Hodně komplikovanou cestu na sraz národního týmu má za sebou útočník francouzského Sochaux Václav Svěrkoš. Kvůli dopravní zácpě při cestě na letiště do Basileje zmeškal letadlo do Prahy a musel v pondělí narychlo hledat náhradní let. „Nakonec jsem letěl do Vídně a potom autem do Ostravy. Večer jsem toho měl plné zuby,“ usmál se Svěrkoš.

Domů letěl s přítelkyní Janou a roční dcerou Ninou. „Malá zatím letadlo moc ráda nemá, tak jsem je nechtěl nechat letět samotné. Měl jsem v Ostravě ještě nějaké vyřizování, takže to ani jinak udělat nešlo,“ připustil Svěrkoš.

V úterý ráno už seděl v Pendolinu a mířil na reprezentační sraz do Prahy. „Moc se tam těším, čekají nás dva důležité zápasy. Hlavně ten se Slovenskem bude asi pro fanoušky zase hodně atraktivní,“ uvedl Svěrkoš.

Pětadvacetiletý útočník věří, že si dobrou formu z francouzské ligy přenese i do národního týmu. „Budu rád za každou šanci. V nároďáku je v útoku velká konkurence, takže uvidíme, jakou taktiku i sestavu zvolí trenér,“ poznamenal Svěrkoš, který si v národním týmu připsal zatím šest startů, ve kterých jednou skóroval. „Pozice Milana Baroše je už kvůli zkušenostem a formě, kterou potvrzuje v Galatasaray Istanbul, jasná. Pak si myslím, že to je otevřené,“ řekl bývalý útočník Baníku.

Na sraz nároďáku se těšil už kvůli spoluhráčům. „Když jsem hrál v Baníku, tak mi ten kontakt tolik nechyběl. Ale nyní se těším hlavně na srandičky v kabině i na to, že se pobavím s kluky v češtině,“ řekl Svěrkoš.

V Sochaux zatím s francouzštinou bojuje, jak se dá. „K soukromé učitelce chodím dvakrát týdně, ale je to hodně náročné. S němčinou se to srovnat nedá, ta byla o poznání lehčí,“ mínil bývalý hráč Mönchengladbachu, Herthy Berlín a Austrie Vídeň.

Problém je podle jeho slov i v tom, že Francouzi jsou hrdým národem a angličtinu nebo němčinu v běžném životě vůbec nepoužívají „Oni prostě jinak než francouzsky nemluví,“ usmál se Svěrkoš.

Během pondělní krátké návštěvy v Ostravě si Václav Svěrkoš našel chvilku a přišel poděkovat na ostravskou radnici za prvenství v anketě Sportovec města Ostravy 2008. „Moc si ocenění vážím a ještě jednou děkuji,“ uvedl Svěrkoš. Náměstkovi primátora Zdeňku Trejbalovi přivezl i dva dresy Sochaux. Jeden z nich poputuje na Základní školu Šoupalovu v Ostravě-Porubě, jejímž bývalým žákem je i Svěrkoš. „Vaškovi za celou Ostravu přeji hodně štěstí a přesnou mušku v reprezentaci i Sochaux,“ uvedl Trejbal.