Šéfovi fotbalového Baníku Tomáši Peterovi po ostudné porážce v Příbrami (1:2) došla trpělivost a do hráčské kabiny vyslal jasný signál, že podobné výkony a výsledky už nehodlá tolerovat. „Hráče budeme pozorně sledovat a po třech zápasech se rozhodneme, co bude dále,“ uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Deník Petera. Nepatří přitom k manažerům, kteří by k sankcím sahali často, vždy se spíše snažil řešit kritické situace s nadhledem a klidem.

To vás doopravdy výkon v Příbrami tak dopálil?

Budu se opakovat, ale tak naštvaný jsem na fotbale už dlouho nebyl. Prohrát se může, ne však takovým způsobem. Dokonce bych řekl, že v Příbrami naše jarní mizerie vyvrcholila.

Bezprostředně po utkání jste dokonce řekl, že zvažujete přeřazení některých hráčů do třetiligové rezervy.

A za tím si stojím (důrazně). To, co někteří hráči, kteří by měli tým táhnout, na jaře předvádějí, je neakceptovatelné. A rozhodně bych chtěl všechny ubezpečit, že se nejedná o pouhou výstrahu.

Baníku šéfujete už více než šest let, ale vlastně poprvé jste takto otevřeně v médiích hráče kritizoval. Proč?

To je jednoduché. Protože se nám podobný výpadek na půdě podprůměrného ligového klubu nestal poprvé. Loni jsme selhali v Kladně a Budějovicích. Navíc jsem hráče před začátkem jarní části právě na podobné zápasy upozorňoval a kvůli tomu jsem za nimi zašel i do kabiny, což běžně nedělám.

Podle vašich slov je patrné, že jste porážku a špatný start do jarní části ligy ještě nerozdýchal…

Chceme si opět vybojovat účast v evropském poháru a takové zápasy kvůli vlastnímu lajdáctví ztrácet nesmíme. Ono se vám během sezony může stát, že hrajete aktivně, bojujete, a utkání nakonec prohrajete. To je fotbal. My jsme to ale v Příbrami odchodili a střetnutí ztratili, i když jsme vedli. Ten pohled na hráče po devadesáti minutách byl pro mě zdrcující.

V čem konkrétně?

Někteří měli čisté a snad i suché dresy, když odcházeli do kabin. To je přece nemožné. Baník Ostrava a lidi, co mu fandí, si něco podobného nezaslouží. Nechci, aby klub s nadprůměrnými hráči v týmu, kteří hráli i v lepších soutěžích než v české lize, takhle hazardoval se svým jménem. A měli by si rychle zase vážit toho, že za Baník hrají!

Přesto jste se k radikálnímu řešení neodhodlal.

Zatím! A hlavní podíl na tom měl trenér s generálním manažerem (Karel Večeřa a Verner Lička – pozn. red.), kteří mě přemluvili, aby tým dostal ještě šanci. Proto jsem ještě na tři kola ustoupil, ale bylo to doopravdy naposledy. Pokud budu mít pocit, že někdo z hráčů, jak s oblibou sami říkají, nejezdí po zadku, k sankcím sáhnu. I kdyby to byl nevím kdo.

Takže jste nespokojen i s oporami týmu?

Rozdíly dělat nebudu a je mi v tomto ohledu úplně jedno, koho noviny označují za nejlepšího hráče ligy. Když se bude opakovat lajdáctví a špatný přístup z Příbrami, dáme šanci mladým klukům z béčka. Ti alespoň na hřišti odevzdají všechno. Vedení klubu se zodpovídá sponzorům a svým partnerům, a to by si hráči taky měli uvědomit.

V sobotním domácím utkání s Plzní zaplatí ostravští fotbalisté fanouškům vstupné. Proč jste se k tomuto kroku rozhodli?

Podle nás je to lepší a účinnější, než aby hráči dostali pokuty. Navíc v sobotu máme jednu z posledních šancí se v lize odrazit k lepším výsledkům. A všichni dobře víme, jak je pro celý klub a hlavně samotné hráče podpora fanoušků důležitá.