Ano, v květnu to bude už pět let, co tehdejší kapitán Baníku Radek Látal zvedl nad hlavu po utkání se Spartou mistrovský pohár. A tehdejší asistent trenéra Pavel Vrba měl na památném úspěchu ostravského týmu veliký podíl. „Jsou to krásné vzpomínky, ale nyní musí jít sentiment stranou. Na Bazalech budu chtít určitě uspět,“ říká před atraktivním utkáním Vrba. Od té doby úspěšně působil na Slovensku, kde kromě národního týmu vedl i celky Púchova a Žiliny.

Berete zápas s Baníkem, stejně jako odchovanci ostravského klubu Varadi s Daňkem, prestižněji?

Myslím si, že každý hráč nebo trenér, který v nějakém klubu vyrostl nebo v něm dlouho působil, to má stejné. A i já beru zápas s Baníkem trošku jinak, vždyť jsem na Ostravsku zapustil kořeny, bydlím tam. Ale znovu říkám: nyní vedu Plzeň a budu chtít uspět. Není to tak, že bych přišel na Bazaly a začal sentimentálně vzpomínat, co jsem tady všechno prožil.

S Baníkem jste v roce 2004 získal mistrovský titul. Vzpomenete si někdy na památnou sezonu?

Spíše se mě na ni ptají fanoušci nebo známí, takže se s nimi vždycky o zážitky rád podělím.

Třeba Adam Varadi, kterého vedete i nyní v Plzni, přiznal, že se občas podívá na DVD se sestřihem z mistrovské sezony. Na něj jste se nedíval?

(směje se) Já žádné DVD nedostal, takže bohužel si nenám co pouštět. Je ale pravda, že doma občas zavadím o šuplík, kde mám schovanou zlatou medaili. Ale je to už přece jen pět let, co jsem z Bazalů pryč, je třeba žít současností.

Dnešní duel s Baníkem bude pro oba celky důležitý. Ani jeden z týmů totiž nemá za sebou moc povedený start do jarní části ligy.

Když budu mluvit za Plzeň, tak my spokojeni být rozhodně nemůžeme a na Bazalech budeme chtít naši reputaci napravit. Potřebujeme bodovat, abychom se udrželi v klidném středu tabulky.

Plzeň má podle jmen v hráčském kádru na mnohem více než současné jedenácté místo v tabulce. Na co váš tým doplácí?

To je na delší rozbor, ale po slušném podzimu jsme na jaře měli ambice dotáhnout se na nejlepší celky v tabulce, a navíc chtěli hrát útočný atraktivní fotbal. A to se nám v úvodních třech kolech na jaře trošku vymstilo, protože jsme nedokázali bodovat. Herně jsme obstáli a zápasy prohrávali. Naposledy v Budějovicích jsme se zaměřili i více na obranu a remizovali. I tam jsme ale měli dost šancí na výhru. Hlavním problémem je proměňování šancí. Kdybychom byli úspěšní v padesáti procentech, byli bychom v tabulce někde jinde. My se na každý gól strašně nadřeme.