„Prožil jsem teď s týmem intenzivní tři dny. Se soudy bych počkal,“ říká energickým hlasem.

Ve středu jste viděl své hráče nejen z pohledu generálního manažera, ale i trenéra. Pomohlo toto dvojí „vidění“?

Řekl bych to jinak. Trávil jsem s týmem poslední tři dny. Byly intenzivní a zajímavé. Musím si zkompletovat informace. Se soudy bych počkal. Zjišťuji vnitřní život týmu. Třeba jak funguje kabina. Máme před sebou šest zápasů, šest týdnů práce.

Ale ani beskydské soustředění před pohárovým duelem nevedlo k úspěchu…

Důležité je být spolu. Hráč je odtržen z domácího prostředí. Přemýšlí víc sám nad sebou. Zjišťoval jsem, jak budou kluci reagovat na různé impulsy. S některými jsem měl i osobní schůzky. Se všemi ne. Soustředil jsem se na ty, u kterých vidím pokles formy.

Nabízí se tedy jednoduchá otázka. Co táhne Ostravu dolů?

U nás řešíme to, jestli je hráč schopný zvládnout tlak. Pokud ne, nemá ve vrcholovém sportu co dělat. Pokud chci hrát ligu, musím ustát to, že mě budu víc na očích, že mě někdo bude hodnotit. Co třeba lékaři? Ti jsou pod daleko větším tlakem.

Takže ostravští hráči nezvládají nastavené cíle, tedy souboj o příčky zaručující pohárovou Evropu?

Máme ještě těch šest týdnů. Ty by měly dodat informace o mentální úrovni hráčů. O jejich odolnosti a síle. Pak se uvidí, jestli se s nimi dá počítat i pro příští sezonu.

Na veřejnost prosákly informace o nevyplacených finančních bonusech hráčům. Nemůže mít i toto negativní vliv na jejich výkonnost?

Odpověď je jasná. Na výkonnost a práci toto nemá absolutně žádný vliv. Na české poměry mají ostravští hráči nadstandardní podmínky. Komfort a luxus nebyl snížen. Chápal bych, že když člověk nedostane základní plat, má problémy. To u nás není.

Dříve existovaly u fotbalových klubů i exemplární tresty. Hráči museli chodit do továren, zkrátka živit se i jako běžný občan. Neuvažovali jste o něčem podobném?

Sám jsem za svou kariéru takto dvakrát fáral. Už bych to nechtěl zažít. Bylo to hodně depresivní. Ale takové tresty patří do minulého režimu. Doufám a věřím, že jsme se posunuli dál.

Může nastat situace, že povedete Ostravu i v příští sezoně?

Opravdu ne. Funkce generálního ředitele a trenéra se v Čechách ještě nedá skloubit. Třeba nyní se s vámi bavím ze své ředitelské kanceláře, kde jsem tři dny nebyl.

Znáte tedy jméno možného nového trenéra?

V těchto dnech začínáme hledat. Určitě proběhne schůzka s majitelem klubu. Vytvoříme jakýsi seznam, který budeme zužovat. Pak začneme potencionální kandidáty kontaktovat. Pokud tedy budou mít zájem.

Konkrétní tedy nebudete?

Jde o interní záležitost klubu. Budou ho znát maximálně čtyři lidi. A myslím, že vám ho nikdo neřekne.