To ví i kouč fotbalových Vítkovic Vlastimil Palička, který po pěti kolech nedávno skončené sezony nahradil na lavičce týmu Aloise Grussmanna. Tomu vstup do sezony vůbec nevyšel a po pěti kolech bez bodu a skóre 2:11 si balil kufry. „Co se dělo v prvních pěti kolech, mi nepřísluší hodnotit. To se stává a já sám jsem to taky už zažil. Určitě to není tím, že by tady byl špatný trenér nebo něco takového,“ uvedl Palička.

Jaký byl příchod do týmu, který byl po pěti odehraných kolech beznadějně poslední s nulovým bodovým ziskem?

A ještě jsem začal porážkou na Spartě. Záchrana byla v tu chvíli strašně vzdálená, ale bylo naší povinností se o ni porvat.

Na podzim se nám podařilo mužstvo zvednout, ustálila se sestava a zvolený herní styl seděl hráčům, které jsme měli, a byl i efektivní. V zimě se uzdravil Martin Prohászka, takže celou přestávku jsme pracovali na zabudování nových hráčů a vytvoření herního stylu, který by vyhovoval především jemu, a my tak mohli využít jeho přednosti. Jenže se nám postupně hodně hráčů zranilo, zdravotní problémy provázely i další hráče, kteří často museli nastupovat nejen bez tréninku, ale také ne zcela doléčení.

Museli jsme začít hrát jinak a záchranu skládat těžce, a nakonec tedy můžeme být spokojení alespoň s tím, že se nám to podařilo. Před sezonou mělo vedení klubu asi jinou představu, ale kdyby nám někdo po těch prvních pěti kolech řekl, že budeme dvě kola před koncem zachránění, tak bychom to brali.

Jak bude těžké dát mančaft přes léto dohromady?

Bude to hodně těžké, protože hráčů, kterým končí smlouvy nebo hostování, je hodně. Mám nějaké představy o charakteru mužstva po sportovní stránce, takže bychom chtěli podle toho tým přebudovat. Otázka je, zda se nám to podaří. Z vlastních zdrojů to nejde, času moc není a bude to těžké. Ale změn bude určitě hodně.

Už víte, kdo v týmu zůstane?

Vím, ale nerad bych na někoho zapomněl. Kluci si to přečtou a budou myslet, že je tady nechceme. Ale například zůstanou brankář Tomáš Vaclík, Martin Švestka, Tomáš Mikulenka, Martin Motyčka, Diego Lattmann…

…a Tomáš Kuchař?

To nevím. S ním se bude ještě jednat. Otazník visí také nad Jardou Divišem, Martin Prohászka je marod, Tomáš Poznar je hráč Zlína. Zájem bych o něj měl, ale kdoví? Někteří hráči se vrátí z hostování, ale to nebude stačit. Pokud chceme uspět, tak je potřeba tým doplnit. Ale jedna věc je má představa a druhá jsou finanční možnosti.

Na kterých postech především chcete posílit?

Asi v útoku, jak jste mohli vidět v posledním utkání proti HFK Olomouc, kde jsme byli nuceni nastoupit bez útočníků. V tuto chvíli je Prohászka zraněný, o Diviše je zájem z vyšší soutěže, Poznar patří Zlínu a Plešek, který patří k těm ofenzivnějším hráčům, se teprve dává dohromady po zranění. Ale potřebovali bychom posilu do každé řady. Rád bych, abychom byli už od prvních kol konkurenceschopní. Jinak dopadneme jako letos.

Na jaře jste šestkrát v řadě uhráli doma jen nerozhodný výsledek. Proč hráči nedokážou využít domácího prostředí k důležitým bodům?

Příčiny jsou dvě. Plno hráčů bylo zraněných a to nám úplně nabouralo systém, který jsme měli naučený. Navíc u nás hráli soupeři, kteří k nám přijeli vždy se sérií sedmi nebo osmi utkání bez porážky. Utkání proti Slovácku, Karviné, Hradci Králové nebo Třinci byla velmi těžká a spíše jsme se zaměřovali na to, gól nedostat. Na podzim jsme čtyřikrát doma prohráli, takže teď ty remízy, to byl trochu posun. Ale útočníci nám chyběli, protože fotbal je o gólech.