Baník si ho cení na tři miliony eur, což ho řadí mezi nejdražší hráče klubu. Zní to neuvěřitelně, ale rozpočet všech klubů ve třetí lize se ani zdaleka neblíží sumě, kterou musí vysázet na stůl zahraniční klub, pokud bude chtít angažovat Radima Řezníka.

Ten se statečně pere s nepřízní osudu, která ho potkala 15. listopadu loňského roku v zápase s Českými Budějovicemi. Ve 32. minutě neztuhl úsměv jen majiteli klubu Tomáši Peterovi, ale snad všem fanouškům Baníku v hledišti Bazalů.

Pohled na obrovskou bolestí trpícího ostravského beka, kterého odnášeli pořadatelé na nosítkách ze hřiště, se jen tak z paměti nevymaže. Všichni v té chvíli věděli, že přestup do zahraničí, jenž byl v té chvíli doslova na spadnutí, mizí jako pára nad hrncem. „Měli jsme tři konkrétní nabídky. Ta nejzajímavější pro Radima byla určitě z Anglie, kde se přestupová částka blížila třem milionům eur. To je vlastně částka, která by pokryla Baníku roční rozpočet. Ale já věřím, že se brzy vrátí do sestavy a bude stejně dobrý jako před zraněním,“ uvedl před časem v rozhovoru pro Deník majitel Baníku Tomáš Petera.

Zda se jeho slova naplní, se uvidí v příštích měsících.

Radim Řezník totiž konečně po operaci kolena začal zase hrát. „A vůbec v této chvíli neřeším, že se jedná jen o rezervu. Mám radost z toho, že mi drží koleno,“ podotýká Řezník. Cesta zpátky pro něj totiž nebyla moc snadná. „I já jsem bezprostředně po operaci čekal, že bych se mohl vrátit dříve. I prognózy takové byly. Bohužel tělo operovaný štěp ze začátku nechtělo přijmout. Bylo to nepříjemné, protože po každé zátěži mi koleno otékalo. Bral jsem antibiotika a čekal,“ popsal zdravotní peripetie.

Poznal tak i odvrácenou stranu kariéry fotbalisty. A sám přiznal, že prožíval hodně těžké chvíle. „Bylo to nejhorší období mé kariéry,“ potvrdil.

Život bez fotbalového míče snášel ale statečně. Možná i kvůli své povaze. „Má pozitivní a vítězné myšlení, problémy si nepřipouští,“ říkají o něm spoluhráči.

Řezník se nad těmito slovy jen dobrácky pousměje. „Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem to všechno okolo bral s nadhledem. I já měl chvíle, kdy začnete hodně přemýšlet a třeba i pochybovat,“ přiznává upřímně. „Ale měl jsem to štěstí, že mi rodiče, spoluhráči a hlavně přítelkyně Tereza vždy pomohli z nejhoršího. Bez jejich podpory si to nedovedu představit,“ poděkoval svým nejbližším.

Hlavou se mu musely honit různé myšlenky, protože i on dobře věděl, že byl před zraněním blízko vysněného přestupu do zahraničí. „Vím o zájmu ukrajinského Dněpru, tam stačil můj souhlas. Samozřejmě, že jsem slyšel i o nabídce z Anglie,“ řekl Řezník, jenž byl v hledáčku londýnského klubu West Ham United. „Ale beru to spíše tak, že se přestupu jednou dočkám. Vůbec nad tím nepřemýšlím, soustředím se jen na trénink. To ostatní přijde časem. Musí.“

Optimismus mu do žil pumpuje už nějaký čas i fyzioterapeut a kondiční kouč Baníku Martin Výtisk. „Trénovali jsme spolu i celou dobu, co byli kluci z áčka na soustředění. Mohl jsem s nimi do Rakouska jet, ale po dohodě s koučem jsem raději trénoval v Ostravě. Pro mě je nejdůležitější, že nikdo z klubu na mě netlačí, nikdo nechce nic uspěchat.“

Jeho slova potvrzují i časové úseky při návratu na fotbalový trávník v dresu Baníku U21. „Nejprve jsem zkusil odehrát třicet minut, pak poločas a nyní už zvládám celý zápas. Cítím se dobře, což je to hlavní,“ opakuje.

Dobře přitom ale ví, že cesta do ligové sestavy bude ještě náročná. „Pro mě je nyní lepší se rozehrát ve třetí lize. Trenér Koubek určitě pozná, až budu připravený, a pak mě povolá. Přece jen se potřebuji po takové době dostat do zápasového i herního tempa. trénink je jedna věc, zápas ta druhá.“

Vůbec neřeší to, že bude zkraje sezony hrát třetí ligu. „Já to tak neberu, znak na dresu je přece stejný. V týmu je i řada dalších kluků z áčka, takže v tom nevidím problém. Mužstvo máme dobré. Uvidíme, jak nám to půjde v soutěži. Začínáme v neděli se Zábřehem a ještě k tomu to hrajeme na Bazalech, takže se na to moc těším,“ řekl Řezník. A i když si před sebe žádné cíle nyní dávat nechce, jeden přeci jen má. „Abych se na podzim objevil v ligové sestavě Baníku,“ zajiskří se mu v očích.

Kdy to bude?