Ostravští nastoupili v nejsilnější sestavě proti Rapidu Vídeň a před 700 diváky se pustili do svého zkušenějšího soka bez bázně. Ve 4. minutě po rohovém kopu Martina Lukeše přesně hlavičkoval Aleš Neuwirth a ještě na brankové čáře míč tečoval výborně hrající Tomáš Mičola. Vzápětí měl tutovku na kopačce Mario Lička, ale nečekaně udeřil Rapid. Nepovedený centr zkušeného kapitána Hofmanna zapadl k zadní tyči branky Antonína Bučka.

Pak se nadechl k úžasnému sólu Mičola, snadno se prohnal kolem tří protihráčů, jenže trefil jen nohy vybíhajícího gólmana. Druhý tým rakouské ligy měl pak územní převahu a po přestávce díky brance Hoffera rozhodl. „Prohráli jsme, to mě mrzí. Dobrý výsledek by mužstvo potřebovalo na povzbuzení,“ říkal po utkání trenér Baníku Miroslav Koubek. Zároveň ovšem prověrku s Rapidem označil za velice užitečnou. „Rapid se ukázal jako těžký soupeř, agresivní. Navíc hrál doma, takže požíval i všechny takové výhody, a tím tu debatu uzavírám,“ řekl Koubek.

Trenér: Mužstvo na sobě pracuje

Mužstvo chválil za morální sílu. „Kluci utkání odpracovali, jak jsem si představoval, je škoda, že jsme v prvním poločase nevyužili dvě další velké šance. Hlavně průnik Mičoly by si zasloužil gólové vyjádření,“ hodnotil trenér Baníku.

Proti minulému zápasu bylo vidět zlepšení, hráči systém 4–1–4–1 zvládají stále lépe. „Já bych řekl, že je to ještě variabilnější systém. V obranné fázi hrajeme 4–5–1, ale po zisku míče přecházíme na 4–3–3. Celkově mám dojem, že jsme už lépe přebírali své pozice, mužstvo ukazuje vůli na sobě pracovat. Na mezinárodní fotbal si ještě musí zvykat, přesto morálka byla pro mě velikým pozitivem,“ poznamenal kouč.

Úspěch zmařily nevyužité šance

Vpondělním utkání se Sturmem byl Baník celý zápas lepší, ale totálně selhal v koncovce. Sturm o výhře rozhodl před přestávkou, kdy se prosadil Hassler. „Konečný výsledek je zkreslený, protože jsme zahodili tři nebo čtyři vyložené šance, které ale Wojnar, Mičola ani Zeher nedokázali proměnit,“ litoval Koubek po utkání. Nelíbilo se mu, jak lehkovážně hráči se šancemi naložili. „Musíme pracovat na útočné fázi, abychom byli efektnější. Cením si ale toho, že jsme zvládli nebezpečné brejkové situace soupeře,“ dodal Koubek.

Proti Rapidu si zahrál v dresu Baníku také bosenský útočník Petar Jelič, který ale na testech neobstál a Koubek jej bez milosti poslal domů. „Po dohodě s trenérem jsme se rozhodli jeho zkoušku ukončit. Asi v něm je zajímavý potenciál, ovšem dostavil se k nám v žalostné kondici,“ uvedl generální manažer Baníku Verner Lička. „Vůbec nerozumím tomu, jak si hráči dovolí jet na zkoušku nepřipravení,“ doplnil Verner Lička.

Baník odehraje v Rakousku ještě jedno utkání, a to v pátek při cestě domů na půdě vídeňské Austrie.

Turnaj Thermenland Cup

Čtvrtek: ASK Köflach – Baník Ostrava 0:4 (0:2). Branky: 9. Zeher, 18. Wojnar, 54. Přecechtěl, 84. Lukeš.

Baník Ostrava: I. poločas: Buček – Zawada, Pavlík, Neuwirth, Tomašák – Marek – Varadi, Wojnar, Lička, Mičola – Zeher.
II. poločas: Pietrzkiewicz – Frydrych (82. Kosňovský), Brunclík, Bolf, Tchuř – Boháč, Metelka, Lukeš, I Hjong-sang – Kraut, Přecechtěl (71. Hable).


Sobota:
Rapid Vídeň – Baník Ostrava 2:1 (1:1). Branky: 10. a 56. Hofmann – 4. Mičola.

Baník Ostrava: Buček – Zawada (82. Přecechtěl), Neuwirth, Bolf, Tomašák – Marek – Varadi (73. Metelka), Lukeš (62. Wojnar), Lička, Mičola (68. I Hjong-sang) – Zeher (60. Jelič).


Pondělí: Sturm Štýrský Hradec – Baník Ostrava 1:0 (1:0). Branka: 41. Hassler.

Baník Ostrava: Pietrzkiewicz (46. Baránek) – Zawada (46. Marek), Pavlík, Bolf, Tchuř – Metelka (82. Kraut) – Varadi (62. Tomašák), Lička, Wojnar (46. Lukeš), I Hjong-Sang (46. Mičola) – Přecechtěl (46. Zeher).