Měl to být zápas, ve kterém se chtěli fotbalisté Baníku konečně v jarní části první ligy odrazit k lepším výsledkům. Místo toho přišel šok a krutý debakl s Plzní, která se na Bazalech radovala po dlouhých deseti letech.

Svěřenci trenéra Karla Večeři prohráli na jaře už čtvrtý zápas, v tabulce pravdy se dostali na minus dva body a jejich ligový útok na pohárové příčky se změnil v nečekané fiasko. Ostravský tým má velké štěstí v tom, že má ještě další šanci sezonu zachránit. Už ve středu čeká Baník první zápas čtvrtfinále Poháru ČMFS na půdě druholigového Slovácka.

Vše přitom v sobotu nasvědčovalo tomu, že ostravský celek drží trumfy v rukou. I díky akci, kdy za fanoušky zaplatili vstupné hráči, a dobrému počasí si našla cestu na Bazaly velmi slušná návštěva. Domácímu celku nešla upřít snaha i chuť konečně zlomit jarní prokletí. Hodně aktivní byl především pravý záložník František Rajtoral, který neustále zaměstnával obranu Plzně. „Bohužel ale akcím chyběla lepší finální přihrávka. Všechny centry končily u hráčů Plzně,“ všiml si kouč Baníku Karel Večeřa, jehož tým se do šancí dostával jen velmi obtížně a Daněk prakticky za celý zápas vážněji zasahovat nemusel.

Problém Baníku byl ale v sobotu někde jinde. Ostravský celek se svým způsobem porazil sám, když inkasoval všechny branky po hrubých individuálních chybách. Ta první přišla po čtvrthodině hry, kdy domácí zahrávali rohový kop. Z výhody se ale po ztrátě míče a rychlém brejku, který mohli v zárodku ještě u půlicí čáry zastavit taktickým faulem hned dva ostravští hráči, stala nevýhoda. Vašek kapituloval po tvrdé střele Koláře.

Domácím vyšel parádně vstup do druhého poločasu, kdy se po nádherném zpracování míče v pokutovém území prosadil Zeher. Na hřišti byl přitom pouhých 27 vteřin.

Pak ale přišel zkrat ostravského obránce Daniela Tchuře, který v pokutovém území nejprve podběhl centr a následně nepochopitelně stáhl za dres Petrželu. Z následné penalty Horváth nezaváhal a přiblížil svému celku zisk tří bodů.

Baník přesto mohl a měl vyrovnat. V 65. minutě se uvolnil Střihavka, přesně přihrál na malé vápno osamocenému Zeherovi, který ale ve stoprocentní šanci branku netrefil. Hned o několik minut po standardní situaci se prosadil na zadní tyči důrazný Hájovský.

Ostravskou zkázu a zmar pak dokonal po sólu Varadiho svým druhým gólem Kolář. „Chvíli jsme měli opravdu šanci se zápasem něco udělat. Bohužel druhým gólem se utkání zlomilo, jako bychom už si přestali i věřit, že s výsledkem ještě půjde něco udělat. Plzeň trestala naše chyby a byla produktivní,“ konstatoval kouč Baníku Karel Večeřa.

Trenér Plzně Pavel Vrba tak prožil vydařený návrat na Bazaly, kde před pěti lety v pozici asistenta trenéra slavil mistrovský titul. „Konečně jsme černou sérii v Ostravě přerušili. Mě ale těší skutečnost, že jsme předvedli hru, která snese přísné měřítko. Vycházely nám věci, které nám v předešlých zápasech nešly. Důležité bylo, že jsme proměnili šance a náš výkon šel obrovsky nahoru. Jediná věc, která mě mrzí, je inkasovaná branka v úvodu druhého poločasu. V kabině jsme si přitom jasně řekli, že si musíme začátek druhé půle pohlídat. A my si dali facku a dovolili Baníku vyrovnat a dostat se zpátky do utkání. Výhra má pro nás velkou cenu, protože jsme se v tabulce dostali do klidných vod,“ uvedl spokojený Pavel Pavel Vrba.

Největší debakly Baníku na Bazalech

FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 1:5 (0:2), hrálo se 28. 10. 2000 v rámci 12. kola I. Ligy. Branky: 90. Baroš – 38. Labant, 43. Jarošík, 49. Obajdin, 83. J. Novotný, 90. H. Siegl. Rozhodčí Hlaváč – Hojsík, Bouše, ŽK: Baroš, Špilár – Bolf, 6538 diváků.

Baník: Susko – Šlachta, Špilár, Skuhravý, Čáp – Šťástka (68. Marcel Lička), Németh, Páleník (85. Samec), Caha (68. Žůrek) – Baroš, Lukeš.

Sparta: Blažek – Grygera, J. Novotný, Bolf, Labant – Sionko, Hašek, Jarošík, Rosický (71. Z. Svoboda) – Obajdin (78. Papoušek), Kincl (85. H. Siegl).

Baník vedl Verner Lička, skončil po 21. kole.

FC Baník Ostrava – FC Slovan Liberec 0:4 (0:1), hrálo se 18. 10. 2004 v rámci 9. kola Gambrinus ligy. Branky: 4. Valachovič, 70. Lukáš, 78. Slepička, 86. P. Besta vlastní. Rozhodčí Královec – Filípek, Pokorný, ŽK: Látal – Šinglár, 8542 diváků.

Baník: Raška – Pospěch, P. Besta, Dvorník, Drozd (80. Žůrek) – Látal, Bystroň, Mario Lička, Čížek – Matušovič, Papadopulos (71. Lukeš).

Liberec: Hauzr – Šinglár, Valachovič, Lukáš, Hamouz – Kisel, Hodúr (90. Pudil), Polák, Papoušek – Pospíšil (87. L. Došek), Slepička (90. Zápotočný).

Baník vedl František Komňacký a po utkání byl odvolán.

FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 0:3 (0:1), hráno 2. 10. 1999 v rámci 9. kola I. ligy. Branky: 33. a 89. Baranek, 60. Jarošík. Rozhodčí Krula – Fryš, Jiřík, ŽK: Šťástka, Mil. Poštulka – M. Hašek, 11 528 diváků.

Baník: V. Baránek – Šlachta – Mil. Poštulka, Šťástka – Wozniak (76. Kiša) – Čáp (46. Jankulovski), J. Baránek, Marcel Lička, Caha – Samec, Žůrek (41. Baroš).

Sparta: T. Poštulka – Horňák, Fukal, J. Novotný, Gabriel – Rosický, M. Hašek, Jarošík (61. H. Siegl), Labant – Sionko (76. Obajdin), Baranek.

Baník vedl Milan Bokša a o dvě kola později byl odvolán.