Ostravští se bez zraněného tria (Střihavka, Zeher, Bolf) a „vykartovaného“ Tchuře zaměřili především na obrannou činnost, což jim nakonec vyneslo první jarní ligový bod ze hřiště soupeře. „Pro nás je remíza maximum, čeho jsme tady mohli dosáhnout. Liberec hrál dobře kombinačně. My nejsme v herní pohodě, a tak byl náš výkon postaven na bojovnosti, vůli a morálce. To jsou zbraně, jak uspět, když to nejde fotbalovostí,“ uvedl kouč Baníku Karel Večeřa.

Domácí byli ve všem lepší a vypracovali si hned několik vyložených šancí. Ve 24. minutě stálo při Baníku velké štěstí, když se po teči Neuwirtha odrazil centrovaný míč od tyče. Vzápětí se Liberec právem zlobil na sudího Královce, který v pokutovém území přehlédl Markův faul na pronikajícího Dočkala. „Diváci v televizi to viděli jasně, nemám k tomu nic dodat,“ uvedl liberecký záložník Bořek Dočkal, který litoval zahozených šancí v prvním poločase. „Potřebovali jsme větší klid v koncovce,“ mínil Dočkal.

Ostravské útoky končily po několika vteřinách špatnou přihrávkou. K zakončení se v prvním poločase dostal jednou Rajtoral a dvakrát Lukeš. Ani jeden z nich ale jarní střelecké trápení neprotrhl.

Po pauze sice přišly změny v ostravské sestavě, ale k rapidnímu zlepšení ofenzivní hry to nevedlo. Domácí získali převahu a hrozili hlavně po standardních situacích, které se ale ostravská obrana pohlídala. O rozruch se postaral v 68. minutě Blažek, který pronikl do šestnáctky a po střetu s Markem se opět domácí marně dožadovali pokutového kopu.

Křivdu pak cítil Liberci v samotném závěru, když dokonce Nezmar skóroval, ale sudí Královec gól nemohl uznat kvůli tomu, že Papoušek přihrával míč už z autu. „Ve druhém poločase jsme se dostali pod tlak, domácí nás sevřeli. Zisk bodu je v naší situaci dobrý a určitě i povzbuzující,“ uvedl Večeřa. I on uznal, že jeho tým má k optimální formě daleko. „Když se týmu nedaří, tak je i pohled na hru takový. Je jasné, že psychika kluků hraje důležitou roli, což bylo poznat,“ dodal Večeřa.

Trenér Liberce Ladislav Škorpil byl rád, že jeho tým neodpadl fyzicky. „Hráli jsme v týdnu na ligu Spartě a pohár v Teplicích, kde se ve druhé půli už na našem pohybu projevil náročný program. Tentokrát ale k mému překvapení tohle znát nebylo, škoda, že jsme nedohráli některé situace v šestnáctce. Penaltové situace nemohu hodnotit. Pro mě jsou proto jako by otázkou smůly a štěstí, zda rozhodčí pokutový kop odpíská, a my jsme smolaři opakovaně,“ dodal Škorpil.

FC Slovan Liberec – FC Baník Ostrava 0:0.

Rozhodčí: Královec – Chytil , Santarius. Žluté karty: 36. Metelka , 62. Rajtoral , 70. Neuwirth. Diváci: 6950.

Liberec: Zlámal 3 – Gebre Selassie 2 (55. Radek Dejmek 2), Holeňák 2, Košťál 2, Janů 2 – Dočkal 2, Gecov 2, Papoušek 2, Frejlach 3 (77. Nezmar) – Kerič 3 (82. Dort), Blažek 2. Trenér: Ladislav Škorpil.

FC Baník Ostrava: Vašek 3 – Zawada 3, Neuwirth 3, Marek 2, Vácha 3 – Rajtoral 2, Otepka 4, Metelka 3, Mičola 4 (46. Markovič 2) – Lukeš 2 (90. Pavlík), Lička 3. Trenér: Karel Večeřa.


--------------------------------------------------------------------------------

Vydřeli jsme to, shodli se po utkání ostravští fotbalisté

Liberec, Ostrava/ Dobře věděli, že výkon měl k ideálu daleko, ale ve stávající situaci s ním byli všichni spokojeni. Fotbalisté ostravského Baníku věří, že právě remíza v Liberci může být zlomem v jarní sezoně. „Bod z Liberce má pro nás cenu zlata. Víme, že výkon nebyl bůhvíjaký, ale vydřeli jsme to,“ řekl třeba záložník Rudolf Otepka.

Jeho spoluhráč Tomáš Marek ocenil i přístup svého týmu. „Ubojovali jsme to,“ potěšilo Marka, který tentokrát nastoupil na postu stopera.

I Marek připustil, že tým se už kvůli absencím klíčových hráčů semkl. „Byla to nepříjemná situace. Vypadlo nám hodně hráčů, navíc třeba zkušení René Bolf s Danem Tchuřem. Naštěstí jsme se s tím relativně dokázali srovnat a vybojovali jsme cennou remízu,“ oddechl si Marek, který i v Liberci potvrdil pověst univerzála. „Přeškolování není někdy snadné, teď jsme od zápasu na Slovácku neměli ani čas to zažít. Ale nakonec to snad dopadlo dobře,“ mínil Marek. I on věří, že výsledek z Liberce bude pro jeho tým tím pravým odrazovým můstkem. „Moc jsme toto povzbuzení potřebovali. Základem bylo neinkasovat, což se projevilo i na naší taktice. A je moc dobře, že se nám povedlo uhrát nulu vzadu. Teď nás čeká utkání na Bohemians, kde se musíme znovu vyvarovat chyb, ale určitě budeme i aktivnější vpředu,“ slíbil Marek.

V obdobném duchu hovořil i Lukáš Vácha, který nastoupil na psotu levého obránce. „Hrálo se ve vysokém tempu, všichni jezdili nahoru dolů. Ale zvládli jsme s domácími držet krok. Bylo znát, že Liberec je ve větší pohodě než my, ovšem na kýžený bod jsme dosáhli a může nám hodně pomoci,“ řekl Vácha.

I on je přesvědčený, že se Baník snad konečně na jaře odrazil ode dna. „Už ve Slovácku jsme nehráli zle, jenže v poslední minutě se od nás štěstíčko odvrátilo. Teď bylo s námi, šli jsme tomu bojovností naproti, a snad už to tak zůstane,“ dodal Vácha.