Pětadvacetiletý odchovanec ostravského Baníku rozhodl brankou o výhře Sochaux na hřišti Auxerre. „Pocity jsou nádherné, protože jsme do utkání rozhodně nešli v pozici favorita. Ale opět se ukázalo, že ve francouzské lize může každý porazit každého,“ uvedl Svěrkoš, který tak ve svém dvacátém utkání ve francouzské lize vsítil devátý gól.

Po odchodu útočníka Erdinga do Paříže právě na jeho střelecké schopnosti kouč Francis Gillot nejvíce spoléhá. „I proto jsem samozřejmě rád, že mi to tam spadlo hned v prvním zápase. To, že gól znamenal i zisk tří bodů je fantastické,“ rozplýval se Svěrkoš, který se prosadil ve 40. minutě pohotovou ranou z hranice velkého vápna.

Vítězství v Auxerre ale označil za naprosto zasloužené. „Měli jsme i několik dalších šancí, které jsme ale nedokázali proměnit,“ mínil Svěrkoš. Byl rád, že jeho celek potvrdil dobrou formu z přípravy. „V úvodu sezony máme hodně těžký los, kdy hned příští víkend doma hostíme mistrovské Bordeaux. I proto má pro nás tahle výhra cenu zlata. Přeci jen můžeme hrát v klidu,“ řekl Svěrkoš, kterého kouč vystřídal v 70. minutě.

Svěrkoš nastoupil poprvé v dresu se svým oblíbeným číslem 25, který oblékal v Baníku nebo Mönchengladbachu. „Na jaře nebylo volné, tak jsem hrál s 5. Před začátkem přípravy se v kabině čísla řešily a já po pětadvacítce bez rozmýšlení sáhl,“ usmál se.

Radost měl i z toho, že ve stejný den zvítězil ostravský Baník nad Plzní a minimálně na den se dostal do čela tabulky. „Hlavní je, že se kluci po tom jaru zvedli psychicky i výsledkově,“ poznamenal ostravský patriot.

Už v neděli vyrazil Svěrkoš do České republiky, kde se dnes bude hlásit na srazu reprezentace před přátelským zápasem s Belgií. „To víte, že se moc těším,“ řekl reprezentační navrátilec. Ke staré kauze se už nechtěl vracet. „Jsou před námi klíčové zápasy kvalifikace, které chceme zvládnout. Změnil se realizační tým a já věřím, že i tahle změna může pomoci. Proto ani přátelský duel s Belgií nebereme na lehkou váhu. Naše situace ve skupině není dobrá, ale stále máme šanci na MS postoupit. Musíme se o to porvat,“ zakončil Svěrkoš. (au)