„Už pátým rokem se každé léto účastním fotbalových exhibicí Kubina Teamu, které mají vždy ryze charitativní podtext. Právě tyhle zápasy, které pořádá můj kamarád Pavel Kubina, byly pro mě inspirací. Díky vítězství v anketě, která byla spojena i s finanční odměnou, jsem mohl rozjet také svůj projekt,“ uvedl Svěrkoš. „Určitě bych chtěl, aby se míče dostaly na co možná nejvíce míst,“ uvedl Svěrkoš, který považuje účast na charitativních akcích za jednu z důležitých věcí ve fotbalové kariéře. „Mám to štěstí, že se můžu fotbalem živit a hrát ho na nejvyšší úrovni. Nikdo by ale neměl zapomenout třeba na to, jak začínal,“ poznamenal Svěrkoš.

Radost z charitativního projektu měl i náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal. „Je vidět, že jsme vybrali dobře. Ostrava žije sportem a hlavně pak fotbalem, což nemůže změnit ani skutečnost, že se Baníku na jaře nedařilo. Venca Svěrkoš mi pár dní po vyhlášení ankety přivezl dres a řekl mi, že finanční odměnu věnuje na nějaký svůj projekt. Patří mu dík, že slovo dodržel. Moc si toho vážíme,“ uvedl Trejbal. „Fotbal je prostě fenomén a říkat si může každý, co chce. Hraje se na celém světě – a stačí k tomu právě jen míče,“ dodal Trejbal. Mediálním partnerem charitativní akce Nejlepší sportovec Ostravy 2008 dětem je Deník.

Nejlepší sportovec Ostravy 2008

Hlavní kategorie: bývalý fotbalista ostravského Baníku a dnes francouzského Sochaux Václav Svěrkoš
Talent roku 2008: plavkyně Barbora Závadová z KPS Ostrava
Handicapovaný sportovec: lukostřelkyně Markéta Sidková
Nejlepší kolektiv: družstvo zápasníků ve volném stylu TJ Sokol Vítkovice
Zvláštní cena a uvedení do pomyslné síně osobností: legendární zápasník a olympijský vítěz z Mnichova (1972) Vítězslav Mácha