bude ještě veselejší,“ dodal Svěrkoš.

Svěrkošův gól najdete na:
http://www.tvgolo.com/football.php?subaction=showfull&id=1235868168&archive=&start_from=&ucat=44