Boxovacího panáka připomíná po mizerném vstupu do jarní části fotbalové ligy fotbalový klub Baníku Ostrava.

Ambiciózní tým, který si dal i v této sezoně za jasný cíl vybojovat účast v evropském poháru, prochází na jaře výsledkovou krizí. A po sobotním domácím debaklu s Plzní (1:4) se snesla na ostravské hráče další ostrá kritika z médií i řad nespokojených fanoušků. Alespoň větší část z nich ale ukázala, že vyjádřit svou nespokojenost se dá i jiným způsobem než předčasným odchodem domů, pískotem nebo vulgárním nadáváním.

Fanoušci Baníku z kotle totiž při závěrečné děkovačce sborově skandovali: „My chceme Baník“ a přitom se otočili k hráčům zády. Ti si vážnost situace uvědomují. „Jsme úplně dole a musíme se zvednout. Jiná cesta neexistuje. Vždycky můžete být hlouběji, my se ale musíme odrazit. Fanouškům bych chtěl poděkovat za to, že na Bazaly přišli a celý zápas nás povzbuzovali,“ řekl ostravský záložník František Rajtoral. I jemu je jasné, že cesta z téhle šlamastyky bude obtížná, ale dá se zvládnout. „Je to v nás, nemá cenu se na nic vymlouvat. Fotbal jsme přece hrát nezapomněli,“ podotkl Rajtoral.

Obdobně se dívá na věc i vedení Baníku, které už po utkání v Příbrami vyjádřilo z úst šéfa klubu Tomáše Petery nespokojenost s přístupem k utkání.

Bojovnost a nasazení ale byla proti Plzni v pořádku, týmu srazily vaz individuální chyby. „Děláme jich strašně moc, navíc se trápíme v koncovce. Když tyhle věci sečteme, neštěstí je na světě,“ smutně konstatoval záložník Mario Lička.

Tomáš Petera vyloučil, že by se vedení odhodlalo řešit situaci radikálně. „Žádné kroky v nejbližších dnech nečekejte,“ odpověděl Petera. Důvody jsou zřejmé. Baník sice v lize tápe, ale stále je ve hře v Poháru ČMFS, kde jej čeká čtvrtfinálový dvojzápas se Slováckem. „Znovu opakuji: Máme jasně stanovené cíle. To znamená dostat se do Poháru UEFA. Na jejich splnění máme čas do konce sezony. A jestliže to v tuto chvíli vypadá, že šance na velmi dobré umístění v lize se nám snižují, platí, že jsme ve hře v Poháru ČMFS. Takže nyní žádné změny na pozicích trenéra nepřicházejí v úvahu. Vše vyhodnotíme na konci sezony. Do té doby nemá cenu o čemkoliv spekulovat,“ podotkl Petera. „Teď je nejdůležitější dát mužstvo dohromady a v tomto týdnu zvládnout pohárový duel na Slovácku,“ nechal se slyšet Petera.

Jasné je i to, že sobotní výprask s Plzní nastavilo všem na Bazalech zrcadlo. „Holt jsme byli půl roku namachrovaní, a teď si musíme uvědomit, jaká je skutečná realita,“ řekl doslova Petera.

Ostravský tým i jeho fanoušci ale nemusejí zase jen zoufat. Stačí se podívat pár let zpátky. V podobné situaci se totiž Baník ocitl před čtyřmi roky, kdy po mistrovské sezoně v lize taky nezářil, ale dokázal slavně vyhrát Pohár ČMFS.

Cesta ke ztracené formě i sebevědomí bude náročná, ale zvládnout se určitě dá. První krok čeká na Ostravské už zítra, 8. dubna na půdě druholigového Slovácka.