Na nedělní (1. března) valné hromadě byl zvolen do pozice předsedy Martin Bednář. Pětatřicetiletý místopředseda městského fotbalového svazu Ostrava a bývalý rozhodčí, jehož tématem byla především otázka názorového sjednocení kraje, ve funkci nahradil odstupujícího Stanislava Gajdůška. Bednář v tajném hlasování zvítězil už v prvním kole nadpoloviční většinou hlasů. Z možných šedesáti získal třiatřicet, zatímco neúspěšní kandidáti Vladimír Kolder a Petr Kašný obdrželi necelou polovinu hlasů. O nové podobě výkonného výboru rozhodovali delegáti z šesti okresních svazů a zástupci fotbalových klubů, mimo jiné Krásných Louček a Krnova.

Novopečeného předsedu tak silná podpora překvapila. „Každý do takového souboje vstupuje s tím, že chce zvítězit. Nicméně tak silnou podporu jsem opravdu nečekal. Více méně to svědčí o tom, že právě ti, kteří mi svou podporu veřejně vyjadřovali, dodrželi slovo a v tajné volbě mi dali hlas,“ vysvětloval Bednář a záhy dodal: „Jsem rád, že i na nižší úrovni existují rovnocenné dohody. Je to spolupráce, které si velmi cením.“

Bednář setrvá na pozici předsedy po nadcházející čtyři roky. Z funkce ho ale může odvolat například mimořádná valná hromada. „To se doufám nestane a prokážu své schopnosti,“ dodal s úsměvem.

Mladý funkcionář v předvolební kampani kladl důraz zejména na názorové sjednocení kraje. „Budu velmi rád, když se k nám přidá co nejvíce lidí a budeme táhnout za jeden provaz. Samozřejmě vím, že zde bude vždy opozice, ale ta je zapotřebí, protože právě ona je schopna nás popohnat rychleji kupředu a také pořádně kontrolovat,“ sliboval Bednář. „Mimojiné chci zahájit komunikaci s tiskem. Ve fotbale se totiž nedějí jen špatné věci, ale realizují se i dobré projekty. Sám je budu podporovat, především pak u mládeže,“ doplnil.

Martin Bednář dokonce avizoval, že nové vedení svazu by mělo překročit hranice Moravskoslezského kraje a více se angažovat v celorepublikových otázkách. „Budu se snažit o úpravu legislavity. Doba se mění a řády už nejsou optimální. V každém případě náš kraj musí mít vyšší ambice. Máme připravené kanditády do funkcí ČMFS,“ prozradil.

Volbu nového předsedy kvitovali s povděkem i zástupci klubů bruntálského okresu. Valné hromady se spolu s Milanem Novákem z krásných Louček zúčastnil i sekretář krnovského klubu Petr Urban. „Jestliže pan Bednář zvítězil v tak jasném poměru a už v prvním kole, tak oddíly i zástupci vyjádřili svůj názor,“ říkal Urban. „Je to mladý člověk, který do fotbalu přinese nové trendy a nové poznatky. Už dříve působil v řídíci komisi rozhodčích, zná prostředí a problémy klubů. Jeho velkou devizou je i to, že se spojil s Baníkem Ostrava,“ doplnil.

Obavy z možných zákulisních bojů a slovních roztžek se nakonec ukázaly jako plané. „Jednání mělo naprosto hladký průběh, vše se rozhodlo už v prvním kole. Ale jak to dopadne, ukáže až čas,“ prozradil předseda komise mládeže OFS Bruntál Jiří Stanovský, který se nedělní valné hromady účastnil jako delegát. I on uvítal svěží změnu ve funkci předsedy krajského svazu. „Určitě může ukázat, co v něm je, bude mít dost času. Pokud splní sliby a všechny své cíle, může to být nejen pro krajský fotbal velmi dobré,“ dodal.

Komory fotbalových klubů a okresních svazů hlasovaly kromě funkce předsedy také o nové podobě výkonného výboru. Znovuzvolen byl bruntálský funkcionář Václav Vojtíšek a Oldřich Jančák z Nového Jičína. Jiří Lincer, Zdeněk Duda, Tomáš Trucha a Daniel Šebestík jsou členy výboru vůbec poprvé. Prakticky každý okres Moravskoslezského kraje má nyní v nové sestavě výkonného výboru svého zástupce. Některé volily fotbalové kluby, jiné naopak okresní delegáti.

Předseda: Martin Bednář (Ostrava).
Výkonný výbor: Jiří Lincer (Karviná), Zdeněk Duda (Frýdek-Místek), Václav Vojtíšek (Bruntál), Tomáš Trucha (Ostrava), Daniel Šebestík (Opava), Oldřich Jančák (Nový Jičín).

Jak se volilo?

Za každý okresní fotbalový svaz Moravskoslezského kraje se valné hromady v Ostravě zúčastnilo pět delegátů. Dohromady tedy třicet. Svého zástupce vyslaly i kluby podle následující formulky: z 1.B třídy dvanáct klubů, z 1.A třídy deset a z krajského přeboru osm. Spolu se svazovými delegáty tak vytvořili celkových šedesát hlasů. Volba byla tajná, k veřejné by došlo pouze v případě, že by o fuknci předsedy usiloval jediný kandidát.