Že to není možné? Pak jste měli být v neděli v Olomouci.

Nad příběhem Jiřího Moravce a jeho devíti kamarádů musí kroutit hlavou fanoušek Opavy, Sparty i Slavie. „Na výjezdu do Olomouce jsme byli domluveni dlouho dopředu, vlastně hned po rozlosování první ligy. Tradičně jsme si objednali mikrobus a těšili se na derby,“ říká jeden z členů baníkovské minivýpravy Jiří Moravec. „Jezdíme pravidelně ve skupinkách, parta asi deseti chlapů v průměru od 45 do 50 let. Původně jsme měli slíbené lístky, jenže to nám nevyšlo, tak jsme si mysleli, že bychom je mohli koupit přímo před stadionem,“pokračuje Moravec.

Olomoučtí fanoušci se baníkovců zastávali

A právě poslední snaha skončila nečekaným fiaskem. „Sice jsme věděli, že jsou nějaké problémy s lístky, ale třeba já byl minulý týden na dovolené a vracel se v neděli. Neměl jsem ani ponětí o tom, co si na fanoušky Baníku pan Kubíček vymyslel,“ poznamenal Moravec, který byl pořádně rozčarován tím, jak se olomoucký klub k prodeji vstupenek postavil.

„Prostě jsme přijeli před stadion a šli k pokladně. Nikde nebyla ani zmínka o tom, že lidem z Ostravy se lístky neprodávají. Žádná tabule nebo papír, který by o tom informoval. Postavili jsme se do fronty, a když na nás v tom vedru přišla po hodině a půl řada, paní pokladní nás požádala, abychom jí ukázali občanku. Když viděla, že jsme z Ostravy, odmítla nám lístky prodat s tím, že to má od vedení zakázané. Samozřejmě jsme se snažili se s ní slušně domluvit, ona ale trvala na svém. Že prostě nemůže, že je to nařízení shora,“ mávl rukou Moravec. „I místní olomoučtí fandové se nás, a nejen nás, zastali a na pokladní křičeli, že je to hloupost a ať nám ty lístky prodá. Všechno ale bylo marné,“ řekl zklamaně.

Jaké zkušenosti máte z neděle Vy? Jak to vidíte do budoucna? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Zápas tak fanoušek sledoval ze sportbaru, kde ho přenášela televize. „Tak jsme se projeli sto kilometrů do olomoucké hospody podívat se na krásný on-line přenos,“ podotýká smutně Moravec. To, že by na fotbal nebo snad Baník zanevřel, rozhodně nehrozí. „V Jablonci to snad už bude za čtrnáct dní lepší, jedeme tam s dalšími dvěma kamarády na celý víkend, bereme i kola,“ uzavírá fanda. Snad se ukáže, že Pelta není Kubíček.

Ne všichni Baníkovci bez lístku se však dokázali smířit s představou zeleného trávníku na obrazovce a využili před branami stadionu své pověstné vynalézavosti.„Když jste měli v občance uvedeno Ostrava, vstupenku vám neprodali. Když jste ale ukázali občanku, kde byla Poruba, Dubina, Hrabůvka, tak problém nebyl,“ píše se na fanouškovském webu chachari.cz. „Někteří baníkovci se vydávali za Litevce a na lístku měli ‚Lithuania‘ (na snímku), jiní ‚Bohumín, okres Olomouc‘. Asi největší štěstí měl fanoušek, který to na pokladní zkusil: ‚Čtyřikrát Litovel!‘ A na stadion se dostal… I tak paradoxní mohou být bezpečnostní opatření olomouckého šéfa Jiřího Kubíčka.

Kubíček: V takovém vedru bych na fotbal nešel

Ten přitom míval sympatie i řady fanoušků Baníku. Po neděli to už ale neplatí. Na Ostravsku si už všichni budou pamatovat na to, že to byl právě Kubíček, který nechal před stadionem desítky normálních fanoušků a fanynek Baníku jen proto, že mají v občanském průkazu napsáno Ostrava. „Slyšel jsem, že to je odveta za to, že šel Trucha z Baníku ve volbách proti němu,“ nesly se zaručené zprávy Olomoucí. Kde byla pravda, se už nikdo nedozví.

Reakce Jiřího Kubíčka v deníku Sport na to, že na stadioně bylo více než dva tisíce volných míst, hovoří za vše: „Kdyby nebylo takové horko, bylo by plno. Já kdybych byl normální fanda a měl možnost dívat se na ten fotbal na internetu, asi bych sem na stadion taky dnes nejel. Osm tisíc diváků je vzhledem k desetitisícové kapacitě stadionu optimální návštěva.“