„V minulém roce nás tady Plzeň přehrála, ale to je už historie. V úvodu sezony jsme ukázali, že pod trenérem Koubkem hrajeme jiný fotbal,“ naznačil kapitán Baníku Martin Lukeš.

Obdobně se na celou věc dívá i další ofenzivní záložník Mario Lička. „Máme jiný tým, je nová sezona. Všichni máme na hřišti jiné úkoly, proto věřím, že se podobný scénář jako na jaře nebude opakovat. První dva zápasy jsme vcelku zvládli, a proto věřím, že získané sebevědomí prodáme i proti Viktorii,“ míní Lička.

Trenér Miroslav Koubek vytýčil ještě jeden cíl. „Půjdeme do toho s optimismem. Chceme vyhrát a také dokončit utkání v jedenácti hráčích, což by nám hned dávalo větší šanci na úspěch,“ usmál se Koubek, jehož tým v úvodu sezony dohrával oba souboje o desíti. Proti Příbrami byl vyloučený Kraut, v Olomouci Neves. „Řekli jsme si k tomu své. Každý v klubu má svou polohu a hráčům diskuse se sudím povoleny nejsou,“ narážel Koubek na to, že některé žluté karty ostravských hráčů byly zbytečné.

Ostravští nemohou počítat se službami distancovaného stopera Nevese, zdravotní problémy mají František Metelka, Jan Hable a Daniel Tchuř. Největší otazník v sestavě má Koubek u obsazení postu stopera. „Varianty jsou dvě. V Olomouci to velice dobře na stoperu zvládl Tomáš Marek, což je ta první možnost, ale chystáme také alternativu s Alešem Neuwirthem. Uvidíme.“

Plzeň má v úvodu sezony výbornou formu, což potvrdila nejen ziskem čtyř bodů, ale také pěti vstřelenými góly. „Spousta gólů je signálem, že Plzeň potvrzuje svou útočnou kvalitu. V obraně ale podle všeho asi tým ještě nefunguje, jak by měl. Budeme toho chtít využít, zároveň však musíme dobrou defenzivou hlídat jejich útočnou sílu,“ narážel Koubek na čtyři inkasované branky Plzně v úvodu soutěže.

Problémy s defenzivou ostatně potvrdil i kouč Plzně Pavel Vrba. „Skóre 5:4 je výmluvné. Většina branek, které jsme inkasovali, padla po individuálních chybách. Nedaří se nám v defenzivě dobře vyhodnotit situace, obránci někdy nehrají jednoduše a účelně,“ připustil Vrba, pro kterého bude duel na Bazalech opět hodně prestižní. „Už sháním lístky pro příbuzné, kteří mě přijdou podpořit,“ usmívá se Vrba, jehož tým se v Ostravě představí kompletní – tedy včetně uzdravených fotbalistů Koláře a Jiráčka.

FC Baník Ostrava – FC Viktoria Plzeň

Sobota – Bazaly, 18.15 hodin.

Poslední vzájemný zápas

FC Baník Ostrava – FC Viktoria Plzeň 1:4 (0:1), hráno 4. dubna 2009 na Bazalech. Branky: 46. Zeher – 17. a 73. Kolář, 57. Horváth z pen., 69. Hájovský. Rozhodčí Příhoda, ŽK: Tchuř – Lecjaks, Ševinský, 13 068 diváků.

Odehrané zápasy na podzim

Baník: Baník – Příbram 2:1, Olomouc – Baník 0:0.

Plzeň: Slovácko – Plzeň 2:3, Plzeň – Teplice 2:2.

Nejlepší střelci obou týmů

Baník: Zeher a Lukeš po 1.

Plzeň: Jiráček, Lecjaks, Střihavka, Petržela, Rýdel.

Pravděpodobné sestavy

Baník: Buček – Zawada, Neuwirth, Bolf, Tomašák – Lukeš, Marek, Lička – Varadi, Zeher, Mičola.
Plzeň: Ticháček – Limberský, Hájovský, Rada, Lecjaks – Petržela, Horváth, Rýdel, Jiráček – Střihavka, Bakoš.

Bilance

Z 20 vzájemných zápasů v české lize jich polovinu vyhrál Baník, šestkrát duel neměl vítěze a čtyři zápasy skončily vítězstvím Viktorie při skóre 34:17 ve prospěch úspěšnějšího týmu. Plzeň dobyla Bazaly na jaře, čímž ukončila sérii čtyř přesvědčivých baníkovských výher v řadě.