Baník čeká první ostrý test, změří síly s Rapidem Vídeň
Rapid má na kontě 32 rakouských titulů, poslední je z loňského roku, čtrnáctkrát se radoval z vítězství v tamním poháru. V letech 1985 a 1996 marně bojoval o vítězství ve finále Poháru vítězů pohárů. „Je to pořád obrovský pojem. Patří mezi top kluby rakouské ligy, prakticky stále Rapid hrává o titul. Poměření s takovým mužstvem nám může hodně dát,“ myslí si obránce Baníku Aleš Neuwirth.

Zápas se uskuteční v rámci Thermenland Cupu, kterého se účastní ještě Sturm Štýrský Hradec a dánský šampion FC Kodaň s českými legionáři a bývalými baníkovci Liborem Sionkem a Zdeňkem Pospěchem. „Nakonec ty zápasy ovšem nebudou brány jako dvě semifinále a boje o umístění. Rakouská policie na menších stadionech nehodlala převzít odpovědnost za případné utkání Rapidu se Sturmem, a tak se budou zápasy speciálně bodovat. Po utkání proti Rapidu nás čeká v pondělí od 18.30 duel se Sturmem a poté budou známy výsledky turnaje,“ tvrdí po konzultacích s pořadateli manažer mužstva A Tomáš Bernady.

Rakušané se duelu nemohou dočkat

Duel Rapidu s Baníkem se uskuteční v malé vesničce Dietersdorf, která se nachází jen pár kilometrů od hotelu Stoiser, kde ostravská výprava přebývá. „Bude to tu asi pro místní veliký svátek, všude kolem cesty jsou poutače na náš zápas. Jsem zvědavý, kolik fanoušků nakonec dorazí,“ usmívá se generální manažer Baníku Verner Lička.

Také trenér Miroslav Koubek tým speciálně připravoval. V pátek měli hráči trochu volnější program, po ranní regeneraci přišel odpolední předzápasový trénink. „Ve čtvrtek jsme hráli s papírově slabším soupeřem, takže po trochu méně náročném dni by tým znovu měl být na zápas připraven. Máme složenou přípravu tak, že na úvod jsme si některé věci mohli trochu víc otestovat proti slabším soupeřům, a teď už přijde kvalita. Na střetnutí s předním celkem z Rakouska se těším, takovou konfrontaci potřebujeme,“ míní kouč, který už hodlá pomalu začít hledat optimální složení sestavy pro začátek nové sezóny.

Zeher: Proti Rapidu ukážeme svou skutečnou sílu

Hráči také vnímali, že začíná jít do tuhého. „Zažíváme nový herní styl, nový systém, takže bylo určitě v pořádku, že jsme nejprve hráli s těmi slabšími soupeři. Řadu věcí jsme si mohli vyzkoušet, přece jen se s některými novinkami musíme ještě sžívat,“ soudí útočník Róbert Zeher, který zápas proti Rapidu bral nesmírně vážně. „Je to první naše opravdová prověrka. Teď se uvidí, jak na tom jsme. Projeví se naše skutečná síla a naše schopnosti, ale já věřím, že v těžké zkoušce nakonec uspějeme,“ je přesvědčen slovenský forvard.