„I když každá anketa je vždycky subjektivním pohledem určité skupiny lidí, z ocenění mám velkou radost. Je to svým způsobem ale výhra celého Baníku a mých spoluhráčů. Fotbal je kolektivní hra, ve které jedinec nikdy sám nic nezmůže,“ uvedl Václav Svěrkoš, kterého mrzelo, že se nemohl slavnostního vyhlášení osobně zúčastnit. „Ve Francii mám fotbalové povinnosti,“ omlouval se Svěrkoš, kterému se v Sochaux daří: v devíti zápasech skóroval už pětkrát.

Pětadvacetiletého útočníka prvenství překvapilo. „Být nejlepším sportovcem města pro mě něco znamená. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je to hodně prestižní ocenění. V Ostravě je celá řada dalších skvělých sportovců, kteří by si cenu zasloužili stejně jako já,“ řekl Svěrkoš.

I když se narodil v Třinci a dětství strávil ve Frýdku-Místku, za svůj domov považuje Ostravu. „Bydlím tu od dvanácti let a na Ostravsko a lidi, kteří tady žijí, nedám dopustit,“ podotýká Svěrkoš. Těší ho i skutečnost, že město sport štědře podporuje. „A věřím, že to je správná filozofie, která se v budoucnu městu i lidem vrátí.“

Jako fotbalistu ho těší i skutečnost, že se město rozhodlo postavit nový stadion. „Jako odchovanec Baníku mám z toho obrovskou radost. Myslím si totiž, že fotbaloví fanoušci v Ostravě si nový fotbalový stánek zaslouží. Když jsem hrál v německém Mönchengladbachu, tak se tam taky nový stadion stavěl a byla to pro celé město velká událost. Jsem přesvědčený o tom, že v Ostravě to bude podobné. I tady lidi fotbalem žijí,“ poznamenal Svěrkoš, který věří, že si právě na novém stadioně jednou zahraje. „Mým snem je, aby to bylo v dresech Baníku a reprezentace. Pro celý český fotbal je podle mě škoda, že v Ostravě nároďák nemůže hrát,“ poznamenal Svěrkoš.

K prvenství v anketě mu pomohly nejen výborné výkony v dresu ostravského Baníku, kterému v minulé sezoně pomohl patnácti vstřelenými góly ke třetímu místu v první lize. „Moc jsem si přál s Baníkem vybojovat účast v Evropském poháru. Oslavy zisku bronzových medailí po domácím utkání s Bohemians byly skvělé. Na aplaus vyprodaných Bazalů se nedá zapomenout,“ řekl nejlepší střelec loňského ročníku fotbalové ligy.

Nechyběl v nominaci na letní ME v Rakousku a Švýcarsku. A právě jediný hráč Baníku ve výběru Karla Brücknera prožil 7. června 2008 jeden z nejkrásnějších večerů v kariéře. V zahajovacím utkání šampionátu s domácím Švýcarskem jako střídající hráč rozhodl o výhře českého týmu. „Nikdy jsem ve fotbale nezažil hezčí pocity. Dal jsem hodně gólů, ale tohle se nedá vůbec srovnávat,“ vykládal po zápase národní hrdina, který v ostravském Baníku vcelku překvapivě odehrál celou podzimní sezonu. „Mým snem je si zahrát zahraniční soutěž v západní Evropě,“ vysvětloval Svěrkoš své setrvání v Ostravě.

V Baníku zůstal i kvůli šanci zahrát si v Poháru UEFA. Souboj se Spartakem Moskva byl hodně dramatický a právě Svěrkoš měl v nastavení odvety v Lužnikách na kopačce postupový gól. Jeho tvrdá rána z hranice velkého vápna, ale skončila na břevně. „Je to obrovská škoda, protože Spartak Moskva byl k vyřazení. Za oba zápasy jsme nastřelili čtyři tyčky, což hovoří za vše,“ řekl po vyřazení Svěrkoš, který v lednu přestoupil do francouzského Sochaux. Po angažmá v německých klubech Borussia Mönchengladbach, Hertha Berlín a v rakouském klubu Austria Vídeň tak okusí další kvalitní zahraniční soutěž.

Václav Svěrkoš má s přítelkyní Janou roční dceru Ninu. „Určitě bychom chtěli mít více dětí. Klidně i tři,“ říká se smíchem Svěrkoš, který má představu o tom, jak naloží s finanční odměnou za vítězství v anketě. „Už pátým rokem se každé léto účastním fotbalových exhibic Kubina Teamu, které mají vždy ryze charitativní podtext. Podporujeme vybrané projekty, pomáháme mladým fotbalistům a hokejistům. Jsem rád, že i díky vítězství v anketě pomůžu dobré věci. V hlavě mám projekt, který bych v létě rád realizoval,“ řekl Svěrkoš, který považuje účast na charitativních akcích za jednu z důležitých věcí ve fotbalové kariéře. „Mám to štěstí, že se můžu fotbalem živit a hrát ho na nejvyšší úrovni. Nikdo by ale neměl zapomenout třeba na to, jak začínal,“ zakončil Svěrkoš.