Sobotní zápas s Baníkem má v kalendáři zaškrtnutý červeným zvýrazňovačem. Koncem dubna čtyřiadvacetiletý útočník Adam Varadi poprvé v kariéře představí na Bazalech v dresu soupeře. „Bude to v každém případě hodně zvláštní,“ říká odchovanec Frýdku-Místku Adam Varadi, který s Baníkem v památné sezóně 2003/2004 slavil mistrovský titul.

Proti Baníku jste ještě nikdy nehrál, už se na utkání těšíte?

Ještě neznám naší sestavu, takže je předčasné o něčem mluvit. Ale věřím, že bych se mohl na hřiště dostat. Moc bych si to přál.

Berete duel v Ostravě prestižněji než jiné utkání?

V každém případě, protože se bude hrát na Bazalech. To je můj nejoblíbenější stadion. V Baníku jsem něco prožil, začínal tam s velkým fotbalem. To se nedá z paměti vymazat. Pak jsou tady samozřejmě ostravští fanoušci, kteří jsou nejlepší v lize. Snad si i oni na mě pamatují, že jsem za Baník hrál.

Pískat na vás určitě nebudou, tedy pokud neskočíte salto, které ve vašem případě přichází po každém vstřeleném gólu.

Moc v to nevěřím, spíše doufám. Ale hlavně si přeji, abychom bodovali. V lize se nám moc nedaří a stejně jako Baník se na jaře potřebujeme chytit.

Horší forma sobotního soupeře se vám už vyplatila, protože nemusíte kamarádům a známých v sobotu shánět lístky. Ty totiž zaplatí fotbalisté Baníku.

O tom vím, to je super. Už minulý týden mi volalo asi patnáct známých, že by se chtěli přijít na Bazaly podívat. Pokuta to je správná, alespoň ušetřím a nemusím nic shánět. (směje se) Ale já si přeji, aby přišlo lidí co nejvíce. Kluci z Baníku to sice budou mít dražší, ale zase bude super atmosféra. Na ni se moc těším.

V tabulce vám zatím patří jedenáctá pozice, což je pro ambiciózní celek Plzně umístění daleko za očekáváním.

V létě se mluvilo o útoku na evropské poháry, ale podzim nám vůbec nevyšel. Po příchodu trenéra Pavla Vrby, který nahradil Jaroslava Šilhavého, přišlo zlepšení, ale vstup do jara jsme zase nezvládli. Je to k vzteku, protože zimní příprava nám vyšla na jedničku.

Kdy se to zlomilo?

Asi hned ve druhém jarním kole, kdy jsme prohráli doma s Libercem. Pak dostali trojku v Teplicích a problémy byly na světě. My měli těžký los, protože jsme v prvním kole hráli na Slavií, ale i tak jsme věřili v zisk šesti bodů. Místo toho jsme měli na kontě nulu.

V čem vidíte největší problém současné Plzně?

Určitě v proměňování šancí. Herně na tom nejsme vůbec zle, ale bohužel nám chybí lepší koncovka. V každém zápase minimálně tři tutovky zahodíme, což sráží tým dolů.

Změnila se vaše pozice v týmu po příchodu kouče Pavla Vrby, který vás vedl už v Baníku?

To si nemyslím, spíše se změnil celkově herní styl Plzně. Trenér Šilhavý vyznával spíše defenzivní taktiku a spíše patřil k hodnějším koučům. Trenér Pavel Vrba je jiný typ trenéra, je přísnější, snažíme se daleko více útočit. I když to podle výsledků moc znát zatím není, změnilo se toho za jeho vedení hodně.

Plzeň má v týmu řadu bývalých mládežnických reprezentantů i zkušeného záložníka Pavla Horvátha. Jaká je jeho role v týmu?

Je vůdčí osobností týmu, je vidět, že má něco za sebou, což je cítit hlavně ve chvílích, kdy se nám moc nedří. Dokáže tým rozesmát i seřvat.

Pověstné jsou jeho kanadské žertíky, už vám něco provedl?

V posledních týdnech jsme s ním dost často i ve volném čase, takže jsou srandičky na každodenním pořádku. Teď před zápasem s Baníkem to mám každý den na talíři, že jsem chachar a tak. (směje se)

Pojďme zpátky ještě k Baníku, kde jste v roce 2004 získal mistrovský titul.

Moc rád na tuto dobu vzpomínám, byla to super sezona. Na Bazalech bylo každý zápas vyprodáno, město žilo fotbalem. Paráda. Byly to krásné staré časy. Občas se podívám na DVD se zápasů, u kterých vám i teď běhá mráz po zádech. Já věřím, že se ještě něčeho podobného v kariéře dočkám.