Fotbalový tým Baníku se ocitl na rozcestí. V dnešním prvním utkání čtvrtfinále Poháru ČMFS na půdě Slovácka se může konečně odrazit k lepším výkonům i výsledkům a uchovat si tak naději na splnění předsezonního cíle, kterým je účast v příštím ročníku Poháru UEFA.

Kdo viděl sobotní zápas s Plzní (1:4) ale musí tušit, že podcenění domácího druholigového celku není na místě. „Čtvrtfinále se už hraje na dva zápasy, takže nás čeká vlastně takový první poločas. Chceme si vytvořit co nejlepší pozici před odvetou, abychom pak doma mohli splnit cíl a postoupit dál,“ uvedl trenér Baníku Karel Večeřa. Cílem ostravského týmu bude určitě vyvarovat se zbytečných chyb v defenzivní činnosti a neinkasovat gól.

Slovácku patří ve druhé lize desátá pozice, ale na jaře pod vedením nového kouče Josefa Mazury ještě tým neinkasoval. „Je jasné, že soupeře zdobí výborná defenziva. Nebude to nic snadného. Mají tým zkušených fotbalistů, všichni hráli ligu,“ řekl Karel Večeřa, který bude nucen opět pozměnit sestavu. „Zatím léčí zranění z ligového zápasu Petr Pavlík a Jan Zawada, v pondělí naplno nemohli trénovat ani Rudolf Otepka a Lukáš Vácha. Mimo hru je Jan Hable,“ shrnul zdravotní stav týmu Karel Večeřa.

Domácí jsou na zápas pořádně nažhavení, očekává se i pořádně bouřlivá atmosféra v zaplněných ochozech. Trenér Mazura vidí postupové šance 70:30 ve prospěch soupeře. „Sice se jim na jaře zatím příliš nedaří, pořád je to ale prvoligový tým s velice silným kádrem. Nevýhodou pro Slovácko je podle Mazury systém čtvrtfinále. „Uspět v jednom utkání by bylo snazší, ale to se nedá nic dělat. Mírnou nevýhodou je i to, že začínáme doma,“ podotýká domácí trenér, jenže se bude muset obejít bez Němčického, který se zranil v sobotním duelu s Třincem.

Okysličit by potřeboval zejména neplodný útok, který třikrát v řadě vyšel naprázdno. Po posledním zápase nešetřil kouč kritikou na adresu Radima Holuba, který se v dresu Slovácka ne a ne trefit do černého. „Samozřejmě že zvažujeme změny. Na druhé straně by se v souboji s Baníkem mohly jeho nepřeberné zkušenosti velice hodit.“

1. FC SLOVÁCKO – FC BANÍK OSTRAVA

Čtvrtfinále Poháru ČMFS, dnes od 18 hodin.

Odveta se hraje na Bazalech 22. dubna.

Odehraná utkání na jaře

Slovácko: Slovácko – Jihlava 3:0, 1. HFK Olomouc – Slovácko 0:1, Slovácko – Dukla Praha 0:0, Čáslav – Slovácko 0:0, Slovácko – Třinec 0:0.

Baník: Brno – Baník 2:0, Baník – Žižkov 0:0, Slavia – Baník 1:0, Baník – Teplice 1:0, Příbram – Baník 2:1, Baník – Plzeň 1:4.

Střelci v Poháru ČMFS

Slovácko: Psohlavec 3, Formánek, Kerbr a Chmelíček po 1.

Baník: Střihavka 5, Mičola 2, Zeher, Lička, Lukeš, Markovič a Řezník po 1.

Cesta Pohárem ČMFS

1. kolo: FC Vyškov - 1. FC Slovácko 0:4 (0:1), branky: 53. a 76. Psohlavec, 12. Formánek, 84. Kerbr, 640 diváků. FC Baník Ostrava – volno.

2. kolo: SK Spartak Hulín – 1. FC Slovácko 0:1 (0:1), branka: 11. Psohlavec, 600 diváků. FC Elseremo Brumov – FC Baník Ostrava 1:2 (1:1), branky: 34. Šindler – 10. Zeher, 59. Lička, 1700 diváků.

3. kolo: 1. FC Slovácko - 1. FC Brno 0:0, na penalty 4:3, 3340 diváků. FC Forman Boskovice – FC Baník Ostrava 0:7 (0:3), branky: 30., 77. a 79. Střihavka, 19. a 28. Mičola, 66. Lukeš, 84. Markovič, 2155 diváků.

4. kolo: 1. FC Slovácko - SK Kladno 1:1 (0:1), na penalty 7:6, branky: 55. Chmelíček z pen. - 21. Beneš, 2430 diváků. FK Mutěnice – FC Baník Ostrava 0:3 (0:2), branky: 16. a 60. Střihavka, 90. Řezník, 2200 diváků.

Pravděpodobné sestavy

Slovácko: Filipko – Randa, Šimáček, Formánek, Jurkič – Fujerik, Kordula, Stýskala, Cleber – Chmelíček, Holub.

Baník: Buček – Zawada, Neuwirth, Bolf, Tchuř – Rajtoral, Lukeš, Marek, Mičola – Střihavka, Lička.

Další čtvrtfinálové dvojice: Sparta – Plzeň, Teplice – Liberec, Zlín – Slavia.

ALEŠ UHER

PETR FOJTÍK